Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Utrata elastyczności, szorstkość, wiotkość czy w końcu liczne marszczenia to tylko niektóre "objawy" starzenie się skóry. Wraz z utratą pięknego wyglądu częściowo traci ona swoje funkcje, dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja.
Skóra jest pierwszą zaporą przed szkodliwymi czynnikami mechanicznymi, fizycznymi i chemicznymi. Zapobiega nadmiernej utracie płynów oraz chroni przed groźnymi drobnoustrojami. Reguluje temperaturę ciała, a dzięki licznym połączeniom nerwowym "odbieramy" przez nią ciepło, ból czy czyjś dotyk. Niestety, z upływem czasu jej właściwości i możliwości ochronne znacznie słabną. Dzieje się tak, ponieważ podskórna warstwa lipidowa, która chroni i nawilża skórę staje coraz słabsza i stopniowo zaczyna zanikać. Podobny los spotyka włókna kolagenowe. Skóra staje się cieńsza, zaczyna się łuszczyć i rogowacieć. Ze sprężystej miękkiej struktury, przechodzi w szorstki, cienki i pożółkły papier. Łatwiej ulega uszkodzeniu i podrażnieniom. Pojawiają się przebarwienia, często obserwuje się zmiany grzybicze .
Nadmiernie sucha skóra, a w konsekwencji świąd to jeden najczęstszych problemów skórnych z jakimi zmagają się osoby starsze. Trudna do opanowania chęć podrapania się sprzyja tworzeniu się ran. Ich obecność w połączeniu z osłabioną barierą ochronną skóry otwiera drogę bakteriom. Coraz słabszy płaszcz lipidowy
Kłopoty z nawilżeniem skóry, w przypadku kobiet dają o sobie znać już w okresie menopauzy . Zaburzenia hormonalne i zmiany jakie zachodzą w organizmie sprawiają, że skóra stopniowo zaczyna tracić swoją jędrność i elastyczność.
Na szczęście z nadmiernym wysuszeniem można skutecznie walczyć. Osobom starszym poleca się przede wszystkim kosmetyki wzbogacone o nienasycone kwasy tłuszczowe. Najlepiej sięgać po te powstałe z wiesiołka lub awokado i wzbogacone o witaminę A oraz E .
Osoby starsze muszą pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji skóry także w czasie ciepłych czy wręcz upalnych dni. Nie jest już ona tak odporna na działanie promieni UV i potrzebuje dodatkowej ochrony. Należy pamiętać, że wysoka temperatura otoczenia wzmaga pocenie się co sprzyja utracie wody, a tym samym wysuszaniu i tak suchej skóry. Jeśli sucha skóra jest wyjątkowo dużym problemem warto co jakiś czas brać kąpiele parafinowe z domieszką preparatów nawilżających. Te ostatnie najlepiej jest kupować w aptece.
To jednak tylko środki doraźne. Specjaliści podkreślają, że ogromna część zakażeń skórnych wynika z trzymania się zasad higieny. Bez niej nawet najskuteczniejszych krem czy balsam nie rozwiąże problemu. Najlepiej wybierać te najbardziej naturalne i delikatne kosmetyki, które nie uczulą i nie podrażnią delikatnej skóry seniora. Warto upewnić się czy preparat nawilża i natłuszcza skórę, a tym samym pozostawia na niej warstwę ochronną. Zatem czego szukać? Środki wzbogacone o oliwę z oliwek, rumianek , argininę nie tylko złagodzą uczucie suchości, ale i wspomogą regenerację łuszczącej się skóry.
Dopóki senior jest samodzielny warto pozwolić mu i zachęcać to by sam zajął się swoją codzienną toaletą. Aby była ona jeszcze łatwiejsza warto zastanowić się na zamontowaniem dodatkowych poręczy czy uchwytów w łazience. Dobrym pomysłem są m.in. maty antypoślizgowe czy dodatkowe oświetlenie. W przypadku gdy poruszanie jest problemem lub jest zupełnie niemożliwe pielęgnacja skóry wymaga zdecydowanie więcej wysiłku. Problemem, z którym zmagają się osoby starsze, które choroba przykuła do łóżka są odleżyny . Ważne są podkłady na łóżko, a przede wszystkim preparaty (najlepiej kupić je w aptece) wspierające mikrokrążenie, a tym samym chronią przed odleżynami. Należy jednak pamiętać by przed nałożeniem kremu czy balsamu dokładnie osuszyć skórę inaczej skazujemy chorego na odleżyny i dodatkowe kłopoty. Codzienną toaletę seniora, który nie może samodzielnie zadbać o higienę znacznie ułatwiają specjalne, wilgotne chusteczki. Pomagają one nie tylko odświeżyć skórę, ale dzięki wzbogaceniu ich o wyciąg z lnu, D-pantenol, alantoinę czy witaminę E przyśpieszają gojenie się ran i chronią przed nowymi podrażnieniami.
W pielęgnacji skóry skłonnej do podrażnień doskonale sprawdzają kosmetyki dla dzieci, szczególnie tych bardzo małych. W obu przypadkach skóra jest równie delikatna i mało odporna na działanie czynników zewnętrznych czy kontakt z patogenami.
Galopująca metryka, zwłaszcza w przypadku pań, nie oznacza, że trzeba rezygnować z kobiecości. Odpowiedni makijaż daje uroku w każdym wieku. Ale dojrzałe panie powinny zachować ostrożność. Zmiany, które zaszły i będą zachodzić w skórze kiepsko znoszą malowanie, zwłaszcza mocnymi i intensywnymi kolorami, które wbrew przekonaniom nie dodają uroku, ani nie odejmują lat, a często podrażniają skórę. Lepiej i bezpieczniej jest zupełnie zrezygnować z makijażu lub przekonać się do bardziej delikatnego i stonowanego.
Jedzenie jest ważne! Jak prawidłowo żywić osoby starsze?
Poczucie równowagi - wskaźnik stanu zdrowia i długości życia?
Udar mózgu - opieka i rehabilitacja domowa
Kiedy zaczyna się starość? Międzynarodowy Dzień Osób starszych