Domowe sposoby na bolące kolana pomogą uśmierzyć ból, ale nie zlikwidują przyczyny jego powstawania

Domowe sposoby na bolące kolana działają doraźnie. Tymczasem ból kolan to wyjątkowo przykra przypadłość, która może mieć wyjątkowo negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Zdaniem fizjoterapeutów, problem w coraz większym stopniu dotyczy osób młodych, dla których charakterystyczny jest siedzący tryb życia. Uporczywe dolegliwości bólowe nie zawsze wymagają sięgania po silne środki farmakologiczne, bo domowe sposoby na bolące kolana mogą przynieść istotną ulgę.

Domowe sposoby na ból kolana: ciepłe i zimne okłady

Domowe sposoby na bolące kolana to nie tylko konretne działania lecznicze, ale też zmiana dotychczasowych nawyków. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzony styl życia w znacznym stopniu wpływa na zdrowie i kondycję stawów. Długie godziny spędzane przed komputerem, bierny odpoczynek na kanapie i wynikająca z tego nieprawidłowa postawa ciała - to wszystko sprzyja występowaniu silnych dolegliwości bólowych. Co na ból kolana? Domowe sposoby mogą okazać się tak samo skuteczne, jak środki farmakologiczne.

Najczęściej ból kolana pod rzepką jest tym, który pojawia się podczas biegania. Może być on spowodowany dwoma przyczynami: albo wadliwej budowy stawu, albo ignorowania wcześniejszych problemów z kolanem i pogłębiania uszkodzenia stawu.Ból kolana - o czym świadczy?

Ciepłe i zimne okłady wykazują dużą skuteczność w zwalczaniu bólu kolan. Ciepło łagodzi występujące dolegliwości w czasie spoczynku, z kolei zimno działa najlepiej, gdy w stawie rozwija się stan zapalny. Najlepsze rezultaty przynosi naprzemienne stosowanie ciepłych i zimnych kompresów. W pierwszej kolejności, należy ochłodzić bolące miejsce, następnie - rozgrzać. Uwaga - jeżeli staw jest ciepły w dotyku, należy zrezygnować z jego rozgrzewania.

Skuteczne domowe sposoby na ból kolana: imbir

Skuteczność imbiru w walce z bólem stawów została potwierdzona już kilka lat temu. Można dodawać go do napojów (zwłaszcza do herbaty), posiłków lub przyjmować w formie suplementu diety. Trzeba jednak pamiętać, że imbir nie przyniesie natychmiastowej ulgi. Dolegliwości ustąpią wyłącznie pod warunkiem regularnego stosowania naturalnej terapii.

Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Domowe sposoby na ból pod kolanem: nieforsująca aktywność fizyczna

Ból kolan nie zachęca do podejmowania jakiejkolwiek aktywności. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że fizyczna bierność może tylko pogłębić problem. Trzeba jednak pamiętać, że w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wynika to z faktu, że niektóre formy aktywności wywierają niekorzystny wpływ na kolana. Najbezpieczniejsze treningi to: spacery, pływanie, wodny aerobik, joga i stretching.

Torbiel Bakera to niewielki, łagodny guzek, który pojawia się tuż pod kolanemTorbiel Bakera - co to takiego? Skąd się bierze i jak wygląda jej leczenie?

Inne domowe sposoby na bolące kolana

Pozostałe skuteczne sposoby na ból kolan to:

  • wcierka z rozmarynu - rozmaryn działa ściągająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Aby przygotować wcierkę, wystarczy dodać 7 łyżek rozmarynu do litra wrzątku;
  • pasta z żółtka i kurkumy - żółtko zawiera naturalne antyoksydanty, kurkuma działa przeciwbólowo. W celu przygotowania pasty do wcierania w bolące miejsce, wystarczy dodać do żółtka dwie łyżki przyprawy i dokładnie wymieszać;
  • okłady z octu winnego - substancje zawarte w occie winnym uśmierzają ból i dają uczucie chłodzenia. W celu przygotowania okładu, wystarczy tylko zanurzyć gazę w occie, odsączyć nadmiar cieczy i przyłożyć do bolącego miejsca.

Zobacz też: Opaska na kolano - czy i kiedy warto ją stosować?

Więcej o: