Ketonal bez recepty już niedługo i ze zmienioną nazwą. Co na to eksperci?

Od października 2017 r. Ketonal będzie można kupić bez recepty. Tak postanowił prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Zmiana dotyczy Ketonalu w dawce 50 mg. Nowy lek ma nosić nazwę Ketonal Active. Głosy są podzielone.

Ketonal to silny lek przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Dotychczas był sprzedawany jedynie na receptę. Za kilka miesięcy ma się to zmienić. Decyzja Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych (URPL) budzi kontrowersje zarówno wśród środowiska medycznego, jak i pacjentów.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Co na Ketonal bez recepty eksperci?

Decyzja zapadła mimo zastrzeżeń ze strony Komisji ds. Produktów Leczniczych, organu doradczego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Eksperci zwracali uwagę na szereg działań niepożądanych przyjmowania leku. Wymieniali między innymi dolegliwości układu sercowo-naczyniowego i pokarmowego oraz uszkodzenia nerek.

- Ketonal to bardzo silny lek, który wydawany bez recepty mógłby być nadużywany przez pacjentów i stosowany w niekontrolowany, a co za tym idzie - niebezpieczny dla zdrowia sposób - mówi doktor Anna Żelechowska, neurolog specjalista rehabilitacji medycznej. - Nie jest to środek jedynie zwalczający ból; może także w dłuższej perspektywie działać niszcząco na ludzkie organy (np. na ściany żołądka), a nawet doprowadzić do wystąpienia udaru. Na rynku mamy dostępnych wiele środków przeciwbólowych, zawierających na przykład ibuprofen, dostępnych bez recepty - nawet one mogą negatywnie wpływać na nasz organizm. W związku z powyższym uważam, że Ketonal powinien zostać lekiem wydawanym na receptę przez lekarzy i to tylko w przypadkach, gdy jest to niezbędne i celowe - stwierdza.

Nowy Ketonal bezpieczniejszy?

Ketonal zawiera substancję czynną ketoprofen. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Sandoz GmbH, koncern produkujący Ketonal, zabiegał o zmianę przepisów od września 2016 roku. Ketonal Active będzie sprzedawany ze zmodyfikowanymi wskazaniami na ulotce. Ograniczono maksymalną dobową dawkę ketoprofenu, czas przyjmowania bez konsultacji z lekarzem oraz wielkość opakowania.

Wydaje się jednak, że same informacje na ulotce dołączonej do opakowania nie powstrzymają pacjentów przed nadmiernym zażywaniem leku. Polacy biorą bardzo dużo leków przeciwbólowych - według raportu CBOS w 2016 roku po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne sięgnęło aż 68 procent badanych. Ogółem aż 89 procent ankietowanych w 2016 roku brało leki bez recepty i suplementy diety.

Ketonal usypia czujność

Silne leki przeciwbólowe zażywane w nadmiarze mogą nie tylko wywoływać działania niepożądane, lecz także maskować poważne choroby. Pacjenci "zagłuszają" objawy środkami bólowymi i, w efekcie, pojawiają się u lekarza już w zaawansowanych stadium choroby.

Polacy zażywają niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty wyjątkowo chętnie, często w dawce zdecydowanie wykraczającej poza normę, dlatego też pomysł ogólnodostępnego Ketonalu nastręcza wielu wątpliwości. Co więcej, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy z przeciwwskazań do zażywania leku, a także nie wie, z jakimi substancjami nie należy go mieszać.

Lek produkowany jest przez firmę Sandoz GmbH. Od października będzie nosić nazwę Ketonal Active. Żeby kupić dawki 100 i 200 mg, wciąż będzie trzeba okazać receptę. Ketoprofen jest dostępny bez recepty między innymi we Francji, Włoszech, na Słowacji i w Stanach Zjednoczonych.

To także może cię zainteresować:

Doktorze, czy to coś poważnego? Błahe dolegliwości czy już choroba

Więcej o:
Komentarze (140)
Ketonal bez recepty już niedługo i ze zmienioną nazwą. Co na to eksperci?
Zaloguj się
 • cehaem

  Oceniono 134 razy 114

  EllaOne, ktora jest droga i ktorej 90% kobiet w zyciu do ust nie bedzie musiala wziac jest zla, bo naduzywana
  Silny i na dodatek uzalezniajacy srodek przeciwbolowy - bez recepty

  Oto Paranoia i Schizofrenia w "pigulce".

 • aeromonas

  Oceniono 65 razy 61

  Co na to aptekarze z "katolickim sumieniem"? Wszak cierpienie uszlachetnia. Myślę, że to całkiem przemyślany ruch ze strony PiSowskiego "rządu" - wiadomo, że służba zdrowia wkrótce całkiem padnie, więc niech ludzie biorą na potęgę silne środki przeciwbólowe - jak przestanie ich boleć, to zrezygnują z wizyty u lekarza (do którego i tak przecież nie będą mieli szansy się dostać), a nadużywanie silnych leków przeciwbólowych zabije ich, zanim ewentualnie trafią do szpitala. Czysta oszczędność. Powinni jeszcze wprowadzić Prozac bez recepty...

 • 1adasq

  Oceniono 79 razy 61

  pierwszy :)
  ketonal bez recepty będzie dostępny aby złagodzić ból istnienia po nieplanowanej ciąży bo ella one będzie na receptę
  słuszną linie ma nasza władza

 • pyosalpinx

  Oceniono 54 razy 48

  Sposob PiSu na dyktature: dzieciorobom zamknac geby 500+, dewocje odurzyc religia, a "niewierzacych* Ketonalem.....

 • niskolatajacyninja

  Oceniono 64 razy 44

  Jako stary liberał jestem za. Nie podoba mi się sytuacja, w której państwo uważa mnie za kretyna, który nie potrafi zapoznać się z treścią ulotki. To jakaś kosmiczna intelektualna i moralna aberracja, państwo bierze ode mnie pieniądze na własne utrzymanie, bo samo na siebie nie da rady zarobić, a jednocześnie traktuje mnie jak gamonia i uważa, że ma prawo podcierać mi tyłek. Osoby przerażone perspektywą skutków nieprawidłowego zażywania leku Ketonal przez osoby mnie życiowo wydolne, informuję że śmiertelna dawka paracetamolu w jednym opakowaniu kosztuje obecnie nieco ponad 5zł i może ją sobie kupić każde dziecko.

  Tylko jak się do tego wszystkiego ma objęcie receptą pigułki "dzień po"? Cóż za schizofreniczną linię ideologiczną ma nasza władza!

 • antonsrocki

  Oceniono 43 razy 29

  Świetna decyzja rządu. Biorąc pod uwagę, ile mamy w Polsce lekomanów, to w jakiś sposób rozwiąże część problemów.

 • mybox

  Oceniono 29 razy 23

  Aby szczytować w sondażach PIS powinien przywrócić "tabletki z krzyżykiem" - to byłby hit!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX