Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!
Olej rycynowy pozyskuje się z nasion rącznika pospolitego metodą tłoczenia na zimno i wygotowywania. Takie przygotowanie pozwala na usunięcie z nasion trujących substancji - rycyny oraz rycyniny, których spożycie wywołuje potencjalnie śmiertelne zatrucie.
Olej pozbawiony toksyn przeznaczony jest do spożycia, celów leczniczych i kosmetycznych. Ma gęstą konsystencję i jasnożółtą barwę.
Na przeczyszczenie, ale nie dla każdego
Olej rycynowy kojarzymy przede wszystkim ze środkiem na zaparcia. Za tę właściwość odpowiedzialny jest występujący w nim kwas rycynolowy. Po podaniu doustnym (osobie dorosłej wystarczy dawka 1-2 łyżek dziennie) powoduje on podrażnienie jelita cienkiego, wzmacniając perystaltykę oraz ułatwiając upłynnianie treści jelitowej i przeczyszczenie. Wypróżnienie następuje zwykle po około 2-6 godzinach od przyjęcia oleju.
W związku z tak silnym działaniem nie powinniśmy stosować go dłużej niż przez kilka dni, a także w dawce większej niż zalecana. Zażywany zbyt długo może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, braku łaknienia, wystąpienia dolegliwości żołądkowo-jelitowych, a także zaostrzenia istniejących stanów zapalnych.
Nie podaje się go również dzieciom do ukończenia 12 roku życia, a nastolatkom - wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Całkiem zrezygnować z jego stosowania muszą osoby mające problemy z jelitami, w tym przede wszystkim niedrożność jelit i owrzodzenie, a także stany zapalne w obrębie jamy brzusznej oraz bóle brzucha o nieustalonej przyczynie. Nie powinny po niego sięgać również kobiety w ciąży.
Olej ten przydaje się ponadto do wytwarzania innych środków leczniczych. Służy np. do wyrobu kremów i maści, zawiesin i kropli (m.in. do oczu), a także jako środek zmiękczający do przygotowywania różnego rodzaju tabletek.
Czytaj również:
Ból brzucha - powiedz, gdzie i jak ci dokucza. Na podstawie objawów można postawić wstępną diagnozę
Ból podbrzusza - znajdź przyczynę
Zamiast odżywki i balsamu
Olej rycynowy, pod nazwą "castor oil", znajdziemy również w wielu kosmetykach. Przyda się zwłaszcza jako środek na poprawę kondycji i wyglądu włosów, rzęs i brwi. Nie tylko je wzmocni, ale sprawi również, że staną się lśniące i miękkie. Sprawdzi się szczególnie jako maska na przesuszone i łamliwe włosy oraz rozdwajające się końcówki. Ze względu na wzmacniające działanie można go również stosować na osłabione, łamliwe paznokcie oraz przesuszony naskórek wokół nich.
Na rzęsy najlepiej nakładać go w niewielkiej ilości, przy pomocy oczyszczonej szczoteczki po tuszu do rzęs. Odżywczą maskę do nakładania na całe włosy uzyskamy natomiast mieszając go z naftą kosmetyczną, oliwą lub żółtkiem. Miksturę trzymamy na włosach przez około 30 minut, a później zmywamy szamponem.
Olej ten często wchodzi również w skład preparatów do pielęgnacji ciała (np. balsamów, kremów, lotionów) oraz pomadek ochronnych. Dobrze chroni skórę przed przesuszeniem, a także negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Ma przy tym właściwości zmiękczające i wygładzające, a także działa lekko przeciwzapalnie. Z tego powodu można go również stosować m.in. na twardą, zrogowaciałą skórę stóp oraz przesuszoną skórę na łokciach.