Ból pod kolanem. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w okolicy stawu kolanowego?

Ból pod kolanem może być spowodowany przez wiele czynników. Staw kolanowy jest szczególonie podatny na różnego rodzaju kontuzje. Ból spowodowany urazem może wystąpić zarówno z przodu, z tyłu oraz po bokach kolana, a jego nasilenie jak i miejsce występowania w dużej mierze zależy od urazu.

Staw kolanowy: anatomia

Ból pod kolanem może mieć wiele różnych przyczyn. Zanim przejdziemy do nich, warto przyjrzeć się anatomii całego stawu kolanowego, która jest dość skomplikowana. Staw kolanowy jest połączeniem uda z podudziem, a także jest największym stawem w ciele człowieka. Przez swoje umiejscowienie jest on bardzo podatny na urazy, dlatego ból pod kolanem jest dość częstą dolegliwością. Staw kolanowy zbudowany jest z kilku podatnych na urazy elementów, a leczenie tych kontuzji często bywa problematyczne i czasochłonne. Oto elementy, z których zbudowane jest kolano:

Kostne:

  • kłykieć przyśrodkowy kości udowej;
  • kłykieć boczny kości udowej;
  • guzowatość kości piszczelowej;
  • kość strzałkowa;

Włókniste:

  • więzadło krzyżowe przednie (ACL);
  • więzadło krzyżowe tylne (PCL);
  • więzadło poboczne strzałkowe (LCL);
  • więzadło poboczne piszczelowe (MCL);
  • więzadło rzepki;
  • więzadło podkolanowe skośne;
  • więzadło podkolanowe łukowate;
  • więzadło poprzednie kolana;
  • łąkotka boczna;
  • łąkotka przyśrodkowa.

Staw kolanowy składa się z wielu tkanek włóknistych, dlatego występowanie delikatnego bólu to rzecz normalna przy mniejszych lub większych przeciążeniach. Ból ścięgien pod kolanem może być objawem poważnego urazu, dlatego nie należy go bagatelizować.

Ból pod kolanem: przyczyny

Przyczyn występowania bólu pod kolanem jest wiele. Mogą one być związane ze zwykłym przeciążeniem, które znikna z czasem, ale także mogą być wywołane przez poważniejsze urazy. Niestety, ból ścięgien pod kolanem rzadko sygnalizuje delikatny uraz - zwykle mamy tu do czynienia z poważniejszymi problemami, które wymagają interwencji medycznej. 

Ból pod kolanem z tyłu. Co oznacza?

Ból pod kolanem z tyłu może wystąpić jako konsekwencja przeciążenia jednej z głów mięśnia dwugłowego. Jest to uraz stosunkowo niegroźny, który powodować może delikatny ból podczas wykonywania jakichkolwiek czynności, w których wykorzystywany jest mięsień dwugłowy uda. Inaczej sytuacja ma się, gdy natężenie bólu jest duże i towarzyszy mu uczucie blokady w stawie kolanowym. Takie objawy może powodować uszkodzenie łąkotki lub uszkodzenie (naderwanie lub całkowite zerwanie) więzadła krzyżowego. W przypadku takich urazów często jest zalecana operacja rekonstrukcji uszkodzonej tkanki. Na takie kontuzje najbardziej są narażone osoby uprawiające sport - nieważne czy jest to rekreacyjny wyjazd na narty, czy profesjonalne trenowanie piłki nożnej.  

Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Ból pod kolanem z przodu. Urazy rzepki

Ból pod kolanem z przodu może być spowodowany przez wiele czynników, ale rzadko kiedy świadczy on o niegroźnym urazie. Przeważnie spowodowany on może być urazami w okolicy:

  • rzepki,
  • łąkotki przyśrodkowej l
  • więzadła krzyżowego przedniego. 

Bóle nóg pod kolanami z przodu będące konsekwencją powyższych urazów zawsze charakteryzują się ogromnym bólem i często uczuciem blokady w kolanie, która uniemożliwia zrobienie jakiegokolwiek ruchu. Gdy mamy do czynienia z urazem łąkotki lub więzadła krzyżowego przedniego konieczna jest operacja chirurgiczna.

Ból łydki pod kolanem. Czy trzeba się bać?

Ból łydki pod kolanem często jest następstwem przeciążenia w stawie kolanowym, a także może być wynikiem promieniowania bólu w stawie kolanowym.

Ból pod kolanem: żyły

Ból pod kolanem może być związany nie tylko z samym stawem, ale także z układem krwionośnym. Żyły  często powodują ból w okolicy stawu kolanowego. Taką dolegliwością może być m.in. zakrzepica żył głębokich.

Ból pod kolanem: leczenie

W przypadku wystąpienia bólu pod kolanem warto udać się do lekarza i zasięgnąć jego rady. Przy poważniejszych dolegliwościach rzadko pacjent może poruszać się o własnych siłach, a przy mniej niebezpiecznych urazach ból może być minimalny. Niemniej jednak nawet w przypadku wystąpienia najmniejszego bólu w kolanie warto skonsultować się z chirurgiem lub ortopedą. Zalecić mogą oni potrzebne badania, a także przepisać odpowiednie leki (w przypadku mniejszych urazów). Konieczna może okazać się także rehabilitacja.

Domowe sposoby na ból pod kolanem

Wielu ludzi z obawy przed operacją i długim czasem rekonwalescencji unika wizyt u specjalisty. Często stosują domowe sposoby na ból pod kolanem, które jednak na dłuższą metę nie są w stanie rozwiązać problemu. Aby złagodzić ból w okolicy stawu kolanowego, należy przede wszystkim dać odpocząć nodze, nie nadwerężać jej. Przy wystąpieniu opuchlizny można z kolei zastosować chłodny kompres. Wszystko to jednak są jedynie środki doraźne, które nie zastąpią wizyty u specjalisty. 

Zobacz też: Chondromalacja rzepki - definicja, charakterystyka, leczenie

Więcej o: