Rano twoja poduszka jest mokra? Ślinienie się w nocy może być oznaką choroby. Lepiej to sprawdź

Nadmiar śliny, która wydostaje się z ust, nosi nazwę ślinotoku. W pierwszych dwóch latach życia jest sprawą normalną. Czy jednak powinniśmy się martwić, jeżeli w dorosłych życiu zdarza nam się zauważać rano ślady śliny na poduszcze? Jakie zaburzenia można powiązać ze ślinotokiem?

- W wielu przypadkach ślinienie się podczas snu jest normalne. Produkcja śliny zmienia się w ciągu dnia, być może zgodnie z rytmem okołodobowym. Chociaż ludzie generalnie produkują więcej śliny w dzień, a mniej w nocy, jednak nawet podczas snu jej produkcja nie ustaje. Ta ślina spełnia ważne zadanie, nawilżając usta i gardło - wyjaśniają eksperci na stronie sleepfoundation.org.

Dlaczego jednak niektóre osoby nadmiernie się ślinią podczas snu? Powodów może być całkiem sporo. Oto najpoważniejsze zaburzenia, które wiążą się ze ślinotokiem, jako objawem towarzyszącym chorobie.

Zaburzenia neurologiczne a ślinotok

Niektóre stany neurologiczne, które mogą powodować ślinienie się, Są to m.in.:

  • udar mózgu
  • porażenie mózgowe
  • choroba Parkinsona
  • stwardnienie zanikowe boczne (ALS)
  • stwardnienie rozsiane (SM)
  • porażenie Bella (porażenie nerwu twarzowego)
  • zespół Downa
  • autyzm

Nadmierne ślinienie się jest powszechne w przypadku zaburzeń neurodegeneracyjnych. Na przykład około 70 proc. osób z chorobą Parkinsona i do 80 proc. osób z porażeniem mózgowym doświadcza nadmiernego wydzielania śliny. Dzieje się tak, dlatego że układ nerwowy stymuluje gruczoły ślinowe do wydzielania płynu, czemu jednak mogą towarzyszyć trudności z połykaniem (niektóre choroby wiążą się z paraliżem mięśni i niektórych nerwów). Właściwie wszystko, co powoduje trudności w połykaniu, problemy z kontrolą mięśni lub nadmierną produkcją śliny, może spowodować nadmierne ślinienie się.

Infekcje i alergie a ślinotok

Takie zakażenia jak zwykłe przeziębienie, angina lub sezonowe alergie także wiążą się z nadmierną produkcją śliny, szczególnie nocą, gdy śpimy. Dzieje się tak dlatego, że prawdopodobnie katar zablokował nasze drogi oddechowe i teraz oddychamy ustami. No i "sekret" mokrej poduszki wyjaśniony. Podobnie dzieje się przy mononukleozie, zapaleniu migdałków i infekcjach zatok czy nawet przy zapaleniu nagłośni.

Inne możliwe przyczyny nocnego ślinotoku to choroba refluksowa żołądka (refluks żołądkowo-przełykowy), obturacyjny bezdech senny lub bruksizm. Nadmierne wydzielanie śliny i ślinotok to też możliwe skutki uboczne niektórych leków, w tym kilku antybiotyków, leków przeciwpsychotycznych i leków stosowanych w chorobie Alzheimera.

Refluks żołądkowo-przełykowy wiąże się często z zaburzeniami połykania (to dysfagia czyli zaburzenia w przełykaniu pokarmów stałych oraz płynów) i ślinotokiem oraz uczuciem guli (czy guzka) w przełyku. Ślina pełni też funkcje łagodzące, gdy kwaśna zawartość żołądka podrażni przełyk. W przypadku obturacyjnego bezdechu sennego oddychanie ustami sprzyja nadprodukcji śliny, która wypływa na zewnątrz, ale może też spowodować krztuszenie się podczas snu. Podobnie ma się sprawa w przypadku bruksizmu, czyli nawyku zgrzytania zębami podczas snu.

Inne możliwe przyczyny nocnego ślinotoku

Nocny ślinotok to może być skutek przyjmowania pewnej pozycji podczas snu (na brzuchu lub na boku) i spania z otwartymi ustami. Ponadto niektóre pokarmy i napoje mogą prowadzić do nadmiernej produkcji śliny, takie jak produkty o wysokiej zawartości kwasów, na przykład owoce cytrusowe. Wysoka produkcja śliny została również powiązana ze słodkimi artykułami spożywczymi.

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Źródła: sleepfoundation.com

Więcej o: