Bezowocne próby schudnięcia mogą być powodem różnych chorób, poczynając na genetycznych, przez metaboliczne, aż po zaburzenia hormonalne. Jeśli czujesz, że twoja masa ciała nie zmniejsza się mimo prowadzenia zdrowego trybu życia, udaj się na konsultację do lekarza, który zleci odpowiednie badania i postawi prawidłową diagnozę.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) to stan wywołany brakiem równowagi hormonalnej, powstający w wyniku nadmiernego wydzielanie męskich hormonów płciowych. Objawia się nieregularnym (często bardzo bolesnym) miesiączkowaniem, nadmiernym owłosieniem czy problemem ze zmniejszeniem masy ciała. Osobom z tym schorzeniem zaleca się wprowadzenie zmian w diecie - ograniczenie węglowodanów, zwiększenie przyjmowanego w posiłkach błonnika oraz białka, a także zwiększenie aktywności fizycznej, zażywanie odpowiedniej ilości snu oraz unikanie stresu. Konieczna może być również farmakoterapia.
Gruczoł tarczycy odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów. Hormony tarczycy m.in. regulują metabolizm organizmu. Zaburzenie tych hormonów może prowadzić do problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Niedoczynność tarczycy polega na niedoborze hormonów T3 i T4, a jednym z jej objawów jest wzrost wagi nawet mimo zdrowej diety, a także ciągłe uczucie zmęczenia, senności i braku energii.
Hiperinsulinemia (hiperinsuliznizm) spowodowana jest zaburzeniem wydzielania insuliny przez trzustkę. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem insuliny we krwi, prowadzi do rozregulowania procesów trawienia oraz metabolizmu. Stan ten zwykle poprzedza insulinooporność i może prowadzić do rozwinięcia cukrzycy typu 2. Kluczową rolę w diagnozie odgrywają badania, m.in. glukozy i insuliny na czczo.
Zespół Cushinga to zespół objawów wywołanych przez nadmiar glikokortykosteroidów w organizmie. Jednym z jego objawów jest otyłość, przejawiająca się najczęściej nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy twarzy, karku i tułowia. Wzmożonemu apetytowi towarzyszy zanik mięśni najbardziej widoczny w kończynach oraz w tułowiu. Schorzenie może również prowadzić do rozwoju innych chorób: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy choroby niedokrwiennej serca. Konieczne może być leczenie farmakologiczne lub operacyjne.
Problemy ze zmniejszeniem masy ciała mogą wynikać z przyjmowania niektórych leków antykoncepcyjnych. Choć nie udowodniono naukowo, że same tabletki antykoncepcyjne powodują przyrost masy ciała, to antykoncepcja hormonalna może zwiększyć uczucie łaknienia i przez to prowadzić do nadwagi. Najlepiej wtedy udać się do ginekologa i poprosić o zmianę preparatu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl