Dla kondycji układu pokarmowego znaczenie ma zarówno to, co jemy, jak i to, co pijemy. Aby zadbać o smukłą sylwetkę wybierzmy zbilansowaną dietę, nie przesadzajmy z wielkością porcji, a wieczorny posiłek zjedzmy na 2-3 godziny przed snem. Jeśli potrzebujemy przekąsek - wybierajmy te zdrowe, w tym owoce lub warzywa.
Zwróćmy uwagę na to, co wieczorem pijemy. Absolutnie zakazane są słodkie, gazowane napoje, bo to prosta droga do nadwagi. Kawa i herbata natomiast może utrudnić zasypianie, szczególnie u osób z nadwrażliwością na kofeinę. Jakie zatem napoje wybrać, aby ułatwić pracę układu pokarmowego w nocy?
To oczywiście woda, która jest pozbawiona kalorii, za to działa dobrze na przemianę materii i przeciwdziała zaparciom. Możemy wcisnąć do niej sok z połowy cytryny lub dodać łyżkę miodu (to trochę kalorii, ale niezbyt dużo), aby nam lepiej smakowała.
Znakomitym źródłem błonnika pokarmowego jest kompot z suszonych śliwek. Suszone śliwki i sok, z który z nich powstaje, są też źródłem sorbitolu, naturalnie występującego alkoholu cukrowego. U zdrowych osób sorbitol może normalizować pracę jelit i przeciwdziałać zaparciom. Nie jest wchłaniany i w efekcie trafia do jelit w niezmienionej postaci. Ma właściwości osmotyczne, co oznacza, że wciąga i gromadzi wodę w jelicie grubym, a ta dodatkowa woda pomaga utrzymać ruch w przewodzie pokarmowym. Największe ilości sorbitolu znajdują się w suszonych śliwkach, a ponadto sporo jest go w jeżynach, świeżych śliwkach i innych owocach (morele, jabłka oraz gruszki).
Świetne są też koktajle owocowo-warzywne, przy czym kluczem do przygotowania koktajlu dobrego dla przewodu pokarmowego jest wybranie takich składników, które zawierają zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny w wodzie.
Chodzi o to, że błonnik rozpuszczalny wchłania wodę i zmiękcza kał oraz ułatwia wydalanie. Znajduje się w owocach, warzywach, nasionach i orzechach. Błonnik nierozpuszczalny natomiast znajdziemy w skórkach owoców i warzyw, a także w produktach pełnoziarnistych. Taki błonnik nie wchłania wody, ale działa w przewodzie pokarmowym niczym miotła, pomagając w przesuwaniu się pokarmu. Błonnik przyspiesza wypróżnienie bez niepożądanych objawów żołądkowo-jelitowych.
Jeżeli chcemy napić się czegoś ciepłego przed snem, wybierzmy herbatkę imbirową. Imbir pomaga w trawieniu stymulując pracę przewodu pokarmowego (badania dotyczące funkcji przewodu pokarmowego w większości wykazały pozytywny wpływ imbiru na skrócenie czasu opróżniania żołądka), a także stabilizując ogólną motorykę przewodu pokarmowego.
Dobre są też herbatki z mięty, rumianku lub kopru włoskiego, ponieważ pomagają w trawieniu. Są to napoje, które dodatkowo lekko rozluźniają, a więc pomogą nam zrelaksować się przed snem. Można też spróbować naparu z siemienia lnianego, który reguluje pracę jelit i łagodzi zaparcia.
Królem jest tutaj kefir, napój ze sfermentowanego mleka o najwyższych walorach odżywczych wśród mlecznych napojów fermentowanych. Uzyskuje się go poprzez dodawanie do mleka tak zwanych ziaren kefirowych (grzybków kefirowych), które inicjują proces fermentacji.
Kefir ma mnóstwo zalet. Po pierwsze jest naturalnym probiotykiem zawierającym żywe kultury bakterii, które stabilizują mikroflorę jelitową, ponadto przyspiesza wydzielanie enzymów trawiennych, pobudza perystaltykę jelit i poprawia trawienie. Innym napojem mlecznym, po który warto sięgnąć wieczorem jest jogurt, ale koniecznie bez dodatków słodzących.
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.