Do typowych objawów nadczynności tarczycy należą:
Do tych objawów dołączają problemy z psychiką. Pojawiają się niepokój, nerwowość, lęk, problemy ze snem, trudności z koncentracją, zmęczenia odczuwane podczas wykonywania nawet zwykłych, codziennych czynności. Bywa też, że objawy nadczynności tarczycy są trudne do zauważenia od razu.
Inne objawy, mogące świadczyć o kłopotach z tarczycą to:
Do nadczynności tarczycy przyczyniają się takie schorzenia jak: choroba Gravesa-Basedowa, nienowotworowe narośla na tarczycy lub guzy przysadki mózgowej, niektóre guzy jąder lub jajników lub też zapalenie tarczycy spowodowane infekcjami wirusowymi, niektórymi lekami lub po ciąży (zwiększa ryzyko rozwoju zapalenia tarczycy), a także przyjmowanie zbyt dużych dawek hormonu tarczycy. Zdarza się ponadto, że nadczynność tarczycy pojawia się po badaniach z użyciem barwnika kontrastowego zawierającego jod (ale tylko wtedy, gdy już mamy problem z tarczycą) oraz po zjedzeniu zbyt dużej ilości pokarmów zawierających jod (przy istniejących zaburzeniach w pracy tarczycy).
Wśród powikłań nadczynności tarczycy najczęstsze to zaburzenie rytmu serca (migotanie przedsionków), które zwiększa ryzyko udaru mózgu lub zastoinowa niewydolność serca. Nieleczona nadczynność tarczycy może prowadzić do osteoporozy i do tak zwanej tarczycowej choroby oczu. Objawy to: wyłupiaste oczy, uczucie piasku w oczach, ciśnienie lub ból w oczach, opuchnięte lub cofnięte powieki, zaczerwienione lub zaognione oczy, wrażliwość na światło, podwójne widzenie.
Źródło: mayoclinic.org