Skóra - dlaczego się starzeje? [NaZdrowie]

Skóra to nie tylko największy narząd ludzkiego ciała, ale przede wszystkim - niezastąpiony. Dowiedz się, jak jest zbudowana, jak działa, a także jak zachować jej zdrowy, młodzieńczy wygląd. Wszystko zależy od genów? Zdaniem naszego eksperta - niezupełnie.

Jak przypomina nasz ekspert, dr Robert Chmielewski*, specjalista medycyny estetycznej i chirurg, bez skóry byłbyś lżejszy o ok. 15 proc., a zarazem zupełnie bezbronny. Skóra chroni cię przed nadmierną utratą płynów, reguluje temperaturę, osłania przed szkodliwym promieniowaniem, uniemożliwia różnym patogenom przenikanie do organizmu, pozwala odbierać bodźce z otoczenia.

Zobacz wideo

Naturalne procesy, ale...

Z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza, a także "luźniejsza", stąd jej "zagięcia", czyli zmarszczki. Proces starzenia skóry jest nieunikniony i naturalny. To skutek fizjologicznego spadku zdolności regeneracyjnych i adaptacyjnych. Dr Chmielewski przekonuje jednak, że "Mamy wpływ na przebieg tego procesu. Dojrzała skóra może wyglądać zdrowo, być zadbaną i piękną".

O jej wyglądzie po latach nie decydują tylko geny. Wpływ ma choćby:

  • sposób odżywiania,
  • choroby i przyjmowane leki,
  • nadmierne opalanie,
  • nieprawidłowo dobrane kosmetyki.

Starzenie skóry - jest na to rada

Nowoczesna medycyna estetyczna pozwala w coraz większym stopniu naprawiać te błędy w sposób naturalny i skuteczny. Nie można cofnąć czasu, ale można dodać urody. Zazwyczaj konieczne jest działanie zewnętrzne i wewnętrzne.

* Dr Robert Chmielewski - chirurg, specjalista medycyny estetycznej, członek sekcji medycyny estetycznej Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, wykładowca w Europejskim Centrum Szkoleniowym Anti-Aging. Autor wielu artykułów prasowych, ekspert w licznych programach, powszechnie znany dzięki telewizyjnym metamorfozom. Przyjmuje w Prime Clinic.

NaZdrowie to cykl wideo poruszający popularne, niejednokrotnie kontrowersyjne, tematy związane ze światem medycyny. Analizujemy aktualne trendy i staramy się rozstrzygnąć, z czym mamy do czynienia - faktem czy mitem.

Cykl właśnie zmienia formułę. Nie tylko czołówka czy szata graficzna jest nowa - przede wszystkim do współpracy zaprosiliśmy specjalistów, by opowiedzieli o kwestiach, o które na co dzień często pytają ich pacjenci. Jak Wam podoba się ta zmiana?

Wszystkie odcinki cyklu możesz obejrzeć tutaj.

Więcej o: