Można stwierdzić, że śluz w kale jest to całkiem naturalna sprawa, która pojawia się jako typowe zjawisko fizjologiczne. Śluz to tak naprawdę substancja o konsystencji galarety, która spływa jako produkt komórek błony śluzowej z przewodu pokarmowego. W jej skład wchodzą woda, związki soli oraz białko – mucyna. Dzięki występowaniu takiego śluzu można mieć pewność, że układ pokarmowy działa prawidłowo – jest chroniony, nawilżany, umożliwia przemieszczanie się zawartości jelit. To także dzięki śluzowi wykluczone zostaje działanie treści pokarmowej i kwasów trawiennych na ściany żołądka i jelit. Kiedy ścianki jelita zaczynają produkować więcej śluzu, wówczas uwidacznia się on, ponieważ pojawia się w kale.
Jednym z najbardziej powszechnych jego rodzajów jest ten, który pojawia się jako wynik zaparć czy biegunek. W tym przypadku nie powinien zbytnio martwić, ponieważ zniknie wraz z ustąpieniem dolegliwości, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy rytm wypróżnień jest regularny. W przypadku pojawienia się śluzu prawdopodobnie tak nie jest, dlatego należy zadziałać w celu zmienienia tego stanu rzeczy.
Nieco innym rodzajem śluzu jest ten, który pojawia się jednocześnie z innymi dolegliwościami, czyli bólem brzucha, spadkiem wagi ciała, krwią w kale. Wówczas może świadczyć o nieco poważniejszych dolegliwościach układu pokarmowego.
Śluz na kale dotyczy nie tylko dorosłych, ale też dzieci. Śluz w kale u dziecka to także jest zjawisko dość często występujące. Jest jednak o tyle bardziej stresujące, że dotyczy małej istoty, dlatego rodzice od razu doszukują się poważnych dolegliwości u swojej pociechy. Warto wykonywać badania i sprawdzać u lekarza, czy wszystko jest w porządku, ale trzeba też podchodzić do tego z rozwagą.
Jak wspomniano wyżej, jedną z przyczyn wystąpienia śluzu w kale są problemy z układem pokarmowym, które szybko ustępują. Są to: biegunki, zaparcia, zatrucia pokarmowe. Po ustąpieniu takich dolegliwości ilość śluzu w kale powinna zacząć się zmniejszać, aż całkowicie ustąpi.
Jeśli jednak śluz nadal się pojawia, to przyczyną tego może się okazać zwężenie światła jelita, a to z kolei jest wynikiem pojawienia się torbieli albo nawet guza nowotworowego.
Inną przyczyną, dotyczącą jedynie kobiet, jest zbliżająca się owulacja – na kilka dni przed nią już można zaobserwować mniejsze lub większe ilości śluzu i nie jest to wcale niepokojący objaw.
Inne dolegliwości, które często występują przy jednoczesnym pojawieniu się śluzu, to: duży spadek masy ciała oraz anemia, spore i częste wzdęcia, wymioty, krew w kale, problemy z rytmem wypróżnień, silne bóle brzucha, świąd w okolicach odbytu, a nawet krwawienie. W takim przypadku zawsze konieczna jest konsultacja lekarska, która będzie w stanie potwierdzić albo wykluczyć ewentualne choroby i zasugerować podjęcie konkretnego leczenia.
Jeśli stwierdzi się, że przyczyna nie jest poważna, to można zastosować domowe środki pomocne przy zmniejszaniu ilości śluzu. Wystarczy pić sporą ilość napojów (szczególnie wody mineralnej), przyjmować probiotyki oraz zmienić dietę na bardziej zbilansowaną.
W przypadku zakażenia konieczne okażą się antybiotyki. Bez względu na przyczynę natomiast zaleca się dokładną higienę intymną bez użycia mydła i detergentów. Warto też zrezygnować z silnego pocierania papierem toaletowym okolic odbytu, aby ich nie podrażniać.
Ponieważ śluz w kale bardzo często może świadczyć o problemach z układem pokarmowym, trzeba przywołać kilka przykładów chorób, które mogą się w taki sposób objawiać. Śluz w kale pojawia się jako wynik niedrożności, dlatego może świadczyć o przepuklinie, nowotworze albo o obecności jakiegoś ciała obcego. Inne schorzenia, które mogą dawać o sobie znać, to: zespół jelita drażliwego, mukowiscydoza, owrzodzenie, alergia na gluten i laktozę. W przypadku kobiet może jeszcze oznaczać infekcje dróg rodnych albo choroby przenoszone drogą płciową i waginozę bakteryjną. Natomiast śluz w kale w ciąży raczej nie jest niebezpieczny, ale zawsze warto jego obecność zgłosić ginekologowi prowadzącemu, aby wykonał odpowiednie badanie.
Śluz w kale dziecka pojawiający się razem z krwią, biegunką, zmniejszeniem apetytu, wyższą temperaturą, to na pewno powód, aby natychmiast reagować. Może się okazać, że jest to zakażenie rotawirusem.
Śluz w kale niemowlaka czy dorosłego może mieć bardzo podobne przyczyny, dlatego warto zaobserwować, czy wraz z nim nie pojawiają się inne niepokojące objawy. Jeśli tak, to konieczna będzie wizyta u lekarza, którzy pomoże określić ewentualny stopień zagrożenia chorobą.
To również może cię zaniepokoić:
Czarny kał - czy to powód do niepokoju?