W ramach masowych szczepień na COVID-19 w Izraelu zaszczepiono pierwszą dawką już około 3,8 mln osób, natomiast dwie dawki dostało 2,5 mln ludzi (cała populacja liczy 9 mln). Jednocześnie kraj prowadzi szeroko zakrojone badania mające na celu monitorowanie skuteczności szczepionki. Izraelczycy otrzymują głównie szczepionką Pfizer/BioNtech. W zamian za udostępnianie firmie Pfizer danych na temat programu szczepień kraj ma zagwarantowane szybkie dostawy preparatu.
Kilkanaście dni temu naukowcy z Instytutu Weizmanna poinformowali, że zauważają wyraźny spadek liczby hospitalizacji i poważnych przypadków COVID-19 w pierwszej, najstarszej grupie wiekowej (powyżej 60 lat). Teraz - po raz pierwszy - zauważają tę pozytywną tendencję także w grupie obejmującej osoby w wieku powyżej 55 lat. Młodsze roczniki i osoby szczepione później, nadal zmagają się z objawowym COVID-19.
Pozytywnymi wynikami badań podzielił się w niedzielę (14.02.) największy izraelski dostawca usług medycznych - Clalit Health Services, obsługujący ponad połowę mieszkańców kraju. Analizą objęto grupę 600 tys. osób, które otrzymały już dwie dawki szczepionki Pfizera. Do porównań służyła grupa kontrolna, licząca także 600 tys. niezaszczepionych jeszcze osób, będących w porównywalnym wieku i z podobną historią chorób.
Clalit oszacował, że w zaszczepionej dwiema dawkami grupie nastąpił 94-procentowy spadek wskaźnika infekcji objawowych i 92-procentowy spadek wskaźnika poważnych chorób w porównaniu z grupą kontrolną. Ponadto szczepionka okazała się skuteczna we wszystkich grupach wiekowych, w tym w grupie powyżej 70 lat. Wcześniej nie było na to dowodów, ponieważ w badaniach klinicznych Pfizera uczestniczyło zbyt mało osób w zaawansowanym wieku.
Obecne badania dotyczyły osób, które drugą dawkę szczepionki otrzymały co najmniej siedem dni przed testem. Kolejne analizy - jak informuje Clalit - zostaną wykonane po dwóch, a potem kilku tygodniach od szczepienia. - To da nam dokładniejszy obraz tego, jak działa szczepionka - powiedzieli eksperci Clalit.
Izrael ma nadzieję do końca marca zaszczepić niemal całą populację kraju, począwszy od osób w 16. roku życia.
Źródła: MedicalXPress.com, The Times of Izrael