Idzie burza i zewsząd słychać karetki? Ta grupa chorych cierpi najbardziej

Meteopatia to zjawisko dość często spotykane wśród ludzi w różnym wieku. Nagła zmiana pogody wpływa na organizm, przez co dochodzi do nasilenia wielu dolegliwości. Podczas burzy cierpią chorzy borykający się z wieloma schorzeniami. Sprawdź, czy jesteś pośród nich.
Zobacz wideo Burza uszkodziła przejazd kolejowy, policjanci zauważyli nadjeżdżający pociąg

Kiedy doskwiera ci ból nieznanego pochodzenia, nie raz zastanawiasz się, dlaczego pojawił się właśnie teraz. Przez głowę nie przeszło ci, że winowajcą jest burza, a kiedy pogoda się ustabilizuje, dobre samopoczucie powróci. Wiemy jak nagła zmiana temperatury, czy wilgotności wpływa na zdrowie. Poznaj kilka przykładów.

Kto cierpi w trakcie burzy? Objawy mogą pojawić się wcześniej

Meteopatia nie jest chorobą, to rodzaj zjawiska obserwowany wśród pacjentów borykających się z różnymi schorzeniami. Choć nie ma dowodów naukowych potwierdzających zależność pomiędzy zmianami pogody a samopoczuciem, to jednak lekarze są zgodni, że wielu pacjentów cierpi w trakcie burzy lub tuż przed nią. Zdaniem specjalistów wszystko dzieje się za sprawną nagłego wahania ciśnienia czy poziomu wilgotności. Organizm człowieka reaguje w przedziwny sposób. Między innymi zmienia się percepcja odczuwania bólu, dlatego jeżeli ktoś na co dzień boryka się z konkretną chorobą, burza może nasilić objawy. Pewna grupa odczuwa to najdotkliwiej, a należą do nich poniższe przykłady chorób.

Zapalenie stawów. Bez względu na to czy masz do czynienia z reumatyzmem, czy świeżo przebytym urazem podczas burzy możesz odczuwać intensywny ból. Zdaniem lekarzy zjawisko spowodowane jest nagłym spadkiem ciśnienia atmosferycznego. Wówczas taki stan wpływa na ciśnienie wewnątrz stawów, tworzy się ucisk, który powoduje ból. Ponadto wzrost wilgotności powietrza może sprawiać, że stawy zaczną nabrzmiewać i sztywnieć utrudniając tym samym właściwe i bezbolesne poruszanie.

Niewydolność serca i nadciśnienie tętnicze. Zdaniem kardiologów burza stanowi spore wyzwanie dla osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Chodzi o zasadę termoregulacji, która pozwala przystosować organizm do zmiennych warunków. Jak poinformował dr hab. Bartosz Hudzik w rozmowie z portalem medonet.pl, u zdrowych osób akcja serca przyspiesza, naczynia krwionośne się poszerzają i wzrasta przepływ krwi. W przypadku chorych ten proces nie przebiega tak sprawnie, przez co zwłaszcza starsze osoby lub pacjenci po zawale mogą odczuwać silne dolegliwości. Stąd podczas burzy często słychać dźwięk nadjeżdżającej karetki. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Burza na horyzoncie? Ta grupa osób musi mieć się na baczności

Astma burzowa. Kiedy dany organizm wykazuje nadreaktywność układu oddechowego na zmianę czynników zewnętrznych, mówimy między innymi o takich chorobach jak astma. Nawet leczona może dawać objawy w momentach gdy nagle zmienia się gęstość powietrza, jego jakość czy wilgotność. Stąd określenie astmy burzowej jest znane w środowisku pulmonologicznym.

W wyniku burzy w krótkim czasie zwiększa się poziom wilgotności powietrza. Zdaniem dr hab. n. med. Wojciecha Feleszko, pediatry i immunologa z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego obecne w powietrzu pyłki zaczynają pęcznieć, rozpadają się na mniejsze cząsteczki, a następnie zostają zamknięte w kropli wody. Dostając się z kolei do chmury burzowej, wracają i gwałtownie uderzają o ziemię. W ten sposób głębiej docierają do dróg oddechowych i wywołują nieprzyjemne dolegliwości. Stąd bardzo ważne jest noszenie przy sobie specjalnego sprayu, który pomaga rozszerzyć oskrzela i zapobiega uduszeniu.

Więcej o: