Choroby mikrokrążenia

Nieprawidłowe mikrokrążenie może mieć wiele przyczyn. Zdarza się, że do jego uszkodzenia dochodzi w skutek urazu lub związane jest z reakcją alergiczną organizmu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mikrokrążenie stanowi jeden z elementów układu krążenia. Zbudowane jest z drobnych tętniczek, żył oraz naczyń włosowatych. Zachodzi w nich wymiana dyfuzyjna substancji odżywczych oraz produktów przemiany materii pomiędzy krwią a przestrzenią śródmiąższową otaczającą komórki.

Jak dochodzi do uszkodzenia?

Uszkodzenie mikrokrążenia najczęściej pojawia się przy chorobach krążenia m.in. niewydolności serca lub miażdżycy. Zmiany te prowadzą do zastoju krwi w żyłach i gromadzenia się zbyt dużej ilości płynu w tzw. kapilarach żylnych. Rozwijający się stan zapalny może prowadzić do zapalenia żył, wzrostu ciśnienia lub uszkodzenia zastawek żylnych. Niejednokrotnie nieprawidłowe mikrokrążenie może być konsekwencją urazu, poparzenia lub kontaktu z silnie działającym alergenem.

Rodzaje chorób mikrokrążenia

Zakłócone mikrokrążenie występuje przy każdej chorobie układu naczyniowego. Do najbardziej charakterystycznych schorzeń zalicza się:

- zespół Raynauda

- chorobę wibracyjną

- akrocyjanozę

- bolesny rumień kończyn

Czytaj także:

Embolizacja

Akrocyjanoza

Entezopatie

Żylna choroba zakrzepowo - zatorowa kończyn dolnych

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Więcej o: