Anemia i jej przyczyny

Czerwone krwinki, czyli erytrocyty odpowiadają przede wszystkim za rozprowadzanie oraz prawidłowe natlenienie organizmu. Uraz, choroba bądź niewłaściwa dieta sprawiają, że szpik odpowiedzialny za ich wytwarzanie, dostarcza ich zbyt mało. Złe samopoczucie, zmęczenie to typowe a zarazem rzadko kojarzone z anemią objawy. Zlekceważenie niedokrwistości i nie wprowadzenie odpowiedniego leczenia może okazać się bardzo niebezpieczne.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Niedobór, bądź kiepska jakość erytrocytów, zazwyczaj wynika z trzech zasadniczych powodów:

- doszło do znacznej utraty krwi i system musi to dopiero wyrównać (np. ubytek ponad normę w wyniku krwawienia wewnętrznego, urazu, obfitych miesiączek),

- brakuje składników niezbędnych do powstawania erytrocytów, czyli przede wszystkim żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12,

- szpik kostny nie pracuje prawidłowo lub choroba przewlekła "wyniszcza" organizm.

Krwawienie nie musi być wyraźne, oczywiste. Jeśli przechodziłeś zabieg chirurgiczny, sprawa jest jasna, morfologia kontrolowana i w razie potrzeby lekarz prowadzący zadziała właściwie (nawet w razie potrzeby przetaczając krew). Czasem jednak nikt o krwawieniu nie wie. W przypadku krwawień wewnętrznych, np. po urazie, ilość wydostającej się krwi nie musi być tożsama z ilością traconą, może się ona gromadzić w jamie brzusznej, itd. W przypadku obfitych miesiączek nieraz kobiety mają wątpliwości, czy problem ich dotyczy, ponieważ uznają, że wszystko jest w normie.

Niedobory witamin i żelaza to przede wszystkim skutek złej diety (chociaż przewlekłe miesiączki także prowadzą do niedoborów). Niedożywienie i restrykcyjne kuracje odchudzające to jednak nie wszystko. Czasem występują zaburzenia wchłaniania (np. przy stanach zapalnych jelit), które utrudniają organizmowi pobranie z pożywienia tego, czego potrzebuje. Wówczas leczenie najczęściej musi prowadzić specjalista gastroenterolog. Anemia towarzyszy również przewlekłej niewydolności nerek, cukrzycy, chorobom serca, HIV. Leczenie i wybór specjalisty (diabetologa, kardiologa, nefrologa czy immunologa) zależy od wstępnie ustalonej przyczyny.

Chory szpik?

Problemami ze szpikiem kostnym zajmuje się hematolog. Nie wpadaj jednak w panikę tylko dlatego, że masz anemię. Fakt, czasem tak objawia się choroba nowotworowa, białaczka, jednak rzadko jej jedynym objawem jest niedokrwistość. Inne parametry krwi, np. poziom leukocytów, a także rozmaz, wskaźniki stanu zapalnego, także są zaburzone, odstępstwa od normy spore, itd. Nawet jeśli potwierdzi się, że przyczyną jest zaburzenie funkcji szpiku kostnego, to jeszcze nie wyrok. Interpretację wyników i diagnozę zostaw lekarzom i pamiętaj, że wczesne rozpoznanie zawsze zwiększa twoje szanse na pełne wyleczenie. Zatem: nie lekceważ anemii, ale i nie panikuj. Aż w 80 proc. przypadków za anemią stoi jedynie niedobór żelaza.

Rodzajów niedokrwistości jest wiele, białaczek zresztą również, a ich konsekwencje i sposoby leczenia odmienne, stąd interpretację wyników i szukanie przyczyn trzeba zostawić zawodowcom.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Anemia sierpowata

Choroba Vaqueza

Menorrhagia

Sferocytoza wrodzona

Hipereozynofilia

Więcej o: