- To niedobór interferonu we krwi jest cechą charakterystyczną wszystkich ciężkich przypadków COVID-19 - zauważa zespół naukowców z kilkunastu francuskich instytucji naukowych. Artykuł na ten temat opublikowało czasopismo "Science". Badaniem objęto grupę 50 pacjentów, mających bardzo różne objawy, począwszy od zwykłego kaszlu, aż po skrajne trudności z oddychaniem.
Naukowcy poddali analizie krew, tkanki, komórki układu odpornościowego i inne dane medyczne pacjentów. Tym, co zauważyli niemal u wszystkich, było połączenie niedoboru odpowiedzi interferonu oraz ostry stan zapalny. - To jakby znak rozpoznawczy ciężko chorych na COVID-19 pacjentów - piszą naukowcy. Jeśli tak rzeczywiście jest, to terapia powinna być nakierowana na wzbudzanie odpowiedzi interferonu oraz zmniejszanie stanu zapalnego - uważają autorzy odkrycia.
Co to takiego interferon? Jaką pełni rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu
Interferon to jedno z kilku pokrewnych białek, które wytwarzane są przez komórki w celu obrony organizmu w momencie ataku patogenów. Należy do grupy cytokin, małych białek biorących udział w przekazywaniu informacji między komórkami. Te białka także wpływają na proces odpowiedzi immunologicznej. Nazwa "interferon" nawiązuje do jego zdolności zakłócania proliferacji wirusów (zdolność do rozmnażania się). Pobudza zakażone komórki oraz te znajdujące się w pobliżu do syntezy odpowiednich białek, które zapobiegają replikacji wirusa. Różne formy interferonu to najszybciej powstająca i najważniejsza ochrona organizmu przed wirusami. Interferon ma również funkcje immunoregulacyjne. Hamuje aktywację limfocytów B, wzmacnia aktywność limfocytów T i limfocytów NK.
Źródła: MedicalXpress.com, Science