Gryzonie zamieszkujące miasta mogą przenosić wiele chorób, którymi zarażają się ludzie. Wśród tych chorób są między innymi:
Szczury stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, szczególnie w dużych miastach, gdzie żyją najchętniej i najszybciej się rozprzestrzeniają. Są to zwierzęta niezwykle inteligentne. Niełatwo je otruć klasycznymi trutkami, ponieważ zazwyczaj, gdy rodzina szczurów znajdzie nowy pokarm, nie od razu jest on zjadany przez całe stado. Najpierw je najmłodszy lub najsłabszy osobnik, który testuje pożywienie. Dopiero, gdy reszta stada zauważy, że osobnikowi temu pokarm nie zaszkodził, do jedzenia przystępują wszystkie szczury. Gryzonie te łatwo dostosowują się do panujących warunków, mogą żyć w norach, kanałach, piwnicach, a nawet w śmietnikach i w kanalizacji. Poza tym, szczury bardzo szybko się rozmnażają. Zwierzęta te osiągają dojrzałość płciową i gotowość do rozmnażania się już w wieku około 5 tygodni. Jeden miot może składać się nawet z kilkudziesięciu młodych osobników, a samica jest w stanie wydawać kolejne mioty praktycznie bez żadnej przerwy.
Walka ze szczurami jest długa i trudna, ponieważ gryzonie te naprawdę trudno wytępić z okolic, w których zamieszkują ludzie. Żeby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się szczurów, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, nie należy wyrzucać resztek jedzenia do przydomowych ogródków oraz parków. Odpady spożywcze to doskonałe pożywienie dla szczurów, dlatego należy je wyrzucać wyłącznie do zamykanych śmietników. Resztek nie można wrzucać również do ubikacji, ponieważ przedostają się stamtąd do kanalizacji, która jest coraz częściej zamieszkiwana przez gryzonie.
Jeżeli zauważy się, że w okolicy domu zasiedliły się szczury należy wyłożyć specjalną truciznę na gryzonie. W tym przypadku należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta i zachować przy tym bezpieczeństwo. Przynęty z trucizną należy odpowiednio zakrywać, tak aby nie dostały się do nich inne zwierzęta, na przykład dziko żyjące koty. Trutki nie należy dotykać nieosłoniętymi dłońmi, a po wyłożeniu preparatu ręce należy dokładnie umyć. Martwe szczury należy regularnie usuwać.