Czarny kał - czy to powód do niepokoju?

Niewiele osób po wypróżnieniu sprawdza, jaki kolor ma ich kał. Kolor stolca jest jednak bardzo ważnym wskaźnikiem stanu naszego zdrowia. Prawidłowy kał powinien mieć brązowy kolor, być zwarty i jednolity. Czarna kupa powinna być niepokojącym sygnałem, który informuje, że w naszym organizmie występują problemy zdrowotne.

Nieprawidłowy stolec

Nieprawidłowości w wyglądzie kupy powinny być dla nas ważnym sygnałem. Prawidłowy stolec jest:

  • brązowy,
  • zwarty, 
  • jednolity (nie widać w nim resztek pożywienia).

Nieprawidłowy stolec to taki, który jest:

  • zbyt luźny (wodnisty),
  • zbyt zwarty,
  • niejednolity, 
  • ma kolor inny niż brązowy
  • wydalany częściej niż dwa razy dziennie.

Nieprawidłowy stolec może mieć kolor czarny, zielony, żółty lub biały. Mogą w nim też pojawiać się krople tłuszczu.

Jednorazowe pojawienie się nieprawidłowego stolca niekoniecznie oznacza chorobę. Stolec może zmienić swój wygląd w wyniku spożytego pokarmu. Jeśli jednak problem pojawi się dwukrotnie, należy udać się na konsultację do lekarza. 

Zobacz wideo

Czarny stolec - przyczyny

Dlaczego pojawiać się może czarna kupa, nazywana też kałem smolistym? Czarny kał jest wynikiem krwawień występujących w górnym odcinku przewodu pokarmowego.

Do zabarwienia kału na kolor czarny potrzeba minimum 100 mililitrów krwi. Krew pod wpływem kwasu solnego w żołądku ścina się i przybiera ciemny kolor, właśnie dlatego barwi stolec na czarny kolor.

Krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego mogą być wynikiem takich problemów, jak:

Są to problemy zdrowotne, których bagatelizować w żadnym przypadku nie można. Nieleczenie chorób wrzodowych może doprowadzić do perforacji, co skończyć może się stanem zagrożenia życia.

Czy muszę iść do lekarza, jeśli pojawiła się u mnie czarna kupa?

Rozmawianie o odchodach jest dla wielu osób wstydliwe, nawet jeśli mowa o wizycie u lekarza. Jeśli jednak zależy nam na własnym zdrowiu, to w sytuacji, kiedy pojawi się czarny kał, należy umówić się na wizytę u lekarza. Zleci on odpowiednie badania i skieruje do specjalistów.

Nie tylko czarny stolec powinien być powodem wizyty u lekarza. Niepokojące powinno być każde odchylenie od normy. Kał zielony może powiem wskazywać na wystąpienie celiakiikał żółty może wskazywać na nowotwory układu pokarmowego.

Nie warto więc przedłużać wizyty u lekarza, tylko dlatego, że się wstydzimy. Lekarze mają dużą praktykę także w tym temacie i nieprawidłowe stolce na pewno zostaną potraktowane z należytą uwagą. 

Może cię także zainteresować:

Więcej o: