Wdzięczność chroni przed chorobami serca? Prowadź specjalny dziennik, a poprawisz wyniki

Czy wzbudzanie w sobie wdzięczności może mieć wpływ na zdrowie serca, w tym na poprawę stanu zdrowia osób z jego niewydolnością? Prozdrowotną skuteczność prowadzenia dzienników wdzięczności, a także ich pozytywny wpływ na samopoczucie, poziom energii i sen potwierdzają najnowsze badania. Co robić, by osiągnąć taki rezultat?

Jeśli chcesz być zdrowy, warto, żebyś wykształcił w sobie nawyk bycia wdzięcznym - pokazują badania przeprowadzone przez naukowców z University of California. Jak twierdzą, szczególne skorzysta na tym serce. Naukowcy odkryli, że u pacjentów z problemami sercowymi, którzy wyrażali wdzięczność za pozytywne aspekty swojego życia, notowano większą poprawę stanu zdrowia niż u tych, którzy wdzięczności nie doświadczali. Badaniami zostały objęte kobiety i mężczyźni z rozpoznanym stadium B niewydolności serca.

Zmiany struktury serca bez widocznych objawów

"Stadium B obejmuje grupy pacjentów, u których występują zmiany strukturalne serca, ale nie pojawiły się jeszcze kliniczne objawy niewydolności (np. osoby z nadciśnieniową chorobą serca, czyli przerostem mięśnia sercowego)" - piszą Marcin Cwynar i Marzena Dubiel z Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w jednym z artykułów zamieszczonych w "Chorobach serca i naczyń". Może to dotyczyć np. osób po zawałach, u których zawał serca spowodował zmiany, jednak unie występują u nich jeszcze takie symptomy jak zwiększone zmęczenie czy skrócony oddech. Wprowadzenie prozdrowotnych zmian w stylu życia osób w tym stadium jest ważne, aby nie dopuścić do rozwinięcia u nich stadium C niewydolności serca. W stadium C ryzyko śmierci szacuje się na pięciokrotnie wyższe.

Wdzięczność a depresyjność, sen, poziom zmęczenia i zdrowie

Badacze przebadali poziom wdzięczności 186 osób, używając do tego wystandaryzowanych testów psychologicznych. Następnie porównali ich wyniki z wynikami, które osiągnęli oni w testach mierzących objawy depresji, jakości snu, poziomu zmęczenia, poczucia własnej skuteczności i wskaźników stanu zapalnego. Stan zapalny może nasilać niewydolność serca, a jego wskaźniki można stosować tak do wykrywania chorób, jak i monitorowania skutków leczenia. Co się okazało?

"Odkryliśmy, że im więcej wdzięczności odczuwali pacjenci, w tym lepsze było ich samopoczucie, sen oraz wskaźniki medyczne związane ze zdrowiem serca. Ponadto pacjenci ci czuli się mniej zmęczeni" - relacjonuje prof. Paul Milis z University of California.

Dzienniczek wdzięczności

Aby dodatkowo zweryfikować swoje odkrycie, badacze poprosili niektórych pacjentów o spisywanie każdego dnia 3 rzeczy, za które są wdzięczni. Polecono im wykonywać to zadanie przez 8 tygodni. Równolegle tak badani prowadzący dzienniczek wdzięczności, jak i ci, którzy tego nie robili, poddawani byli tradycyjnemu leczeniu. Po 8 tygodniach naukowcy zanotowali różnicę między dwoma grupami.

Zobacz wideo

"U pacjentów, którzy prowadzili dzienniki wdzięczności zaobserwowaliśmy spadek wskaźników stanu zapalnego przy jednoczesnej poprawie zmienności rytmu serca podczas pisania dziennika" - mówi prof. Milis. "Poprawa zmienności rytmu serca uważana jest za miarę zmniejszonego ryzyka zgonu z powodów sercowo-naczyniowych" - tłumaczy. "Wydaje się, że bardziej wdzięczne serce to jednocześnie bardziej zdrowe serce, a spisywanie dzienników wdzięczności to prosty sposób, aby dbać o jego zdrowie" - podsumowuje Milis. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Spiruality in Clinical Practice". Nie są to zresztą pierwsze badania, które wskazują na powiązania kondycji psychicznej ze zdrowiem serca.

Wzór zachowania A - choroby serca kontra tłumiony gniew

Tłumiona bądź nie agresja, wysokie wymagania do siebie, upór, skłonność do rywalizacji i pracoholizmu to cechy charakterystyczne dla osobowości nazywanej w psychologii wzorem zachowania typu A (WZA). Takie usposobienie zwiększa, zdaniem naukowców, ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, w tym wystąpienia zawału serca. Ciągły pośpiech, duże ambicje i wrogość to toksyczna mieszanka, która według badań dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobami serca. Więcej o gniewie czytaj tutaj: Instrukcja obsługi złość - co robić, gdy rozpiera cię gniew?

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Więcej o: