Trychologia jest to nauka medycyny, zajmująca się dolegliwościami ze skórą głowy oraz problemami z włosami. W Polsce jest to dziedzina dopiero raczkująca, chociaż z roku na rok trychologów przybywa. Specjalizację tę zapoczątkował brytyjski profesor Wheeler, który w latach 70. XIX wieku rozpoczął badania na temat łysienia, a także sposobów powstrzymywania tego zjawiska. W Polsce prekursorem trychologii jest profesor Wojciech Kostecki, autor książki pt. „Choroby włosów", która została wydana w 1970 roku.
Trycholog jest to specjalista od dolegliwości ze skórą głowy oraz problemów z włosami. Zajmuje się m.in. takimi problemami jak:
Trychologia mylnie bywa określana jako dziedzina medyczna. W Polsce trychologia nie stanowi specjalizacji medycznej, a trycholodzy nie są lekarzami, a specjalistami w konkretnej dziedzinie kosmetycznej. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dermatologów, czyli wyspecjalizowanych lekarzy. Ze względu na to, iż obiektem ich badań są zmiany skórne, każdy dermatolog może nazwać się również lekarzem trychologiem.
Aby zostać trychologiem kosmetycznym należy mieć ukończone studia wyższe na kierunku kosmetologia oraz studia podyplomowe lub odpowiednie szkolenia z zakresu trychologii.
Pierwsza wizyta u lekarza od włosów polega głównie na szczegółowym wywiadzie z klientem na temat problemów z włosami oraz dolegliwości ze skórą głowy. Następnie trycholog powinien przeprowadzić badanie skóry głowy, przy pomocy mikroskopu. Badanie to jest zupełnie bezbolesne, ponieważ polega na przyłożeniu kamery mikroskopu do głowy i obejrzeniu skóry oraz włosów na obrazie, widocznym na komputerze. Odczyt mikroskopu wykonany w 200-krotnym powiększeniu stanowi doskonałą podstawę do oceny stanu naskórka, cebulek oraz mieszka włosowego. Jest on również niezbędny do stwierdzenia różnych dolegliwości i zmian skórnych dotykających tę partię ciała.
Czasami to jedno badanie wystarczy do stwierdzenia problemu ze skórą głowy lub włosami, z którym boryka się klient oraz pozwala na zidentyfikowanie przyczyny, jednak najczęściej konieczne jest wykonanie dodatkowych badań.
Na problemy z włosami oraz skórą głowy bardzo często mają wpływ zmiany hormonalne, a czasami jest to dolegliwość natury wyłącznie dermatologicznej. Po wykonaniu opisanego badania, trycholog zazwyczaj kieruje klienta do odpowiedniego lekarza – najczęściej endokrynologa lub dermatologa, którzy posiadają kwalifikacje do leczenia farmakologicznego.
Jeżeli jednak podczas obejrzenia głowy pod mikroskopem trycholog stwierdzi, iż problem leży w samych włosach i można wyeliminować go odpowiednią pielęgnacją i zabiegami na włosy oraz skórę głowy, wówczas sam przystępuje do działania.
Osobom, które mają problemy ze skórą głowy oraz włosami i zamierzają skorzystać z usług trychologa, zaleca się, aby przed wyborem specjalisty zapoznały się z opiniami na jego temat. Wizyty u trychologa kosmetycznego są płatne, wobec czego przed wydaniem pieniędzy należy zdobyć informację, czy wizyta ma sens.
Jak wspomniano wyżej, oprócz dermatologów, którzy ze względu na specjalizację, są również trychologami, część trychologów na rynku to tzw. trycholodzy kosmetyczni, którzy powinni posiadać wykształcenie wyższe z kosmetologii oraz szkolenie lub studia podyplomowe z zakresu trychologii. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej firm, które przeprowadzają szkolenia dowolnym grupom zawodowym z zakresu pielęgnacji włosów i skóry głowy. Po ukończeniu takiego kursu lub szkolenia, wiedza tych osób jest jednak tak niewielka, że niemal bezpodstawnie nazywają się oni trychologami. Bardzo ważne są więc opinie wcześniejszych klientów, którzy skorzystali z usług danego specjalisty.
Wizyta na NFZ jest możliwa tylko w przypadku dermatologów, którzy również zajmują się badaniem skóry głowy. Trycholodzy, nie są to bowiem odrębni lekarze, zajmujący się dolegliwościami z włosami i skórą na głowie i - w przeważającej większości - świadczą usługi z branży kosmetycznej, które nie są refundowane.