Dla odpowiedniego zdiagnozowania konieczne jest przede wszystkim określenie, z której strony występuje ból w podbrzuszu u mężczyzny. Dolegliwości bólowe odczuwalne z lewej strony świadczyć mogą o zupełnie innych chorobach niż te, które pacjent odczuwa z prawej strony podbrzusza. Co więcej, na jeszcze inne problemy zdrowotne może wskazywać ból zlokalizowany w środkowej części podbrzusza. W artykule przyjrzymy się bliżej schorzeniom, które mogą wywoływać wspomniane wyżej objawy.
Jednym z najczęstszych powodów, którego objawem jest ból podbrzusza u mężczyzny, zlokalizowany w jego środkowej części, są zaparcia. Jeśli pacjent ma problemy z wypróżnieniem się i od kilku dni nie może oddać kału, to w następstwie tego mogą pojawić się uporczywe bóle w podbrzuszu. W takiej sytuacji pomóc mogą środki wspomagające perystaltykę jelit (przed ich zażyciem powinieneś skonsultować się z lekarzem), a także masaż podbrzusza. Po wypróżnieniu się ból powinien minąć. Warto jednak podjąć działania, które pozwolą zapobiegać pojawieniu się zaparć w przyszłości. Mowa tutaj o wprowadzeniu odpowiednio zbilansowanej diety - bogatej m.in. w błonnik, czy też wdrożeniu regularnej aktywności fizycznej.
Ból w podbrzuszu u mężczyzn jest często wynikiem zapalenia pęcherza. Choroba ta objawia się między innymi częstym parciem na mocz, bolesnym oddawaniem moczu, a niekiedy nawet krwią w moczu. Co więcej, pacjenci chorujący na zapalenie pęcherza często skarżą się na ogólne osłabienie organizmu, a niekiedy pojawia się także gorączka. W przypadku podejrzenia u siebie zapalenia pęcherza konieczna jest konsultacja lekarska oraz badanie moczu.
Kolejnymi nieprawidłowościami, które powodują ból w podbrzuszu u mężczyzn jest zapalenie jąder oraz zapalenie prostaty. Jeśli mężczyzna zauważy, że w ostatnim czasie częściej oddaje mocz, ale przy jednej wizycie w toalecie moczu jest zdecydowanie mniej, a dodatkowo pojawił się ból w podbrzuszu, powinien jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Takie objawy mogą bowiem świadczyć o zapaleniu prostaty. Konsultacja z lekarzem jest konieczna także wtedy, kiedy, kiedy pacjent wyczuwa na jądrach guzki, zgrubienia czy też zauważył zmiany w wyglądzie jąder - narośle, przebarwienia, obrzmienie czy obkurczenie jąder. To mogą być oznaki zapalenia jąder.
Ból w podbrzuszu u mężczyzn może być również spowodowany przez łagodny rozrost prostaty lub raka prostaty. Spowodowane jest to rozrostem gruczołu krokowego i jego uciskaniem na okoliczne narządy. Warto zaznaczyć, że rak prostaty przeważnie rozwija się po cichu, nie dając żadnych objawów przez długi czas. Niezbędne zatem są regularne badania profilaktyczne, w tym wykonywanie badania PSA, które jest badaniem przesiewowym w kierunku raka prostaty.
Ból podbrzusza, który zlokalizowany jest z jego lewej strony przeważnie świadczy o problemach związanych z układem pokarmowym. Możemy tutaj wymienić między innymi:
Choroby te - poza bólem podbrzusza - często objawiają się także biegunką lub zaparciami, nudnościami, uczuciem pełności czy też "przelewaniem" się w brzuchu. Pamiętajmy, że niezwykle ważne z punktu widzenia diagnostyki jest dokładne obserwowanie swojego kału. Jeśli zaobserwujemy w nim śluz czy też krew lub też sam kał zmieni kolor lub konsystencję - konieczne jest wykonanie odpowiednich badań, aby potwierdzić lub wykluczyć możliwe choroby i móc wdrożyć odpowiednie leczenie.
Dodatkowo ból w podbrzuszu odczuwalny z lewej strony może być także spowodowany przez kamicę nerkową. Jej przyczyną jest odkładanie się złogów w nerkach. Jeśli zatem u pacjenta występują takie objawy jak ból w lewym podbrzuszu, trudności w oddawaniu moczu czy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza to konieczna jest konsultacja lekarska.
Ból w prawym podbrzuszu u mężczyzn może być spowodowany przez choroby, które zostały wymienione już we wcześniejszych częściach artykułu. Mowa tutaj o kamicy nerkowej czy też zapaleniu uchyłków jelita grubego. Jednak warto zwrócić uwagę także na inne przypadłości, których objawem może być właśnie ból w prawym podbrzuszu.
Jedną z przypadłości, dla której ból w prawym podbrzuszu jest bardzo charakterystyczny jest zapalenie wyrostka robaczkowego. Co prawda, na początku przypadłość ta może dawać objawy bólowe zlokalizowane w okolicy pępka, jednak z czasem pojawia się ból lub też kłucie w podbrzuszu z prawej jego strony. Należy pamiętać, że zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem, który wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej i pod żadnym pozorem stanu tego nie wolno bagatelizować. W przypadku braku podjęcia odpowiedniego leczenia zapalenie wyrostka robaczkowego prowadzi bowiem do zapalenia otrzewnej, a stan ten jest zagrożeniem życia.
Ból w prawym podbrzuszu u mężczyzn może być także spowodowany przez kamicę pęcherzyka żółciowego lub nieżyt żołądkowo-jelitowy. Obu tym schorzeniom towarzyszyć mogą także takie objawy jak: nudności, wymioty, biegunka lub zaparcia, podwyższona temperatura, ogólne osłabienie organizmu.
Warto pamiętać, że jeśli ból w podbrzuszu ma charakter ostry lub przewlekły, a dodatkowo pojawiają się także inne objawy - nudności, nieprawidłowości w wypróżnianiu się, osłabienie, gorączka - nie można odwlekać konsultacji u specjalisty. Im szybciej podjęte zostaną odpowiednie kroki, tym szybciej pacjent wróci do zdrowia.