Ból z prawej strony brzucha: to nie musi być zapalenie wyrostka robaczkowego

Ból to sygnał, że coś niedobrego dzieje się w naszym organizmie. Odczuwany po prawej stronie w dole brzucha niekoniecznie oznacza zapalenie wyrostka robaczkowego (choć to najbardziej prawdopodobny winowajca), czasem jest to po prostu niestrawność. Jakie jeszcze inne schorzenia objawiają się bólem z prawej strony brzucha?

Więcej o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zacznijmy od rozróżnienia rodzaju bólu. Ból brzucha po prawej stronie może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostry ból brzucha dopada nas nagle, pozornie bez przyczyny. W dodatku nasilają go ruch, szybka zmiana pozycji, kaszel, a nawet głębsze oddychanie. Drugi rodzaj bólu określa się mianem przewlekłego i charakteryzuje go zmienne nasilenie, może trwać miesiącami czy latami, mogą mu też towarzyszyć inne objawy, takie jak nudności, wymioty, biegunka, gorączka. Ten typ bólu opisuje się jako ucisk po prawej stronie brzucha albo kłucie. Jakie dolegliwości sygnalizuje ból po prawej stronie brzucha?

Czy ból brzucha po prawej stronie to powód do niepokoju?

I tak, i nie - nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W tej części ciała znajduje się m.in. część okrężnicy (najdłuższy fragment jelita grubego), a u kobiet prawy jajnik, a zatem ból może być związany z zaburzeniami w jednym z tych narządów. Ponadto blisko znajdują się drogi moczowe, wątroba i drogi żółciowe. Zwykle łagodny ból brzucha ustępuje sam, co oznacza że organizm poradził sobie z zaburzeniem. Jeśli jednak jest silny i nie przechodzi, nie ma co zwlekać z wizytą u lekarza.

Kiedy szukać pomocy medycznej? Oto kilka najbardziej niepokojących objawów towarzyszących bólom brzucha po prawej stronie:

  • gorączka
  • krew w stolcu
  • uporczywe nudności i wymioty
  • zażółcenie skóry
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej
  • obrzęk brzucha
  • tkliwość przy dotykaniu brzucha

Najczęściej chodzi o zapalenie wyrostka robaczkowego. Objawy wskazujące na zapalenie wyrostka to ból brzucha połączony z mdłościami i wymiotami, gorączka, obrzęk brzucha (wyczuwalna twardość po prawej stronie) i tkliwość, a także niekiedy biegunka albo zaparcia. To wszystko połączone dodatkowo z brakiem apetytu. Zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga pomocy lekarskiej i może skończyć się operacją usunięcia tego niewielkiego fragmentu jelita. 

Różne przyczyny bólu w prawej części brzucha

  • Niestrawność i wzdęcia

Zdarza się dość często, że boli nas brzuch, ponieważ zjedliśmy coś nieświeżego lub ciężkostrawnego. Niektóre osoby mogą ponadto cierpieć na nietolerancją pokarmową (jak choćby nietolerancja laktozy) i niektóre pokarmy stają się wówczas źródłem zakłóceń w pracy układu pokarmowego. Zaburzenia trawienia powiązane są też z chorobami metabolicznymi, a tym z cukrzycą.

Niestrawność powinna dość szybko minąć, szczególnie jeśli zażyjemy odpowiednie leki czy zioła. Dopiero dłuższa niedyspozycja powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty lekarza.

  • Przepuklina

Przepuklina to patologiczne uwypuklenie jamy ciała przez otwór w jego powłokach, spowodowane przemieszczeniem się części narządu poza jamę w miejscach słabszych, mniej opornych. Najogólniej dzieli się je na przepukliny zewnętrzne, gdy do zmian dochodzi w tkankach podskórnych lub przepukliny wewnętrzne, gdy przemieszczenie następuje do sąsiedniego narządu.

Większość przepuklin dotyczy jamy brzusznej. W miejscu, w którym doszło do przemieszczenia, pojawia się zwykle obrzęk lub wybrzuszenie, towarzyszy mu tępy ból, nasilający się jeszcze podczas podnoszenia ciężaru, a nawet śmiechu, kaszlu, płaczu. Kolejne objawy to zaparcia i uczucie pełności w brzuchu.

Zobacz wideo Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Inne możliwe przyczyny bólu po prawej stronie brzucha

Tak naprawdę ból po prawej stronie trudno od razu przypisać do jakiejś jednej choroby. To tak zwany objaw nieswoisty i może towarzyszyć takim schorzeniom jak:

Nie próbujmy jednak sami sobie diagnozować choroby. Udajmy się do lekarza, który najprawdopodobniej zleci badania laboratoryjne krwi, moczu i jeśli okaże się to konieczne - USG brzucha czy badania endoskopowe.

Więcej o: