EllaOne już tylko na receptę. Część lekarzy chce pomóc kobietom - u nich wizyty są darmowe

Od 23 lipca antykoncepcja awaryjna jest dostępna w Polsce tylko na receptę. To spore utrudnienie, ponieważ tabletkę "po" trzeba zażyć jak najszybciej po stosunku. Z pomocą rusza inicjatywa Lekarze Kobietom.

Szybkie dostanie się do ginekologa z NFZ często jest niemożliwe. Nawet jeśli się to uda, lekarz poproszony o tabletkę "po" może zasłonić się klauzulą sumienia i odesłać do innego specjalisty. Czas biegnie, a to właśnie on jest tu najważniejszy. Tabletkę "po" ellaOne można zażyć do 120 godzin (pięciu dni) po stosunku, a Escapelle - do 72, czyli trzech dni. Wizyta prywatna u ginekologa jest dość droga - to zwykle koszt ponad 100 złotych. Dochodzi do tego cena samej tabletki; ellaOne kosztuje zwykle około 120 złotych. Razem tworzą wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nowe przepisy, na mocy których antykoncepcję awaryjną można dostać tylko na receptę, utrudniają sytuację wielu kobietom. Wydaje się, że ucierpią przede wszystkim te z mniejszych miast - w dużych jest więcej lekarzy i możliwości, a także mniejsza presja społeczna. W odpowiedzi na trudniejszy dostęp do tabletki "dzień po" powstała inicjatywa Lekarze Kobietom. Porozmawiałam o tym z jedną z osób zawiadujących akcją, lekarką Nataszą Blek.

Magdalena Rudnik: Kto wpadł na pomysł inicjatywy Lekarze Kobietom? Jak to się zaczęło?

Natasza Blek: Autorką inicjatywy jest doktor nauk medycznych Aleksandra Krasowska - psychiatra i członek Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. W celu rozpowszechnienia informacji na temat projektu pod koniec czerwca powstała strona informacyjna na Facebooku, która szybko przyciągnęła uwagę części środowiska lekarskiego, studentów, a także potencjalnych pacjentek.

Jak ma wyglądać pomoc Lekarze Kobietom? Załóżmy, że mieszkam w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mam odezwać się na Facebooku, napisać, zadzwonić do konkretnego lekarza...?

- W pierwszej kolejności zachęcamy pacjentki do wizyty u swojego lekarza rodzinnego, ginekologa lub lekarza nocnej pomocy lekarskiej. Jeżeli nie uzyskają pomocy w tych miejscach, prosimy o wypełnienie Karty wizyty awaryjnej dostępnej na naszej stronie internetowej. Następnie przekazujemy kontakt do lekarza. Wizyta odbywa się za darmo - pracujemy pro bono.

Jak wielu lekarzy się do Państwa zgłasza?

- W grupie roboczej lekarzy mamy już 400 członków, z kolei swoje pełne dane udostępniło nam 100 lekarzy. Ta liczba wzrasta z każdą godziną, jednak to wciąż zbyt mało, by można było mówić o optymalnym dostępie do świadczenia.

Czy inicjatywa spotyka się z głosami krytyki?

- Oczywiście, jednak stanowią one niewielki procent wszystkich wypowiedzi, które pojawiają się pod naszym adresem. Przeważają opinie pozytywne i wspierające całą inicjatywę. Głosy negatywne wynikają głównie z niezrozumienia mechanizmu działania środków antykoncepcji awaryjnej. Dostępne w Polsce środki (ellaOne, Escapelle) nie mogą spowodować przerwania istniejącej ciąży, co odróżnia je od środków wczesnoporonnych - te są w Polsce zakazane.

Jak pani sądzi - w kogo zmiana statusu ellaOne uderzy najsilniej?

- Wprowadzenie recepty na środki antykoncepcji awaryjnej uderzy szczególnie w osoby, których nie stać na prywatną wizytę u lekarza. Ograniczenie dostępu do środków wpłynie też na kobiety mieszkające w mniejszych miastach i na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do świadczeń zdrowotnych jest utrudniony. W warunkach ograniczonej liczby lekarzy na takich terenach pacjentce trudniej znaleźć pomoc w przypadku, kiedy w jednym gabinecie spotka się z odmową wypisania recepty.

Warto podkreślić, że osoby poniżej osiemnastego roku życia muszą udać się do lekarza w towarzystwie opiekuna prawnego, co czasem nie jest możliwe ze względów logistycznych lub wiąże się z obawami nastolatek.

...a kto najbardziej na tym zyska?

- Nie sądzimy, by ktokolwiek zyskał na tej sytuacji. Kluczowe jest to, kto z uwagi na wprowadzone ograniczenia będzie musiał liczyć się z utrudnieniami.

Chyba nie muszę pytać, jakie mają państwa zdanie na temat pigułki "po". Chciałabym jednak, by powiedziała mi pani, dlaczego każda kobieta powinna mieć do niej łatwy dostęp.

- Dostęp do antykoncepcji uznajemy za kluczową kwestię w zakresie zdrowia reprodukcyjnego, która daje możliwość do korzystania z prawa człowieka do zdrowia - jednego z podstawowych, określonych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Konieczność posiadania recepty w wielu przypadkach powoduje ograniczenie dostępu do preparatu, częściowo z powodu obecnych w całym systemie ochrony zdrowia ograniczeń w dostępie do świadczeń specjalistycznych, a częściowo z powodu uprzedzeń, jakich może doświadczyć kobieta podczas wizyty lekarskiej.

Ograniczenie dostępu do preparatów antykoncepcji awaryjnej z całą pewnością spowoduje wzrost odsetka niechcianych ciąż, to z kolei może przełożyć się na liczbę nielegalnie przerwanych ciąż.

Strona www Lekarze Kobietom: lekarzekobietom.pl

Strona facebookowa Lekarze Kobietom: facebook.com/lekarzekobietom

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Komentarze (97)
EllaOne już tylko na receptę. Część lekarzy chce pomóc kobietom - u nich wizyty są darmowe
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 138 razy 122

  Lekarzu - stosuj klauzulę sumienia !!! Odmawiaj leczenia posłów PIS ...

 • iskander36

  Oceniono 80 razy 70

  Gabinety "chazanów"i katolskie apteki powinny być oznakowane (oczywiście świętojebliwi tego nie zrobią). Więc sami ich oznakujmy przekazując sobie o nich informacje.

 • heleonore

  Oceniono 63 razy 53

  Dosyć już narzucania innym swojego światopoglądu! Czy ktoś zmusza konserwatywnych katolików do stosowania tej antykoncepcji? Nie! Jest to przecież dobrowolne. Jak lekarz ma jakieś moralne dylematy, to ma do wyboru wiele innych specjalizacji! To samo farmaceuta - nie musi pracować w aptece.

 • cinimini69

  Oceniono 67 razy 49

  Super inicjatywa ze strony lekarzy z ta pomocą :) Człowiek od razu odzyskuje wiarę w ludzi. Ja co prawda nie potrzebuje i nie będę potrzebować antykoncepcji "po" bo mam założoną wkładkę levosert ale osobiście znam kobiety , które tylko na awaryjnej antykoncepcji polegają.

 • burn74

  Oceniono 52 razy 42

  A nie wystarczy zamienić bezsensowne godziny spędzone na lekcjach religii na edukację seksualną młodzieży już od 12 roku życia,tak jak to jest na Zachodzie ?

 • jerypi

  Oceniono 49 razy 41

  Brawo, świetna inicjatywa, to naprawdę budujące. A w tekście bardzo ważny jest ostatni akapit, to powinno być stale podkreślane. To niesamowita hipokryzja przeciwników antykoncepcji. Jest oczywiste, że ograniczanie dostępu do antykoncepcji oznacza promowanie aborcji - brak antykoncepcji to więcej nieplanowanych ciąż, a to więcej aborcji. Radziwilł i pobożni pisowcy nie mogą o tym nie wiedzieć. Ciekaze jak sobie radzą ze świadomością, że będą się za to smażyć w piekle.

 • lizzy35

  Oceniono 36 razy 32

  Jak to dziwnie ,śmiesznie , strasznie brzmi Polska państwo w środku Europy członek UE. Na dodatek , katolicki kraj z największą liczbą rozwodów .Polaku /Polko sami zgotowaliśmy sobie ten los i co gorsze nie widac ,że się poprawi jak znowu ponad 50% będzie siedziało na dupsku w domach zamiast udac się do urn wyborczych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX