Mecz racketlona składa się z 4 setów, rozgrywanych jeden po drugim. Od innych sportów odróżnia się tym, że każdy z tych setów to tak naprawdę zupełnie inna dyscyplina! Elementem wspólnym jest rakieta, jednak w każdym secie ma ona odmienną konstrukcję, wielkość i ciężar. Opanowanie wszystkich 4 dyscyplin na poziomie zawodniczym to spore wyzwanie, dające dużo satysfakcji.
Każdy set w racketlonie rozgrywany jest do 21 punktów. Zaczynamy od najmniejszej i najlżejszej rakietki, czyli tenisa stołowego, a kolejne będą: badminton, squash i tenis ziemny. Zwycięża ten zawodnik, który w sumie ze wszystkich setów zdobędzie większą liczbę punktów. Bardzo ważna jest tu kondycja, ponieważ między setami dozwolone są tylko krótkie przerwy według reguły 3 + 3 - rozgrzewkę do każdej kolejnej dyscypliny rozpoczynamy maksymalnie po 3 minutach po zakończeniu poprzedniego seta, a już w ciągu 6 minut musi się rozpocząć kolejny set.
Zawody rozgrywane są w rywalizacji singlowej i deblowej, również w parach mieszanych (tzw. miksty). W racketlonowym deblu wyjątek stanowi squash, który w Polsce nie jest sportem deblowym - dlatego w secie w squasha zawodnicy z pary zmieniają się w jego połowie.
Przygodę z racketlonem najczęściej zaczynają pasjonaci aktywności fizycznej, którzy osiągnęli już dość wysoki poziom zaawansowania w jednym lub kilku sportach rakietkowych. Racketlon daje motywację do doskonalenia umiejętności także na innych kortach. Stwarza też możliwość ciekawej rywalizacji dla osób, które dobrze radzą sobie w różnych sportach rakietkowych, ale żaden z nich nie jest dominujący. O zwycięstwie może zadecydować wszechstronność, a nie perfekcja w jednej z dziedzin.
Najlepszych zawodników cechują przede wszystkim świetne zdolności percepcyjne, koordynacja ruchowa oraz chęć ciągłego rozwoju i doskonalenia się. Bardzo ważna jest też silna psychika, systematyczność i konsekwencja.
Do rozegrania prawdziwego meczu potrzebujemy klubu, w którym są korty i sprzęt do wszystkich 4 dyscyplin. W Polsce znajdziemy takie kluby m. in. w Częstochowie, Zgierzu, Poznaniu, Piasecznie i Wrocławiu.
Treningi mogą jednak odbywać się w niemal każdym mieście poprzez oddzielne szlifowanie umiejętności z poszczególnych dyscyplin. Wiele klubów w Polsce oferuje możliwość gry w dwa lub trzy spośród sportów racketlonowych - popularne są kluby squasha i badmintona, w których jest także sala do tenisa stołowego, a kluby tenisa ziemnego często wzbogacają swoją ofertę o zimową alternatywę do tenisa w postaci klatek do squasha.
Racketlon to dość młoda dyscyplina sportu - wymyślili ją Finowie w latach 80-tych ubiegłego stulecia, natomiast dopiero w latach 90-tych Szwedzi ujednolicili przepisy i wprowadzili zasady podobne do tych, które obowiązują dzisiaj.
Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 2001 roku i wystartowali w nich zawodnicy z 11 krajów, ale już w 2007 roku racketlon był uprawiany w 48 krajach na świecie.
Mistrzostwa Polski rozgrywane są od 2004 roku - od tego samego roku Polacy uczestniczą też w Mistrzostwach Świata, zdobywając liczne medale indywidualne i drużynowe.