Więcej tematów o zdrowiu na stronie głównej Gazeta.pl.
Ze względu na sposób, w jaki rozprzestrzenia się koronawirus (kropelki oddechowe, aerozol), łatwo jest się nim zakazić przebywając blisko chorej osoby. Dzieje się tak, ponieważ podczas aktywnej infekcji zakażony rozsiewa zarazki kaszląc, kichając, a nawet wydychając powietrze, ponieważ wraz z mgiełką oddechową wydala także wirusa. Najbardziej zakaźni jesteśmy na dwa dni przed i trzy dni po pojawieniu się objawów. Co zatem robić, aby uniknąć infekcji, gdy w naszym domu pojawi się chory na COVID-19, a my musimy się nim zaopiekować. W takiej sytuacji radzi się, aby opiekunem została osoba najmniej narażona na ciężki przebieg choroby, najlepiej już w pełni zaszczepiona.
To pierwsza, najważniejsza zasada. Najlepiej, aby przechorował COVID-19 w samodzielnym mieszkaniu czy domu. Nie zawsze jest to możliwe, więc teraz musimy zadbać o oddzielną sypialnię dla chorego, a także - o ile się da - o oddzielną łazienkę.
Jeśli już musimy dzielić z chorym wspólną przestrzeń, starajmy się utrzymywać dystans fizyczny wynoszący co najmniej dwa metry. Mieszkanie powinno być dobrze wentylowane. Otwórzmy okno, aby ułatwić cyrkulację powietrza, wtedy mniej zarazków będzie wokół nas krążyć. Oczywiście, nie przyjmujemy wówczas gości, zwłaszcza osób z grupy ryzyka, a więc starszych czy schorowanych. Opiekunowie i każdy, kto miał kontakt z osobą chorą na COVID-19, powinien poddać się kwarantannie.
Ta zasada oznacza oddzielne posiłki, Jeśli to możliwe, chory zjada swój posiłek w pokoju, w którym przebywa. Naczynia i sztućce myjemy potem będąc w gumowych rękawiczkach i używamy gorącej wody oraz środków myjących lub zmywarki. Po zdjęciu rękawiczek nie zapomnijmy jeszcze umyć rąk. Oczywiście korzystamy z oddzielnych naczyń czy szklanek. Nie wymieniamy się z chorym rzeczami osobistymi, w tym także komórką czy tabletem, oddzielamy ręczniki, pościel itp.
Czy nosimy maseczkę, jeżeli mamy w domu chorego na COVID-19? Tak, gdy wchodzimy do jego pokoju, nawet jeżeli jesteśmy w pełni zaszczepieni - radzą eksperci Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Dodajmy, że i chory powinien być wówczas w masce. To zmniejszy ryzyko przeniesienia zarazków. Ponadto włóżmy rękawiczki, jeżeli dotykamy chorego i mamy kontakt jego śliną, krwią, wymiocinami, moczem czy stolcem. Po użyciu maski i rękawiczki wyrzucamy. Koniecznie pamiętajmy o dokładnym myciu rąk. Ponadto dobrze mieć oddzielne kosze na śmieci dla chorego i opiekuna.
Zwracamy też uwagę, aby nie dotykać rękami ust i nosa, myć i dezynfekować ręce oraz myć i dezynfekować powierzchnie w mieszkaniu.
Regularne sprzątanie w domu, czyszczenie powierzchni za pomocą wody i detergentów, znacznie zmniejszy ryzyko przeniesienia zarazków. Najważniejsze są te miejsce, których często wszyscy dotykamy, a więc klamki, uchwyty, stoły i blaty, włączniki światła, pilot do telewizora, telefon. Ponadto zaleca się, aby dezynfekować pomieszczenia, jeśli w ciągu ostatnich 24 godzin przebywał w nich ktoś chory na COVID-19.
Źródło: CDC.gov