Ból w podbrzuszu bardzo często spowodowany jest nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Nieodpowiednia pozycja przyjęta podczas dźwigania ciężkich przedmiotów, zbyt wymagający trening, za długi bieg czy po prostu większy niż na co dzień wysiłek mogą powodować u nas ból w podbrzuszu. Tego rodzaju ból zniknie sam w ciągu kilku dni i nie świadczy o niczym niepokojącym. Jeśli faktycznie ból bardzo nam doskwiera możemy wspomóc się rozgrzewającymi okładami czy maściami przeciwbólowymi. Jednak ból spowodowany wysiłkiem nie jest powodem do niepokoju.
Ból w podbrzuszu często sygnalizuje o różnych nieprawidłowościach w naszym układzie pokarmowym. Jeśli mamy zaparcia lub biegunki, czy też nie odżywiamy się prawidłowo, to niejednokrotnie cierpieć możemy właśnie na ból w podbrzuszu. Jak mu zaradzić? Przede wszystkim konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych - wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz właściwe nawadnianie organizmu. Aby wyregulować perystaltykę jelit, konieczne jest też wdrożenie regularnej aktywności fizycznej.
Niestety, niekiedy choroby układu pokarmowego, które mogą objawiać się bólem brzucha, nie dadzą się wyleczyć jedynie dzięki zastosowaniu diety i zwiększeniu aktywności. Ból w podbrzuszu może być bowiem spowodowany przez takie choroby jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków jelita grubego czy zespół jelita drażliwego. Wszystkie wymienione choroby wymagają dokładnej diagnostyki lekarskiej i wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Ból pojawiający się w podbrzuszu może wskazywać - zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn - na rozwój poważnych chorób. Wśród nich można wymienić:
a także wspomniane już wcześniej:
Ból w podbrzuszu może być spowodowany nieprawidłowościami w obrębie miednicy, w tym chorobami układu rozrodczego. W przypadku kobiet ból w podbrzuszu może wskazywać m.in. na:
U kobiet silny ból w podbrzuszu pojawia się bardzo często w trakcie miesiączki, rzadziej towarzyszy owulacji.
Ból podbrzusza u panów może natomiast świadczyć o:
Warto dodać, że ból w podbrzuszu po odbytym stosunku płciowym może być spowodowany także przez stres związany z seksem lub nieprawidłowości w budowie narządów płciowych (np. tyłozgięcie macicy u pań).
Jeśli odczujemy u siebie ból w lewym podbrzuszu to dobrze jest wykonać badania diagnostyczne w kierunku chorób układu pokarmowego. Taka lokalizacja bólu najczęściej wskazuje na zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie uchyłków jelita grubego. Niekiedy jednak ból ten może być spowodowany przez raka jelita grubego. Wszelkie dolegliwości bólowe należy koniecznie skonsultować ze specjalistą.
Ból w lewym podbrzuszu może być także spowodowany przez odmiedniczkowe zapalenie nerek czy kamicę nerkową. Co prawda taka lokalizacja nie jest charakterystyczna dla wspomnianych chorób, ale i tak warto poddać się odpowiedniej diagnostyce. Dodatkowo kobiety odczuwające ból w lewym podbrzuszu powinny udać się na konsultację ginekologiczną, a mężczyźni na konsultację urologiczną, bowiem może to być objaw niektórych z chorób układu rozrodczego, o których wspomniano już wcześniej.
Ból w prawym podbrzuszu wszystkim chyba nieodzownie kojarzy się z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego i jest to prawidłowe skojarzenie. Lokalizacja bólu po prawej stronie podbrzusza bardzo często wskazuje bowiem na tę przypadłość. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że takiego stanu nie wolno jest bagatelizować i natychmiast należy udać się do specjalisty. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego może powodować konsekwencje zdrowotne groźne także dla naszego życia.
Dodatkowo ból w prawym podbrzuszu może być spowodowany również przez choroby nerek czy układu pokarmowego. Co więcej, ból odczuwalny z prawej strony jest także charakterystyczny dla kamicy pęcherzyka żółciowego. U pań taka lokalizacja bólu może wskazywać także na problemy zdrowotne dotyczące prawego jajnika.
Jak zatem widzimy, ból w podbrzuszu może wskazywać na wiele nieprawidłowości układu pokarmowego, moczowego czy rozrodczego. Warto zatem pamiętać, że dolegliwości bólowe najlepiej poddać odpowiedniej diagnostyce, aby móc cieszyć się pełnią zdrowia.