Ten problem szczególnie nasila się latem. Jeśli towarzyszą temu te objawy, może być to cukrzyca

Dobre nawodnienie to podstawa właściwego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. O uzupełnianie płynów trzeba dbać szczególnie latem, gdy znacznie więcej się pocimy i... opróżniamy pęcherz. Zbyt częste wizyty w toalecie i "sikanie na zapas" mogą być jednak znakiem ostrzegawczym informującym o cukrzycy.

Wakacje to nie tylko cas wypoczynku i rekreacji, ale niestety także licznych urazów i drobnych schorzeń. Najczęściej winowajcą jest klimatyzacja czy kąpiele w zimnej wodzie, jednak pod lupę trzeba wziąć także nasz pęcherz. Jeśli zbyt często musisz go opróżnić pora na badania! Ten banalny symptom może zdradzić więcej, niż mogłoby się nam to wydawać. 

Często pojawia się latem. Może ostrzegać o cukrzycy

Wizyty w toalecie w celu oddania moczu to nie powinny przekraczać liczby od czterech do ośmiu na dobę. Przeciętna dorosła osoba, każdorazowo pozbywa się ok. 400 ml płynu. Warto jednak dodać, że są to jedynie szacunkowe dane, które w wielu przypadkach absolutnie się nie potwierdzą. Pod lupę warto jednak wziąć temat opróżniania pęcherza w dobie wakacji, bowiem to właśnie wtedy nietrudno o przeziębienie i wszelakie dysfunkcje ów narządu. 

Gdy za oknem panują upały, gorąc i duchota pierwszą i jednocześnie jedną z najważniejszych zasad jest oczywiście właściwe nawadnianie. Sięgać warto szczególnie po wodę no i wszelaki elektrolity - na pierwszym miejscu nie powinny figurować słodkie, gazowane napoje pełne chemii. Częste picie jest automatycznie powodem częstszego opróżniania pęcherza - jeśli jednak dzieje się to zbyt często, warto rozważyć badania, ponieważ może być to m.in. symptom informujący o... cukrzycy!

Zobacz wideo Kiedy dzwonić pod numer alarmowy? "To jest jeden z niewielu stanów, w których w pierwszej kolejności powinniśmy udzielać pierwszej pomocy"

Te symptomy mogą zdradzać problem z pęcherzem 

Warto też wiedzieć, że wielomocz, czyli zbyt częste chodzenie na siku, może być również spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu, napojów zawierających kofeinę i ostrych potraw. Ilość płynów też ma znaczenie. Niestety może stać się to uciążliwe i negatywnie wpływać na jakość życia. Dlatego tak ważne, by dbać o odpowiednią higienę opróżniania pęcherza i np. nie sikać na zapas czy dbać o to, by wydalić cały płyn. Jeżeli jednak oddawanie moczu jest zbyt częste, a przy tym towarzyszą mu inne objawy - ból, krwawienie, utrata masy ciała, uczucie zmęczenia lub wzmożone pragnienie - wskazana jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.

Częste oddawanie moczu może świadczyć także o niebezpiecznych chorobach takich jak: 

  • cukrzyca, 
  • problemy z nerkami (kamica nerkowa, niewydolność nerek),
  • Infekcje układu moczowego (np. zapalenie pęcherza, które wiąże się również z bólem)
  • nadczynności tarczycy,
  • zaburzeń i chorób neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane). 
Więcej o: