Odwodnienie organizmu to stan zagrażający zdrowiu. Dlaczego picie wody jest takie ważne?

Odwodnienie organizmu to bardzo niebezpieczny stan. Woda to jeden z podstawowych składników ciała człowieka, a zbyt niski jej poziom sprawia, że organizm przestaje funkcjonować prawidłowo. Dowiedz się, jakie są objawy odwodnienia organizmu i dlaczego tak ważna jest ochrona przed nim.

Odwodnienie organizmu — jaką rolę pełni wodą w organizmie człowieka? 

Odwodnienie organizmu występuje wówczas, kiedy poziom wody w organizmie spada na tyle, że wpływa to na normalne funkcjonowanie człowieka. Woda to bardzo ważny składnik ciała człowieka. Szacuje się, że organizm dorosłej osoby w ok. 70% składa się z wody. Dlaczego woda jest taka ważna i nie można doprowadzić do stanu, jakim jest odwodnienie organizmu? Funkcje, jakie w organizmie człowieka spełnia woda, to m.in.: 

  • zapewnia termoregulację,
  • jest gwarancją prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych,
  • bierze udział w procesie usuwania toksyn z organizmu.

Odwodnienie: objawy i przyczyny odwodnienia organizmu

Jak dochodzi do stanu, jakim jest odwodnienie? Objawy odwodnienia organizmu pojawiają się już w sytuacji niedoboru wody na poziomie 2%. Jakie są najczęstsze przyczyny odwodnienia organizmu?

Jak wygląda człowiek odwodniony? Zwróć uwagę na pierwsze symptomy

Jak wygląda człowiek odwodniony? Objawy odwodnienia organizmu, na które należy zwrócić uwagę, to m.in. ból i zawroty głowy, suchość w ustach, potęgujące pragnienie, rzadsze oddawanie moczu. Jeżeli po pierwszych sygnałach alarmowych, poziom wody w organizmie nie zostanie odpowiednio uzupełniony, pojawiają się kolejne symptomy odwodnienia organizmu, takie jak:

  • rozdrażnienie,
  • przyspieszenie pulsu,
  • brak apetytu,
  • mniejsze pocenie się,
  • utrata elastyczności skóry,
  • spadek ciśnienia tętniczego krwi.

W dalszej kolejności odwodnienie organizmu może prowadzić także do utraty przytomności. 

Zobacz wideo Pijesz za mało wody? Takie mogą być konsekwencje

Objawy: odwodnienie organizmu. Jak przebiega leczenie?

Czy zaobserwowałeś u siebie powyższe objawy? Odwodnienie organizmu jest stanem bardzo niebezpiecznym, dlatego ważne jest szybkie i skuteczne działanie. Jeżeli mamy do czynienia z lekkim odwodnieniem, możemy przeciwdziałać mu samodzielnie. Wystarczy uzupełnić poziom wody w organizmie, poprzez przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów i dietę. W celu uzupełnienia prawidłowego poziomu sodu można sięgać np. po sucharki. Ważne jest spożywanie zup, bo one także są źródłem płynów. Warto sięgnąć także po elektrolity, które nie tylko nawodnią organizm, ale też uzupełnią poziom jonów soli. W sytuacji, gdy odwodnienie organizmu osiągnie wyższy poziom, konieczne jest zgłoszenie się po fachową pomoc oraz hospitalizacja. 

Odwodnienie hipotoniczne — czym jest? 

Odwodnienie hipotoniczne to zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej w organizmie człowieka. Polega na tym, że chory traci większą ilość elektrolitów, niż wody. Cechą charakterystyczną odwodnienia hipotonicznego jest to, że osoba na nie cierpiąca, nie odczuwa pragnienia. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ daje mylący obraz, że nie mamy do czynienia z odwodnieniem, gdyż chory nie odczuwa skutków niedoboru wody w organizmie. Innymi objawami odwodnienia hipotonicznego, są: zmniejszone napięcie mięśniowe, obniżenie parametrów ciśnienia krwi oraz skąpomocz.

Odwodnienie: objawy neurologiczne odwodnienia hipotonicznego

Czym jeszcze cechuje się hipotoniczne odwodnienie? Objawy neurologiczne, jakie mu towarzyszą, to m.in.:

  • bóle głowy
  • wymioty
  • drgawki
  • zaburzenia świadomości 
  • skurcze mięśni

Co jeszcze warto wiedzieć? Osoba cierpiąca na odwodnienie hipotoniczne, może skarżyć się na metaliczny posmak w ustach, co jest charakterystyczne dla tego typu odwodnienia organizmu. Jeżeli wystąpią powyższe objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Objaw odwodnienia organizmu — jak temu zaradzić? 

Objaw odwodnienia organizmu daje o sobie znać nagle. Utrata znacznej ilości wody w organizmie jest szczególnie groźna dla dzieci i osób starszych, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Jak zapobiegać objawom odwodnienia organizmu? Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, należy przede wszystkim przyjmować odpowiednią ilość płynów. Dzienne zapotrzebowanie wody dla osoby dorosłej wynosi minimum 2-2,5 l. Dokładna ilość wody, którą w ciągu dnia powinno się wypić, zależy m.in. od płci, wagi, wieku czy zakresu aktywności fizycznej. Szacuje się, że odpowiednią ilość wody dziennie spożywa jedynie ok. 6% społeczeństwa. Co jeszcze można zrobić, aby przeciwdziałać odwodnieniu organizmu? Ważna jest odpowiednia dieta. W okresie letnim należy sięgać po świeże owoce i warzywa, ponieważ są one cennym źródłem nie tylko niezbędnych witamin i minerałów, ale także właśnie wody. 

Zobacz też: Po czym poznać udar słoneczny? Objawy, które mogą nie być oczywiste

Więcej o: