Jak obniżyć poziom cukru we krwi przed badaniem? Prosta zasada, o której często zapominamy

- Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki, organizm będzie próbował wypłukiwać nadmiar cukru z krwi przez mocz. W rezultacie twoje ciało będzie potrzebowało więcej płynów, aby się nawodnić. W wypłukiwaniu części glukozy z krwi pomaga woda pitna - piszą eksperci.

- Osoby ze stanem przedcukrzycowym są bardziej narażone na zawał serca lub udar mózgu w przyszłości, nawet bez pełnoobjawowej cukrzycy - przestrzegają eksperci American Diabetes Association.

Najważniejsze objawy wskazujące na wysoki poziomu glukozy we krwi to:

  • uczucie silnego pragnienia
  • konieczność częstego chodzenia do toalety
  • suchość w ustach
  • uczucie zmęczenia, osłabienie
  • uczucie dyskomfortu i rozdrażnienie

Aby ocenić, czy nasz poziom cukru we krwi jest prawidłowy, musimy wykonać badanie krwi, a następnie porównać wynik z normą. Należy pamiętać, że istnieje prosty sposób na szybkie, tymczasowe obniżenie poziomu glukozy we krwi. W tym celu powinniśmy porządnie nawodnić organizm. Do tego celu najlepiej nadaje się zwykła, czysta woda (uwaga, słodkie napoje działają przeciwnie, czyli podnoszą poziom cukru we krwi). Picie dużej ilości wody pomaga bowiem nerkom usunąć nadmiar cukru.

- Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki, organizm będzie próbował wypłukiwać nadmiar cukru z krwi przez mocz. W rezultacie twoje ciało będzie potrzebowało więcej płynów, aby się nawodnić. W wypłukiwaniu części glukozy z krwi pomaga woda pitna - wyjaśnia serwis diabetes.co.uk.

Wysoki poziom cukru we krwi może powodować odwodnienie, a to z kolei jest czynnikiem podnoszącym poziom cukru we krwi. Picie odpowiedniej ilości wody może więc pomóc, ponieważ płyn nawadnia organizm i pomaga zwiększyć objętość krwi w krwiobiegu. Drugą zaletą picia wody jest ochrona czynności nerek, zagrożonych poważnie przez cukrzycę.

Zobacz wideo Cukrzyca: problem narodowy, a wiemy o niej tak niewiele. Poznaj najważniejsze fakty (nie mity)

Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi

  • Po pierwsze - musimy odpowiednio się odżywiać. Wybierzmy zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystko czego potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować, a więc białka, węglowodany i tłuszcze oraz witaminy i minerały, będzie przy tym bogata w błonnik pokarmowy. Należy unikać przesłodzonej żywności, nadmiaru tłuszczów nasyconych, ograniczać posiłki składające się z czerwonego i przetworzonego mięsa na rzecz warzyw, owoców, orzechów i nasion. Wybierajmy tak zwane zdrowsze węglowodany, czyli te, których źródłem są produkty pełnoziarniste, takie jak chleb razowy, brązowy ryż, kasza gryczana i owsianka, owoce, warzywa, rośliny strączkowe. Ważna jest wielkość porcji oraz regularność posiłków.
  • Po drugie - trzeba więcej ćwiczyć. Minimum to 150 minut intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Aby odnieść jak najwięcej korzyści z ruchu w kontekście obniżania poziomu cukru we krwi, najlepiej jest wybrać się na spacer tuż po jedzeniu. Badania sugerują, że ćwiczenia 30 minut po posiłku najskuteczniej pomagają w kontrolowaniu poziomu glukozy we krwi.
  • Po trzecie - musimy pomyśleć o obniżeniu masy ciała. Otyłość to najpoważniejszy czynnik ryzyka cukrzycy typu 2.
  • Po czwarte - zadbajmy o dobry sen.
  • Stosowanie się do zaleceń lekarza i dietetyka.

Źródła: diabetes.co.uk,

Więcej o: