Ból kolana w nocy lub podczas odpoczynku? Powody bólu spoczynkowego mogą być różne

Ból kolan w nocy to jedna z dolegliwości, która potrafi być naprawdę dotkliwa. W końcu kiedy czekasz na upragniony odpoczynek ostatnią rzeczą, o jakiej marzysz jest cierpienie. Przyczyny mogą być różne, dlatego nie upatruj od razu poważnej choroby, a w przypadku nasilenia symptomów zgłoś się do lekarza.
Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Ból kolan w nocy to dolegliwość, na którą cierpi wiele osób. Powodów może być wiele, a lekarze zaznaczają, że aby postawić właściwą diagnozę, niezbędne jest wykonanie szeregu socjalistycznych badań. Przyczyny złego samopoczucia mogą mieć podłoże zwyrodnieniowe. 

Ból kolan w nocy, czyli czym jest ból spoczynkowy

Kiedy dochodzi do urazu, można spodziewać się zmęczenia i nieprzyjemnych dolegliwości. Natomiast w sytuacji gdy idąc spać, zaczynasz czuć ból kolan, to zastanawiasz się jak to możliwe, że skoro odpoczywasz, coś zaczyna boleć. Wśród specjalistów powstało określenie bólu spoczynkowego, o którym nie każdy wie, a który ma swoje przyczyny. Jedną z nich może być przeciążenie spowodowane zbyt dużą aktywnością w ciągu dnia. Bóle nóg w nocy mogą być także objawem wielu chorób takich jak:

  • artretyzm,
  • reumatyzm,
  • zwyrodnienia więzadła rzepki,
  • choroby żylne,
  • zapalenie ścięgna kolanowego.

Kluczowy jest moment pojawienia się złego samopoczucia. Samodzielnie trudno jednak określić czy ból kolan w nocy ma źródło tuż nad rzepką, czy po wewnętrznej stronie. Wszystko ze względu jego promieniujący charakter. Ból spoczynkowy pojawia się nagle i może nasilać się z czasem. Nie wolno jednak lekceważyć objawów i jeśli dolegliwości będą utrzymywać się przez kilka dni, należy niezwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ból kolan diagnostyka i leczenie. Wypróbuj naturalne metody

Kiedy zauważysz, że ból kolan w nocy nasila się, lub pojawia także w ciągu dnia kiedy usiądziesz, lub położysz się na moment, to udaj się do lekarza. W ten sposób zapobiegniesz rozwojowi różnych chorób w tym ciężkim zapaleniom stawów uniemożliwiającym swobodne poruszanie. Diagnostyka opiera się na szczegółowym wywiadzie i wykonaniu następujących badań:

  • badanie krwi poziom D-dmerów (w przypadku podejrzenia zakrzepicy żylnej),
  • USG Doppler,
  • USG klasyczne,
  • rezonans magnetyczny (MRI),
  • badanie rentgenowskie (RTG).

Zastosowane leczenie zależne będzie od stwierdzenia przyczyny pojawiającego się bólu i rodzaju choroby. Specjalista może przepisać specjalne preparaty przeciwzapalne, a jeśli to konieczne także antybiotyki. W przypadku stwierdzenia zakrzepicy żył głębokich konieczna będzie konsultacja z chirurgiem naczyniowym, który ustali poziom zaawansowania schorzenia i ustali przebieg terapii. Natomiast jeżeli źródło problemu tkwi w stawach kolanowych, możesz poprosić o wskazanie, jakie ćwiczenia będą pomocne i przyniosą ulgę. Ponadto doraźnie za zgodą lekarza stosuj maści przeciwzapalne i chłodne okłady. Naturalną metodą radzenia sobie z bólem kolan jest położenie na bolącym miejscu liścia kapusty. Owiń je bandażem i pozostaw na kilka godzin. Warzywo łagodzi ból i zmniejsza obrzęk.

Więcej o: