Jakie badania na tarczycę? Dowiedz się, jak zadbać o ten ważny gruczoł

Jakie badania na tarczycę? Odpowiedź jest bardzo istotna, bo tarczyca jako jeden z największych gruczołów wewnątrzwydzielniczych pełni bardzo istotne funkcje w organizmie człowieka.

Jakie badania na tarczycę?

Jakie badania na tarczycę zależy od tego, jakie pojawiły się objawy czy dolegliwości. Czasem też są to po prostu badania kontrolne, które mają na celu sprawdzenie, czy wszystko w organizmie funkcjonuje właściwie. Nie wszystkie choroby dają też natychmiastowe symptomy. Tym bardziej więc badania profilaktyczne są ważne. Warto bowiem pamiętać, że tarczyca wytwarza hormony, które m.in.:

  • odpowiadają za prawidłowe dojrzewanie płciowe,
  • mają wpływ na przemianę materii,
  • na układ nerwowy i mięśniowy.

Jej choroby zatem mogą mieć wpływ na wiele dolegliwości i komfort życia.

Jak wykryć choroby tarczycy, by zareagować na czas?

Przede wszystkim bardzo ważna jest profilaktyka — jak zresztą w odniesieniu do innych istotnych elementów organizmu człowieka. Konieczne zatem są okresowe badania, by we właściwym momencie podjąć leczenie i mieć szansę na zdrowe życie. Poziom hormonów fT4, T4 i TSH bada się poprzez badania próbki krwi. Poza tym można wykonać USG tarczycy, a w razie stwierdzenia w jej obrębie np. guzków, możliwa jest biopsja. Powiększona tarczyca bywa też widoczna przy odchyleniu głowy.

Zobacz wideo Tarczyca nami rządzi! Na pewno wiesz, jak pracuje ten narząd?

Jaka jest lista badań na choroby tarczycy? Sprawdź koniecznie!

Warto powtórzyć, że diagnostyka to bardzo ważna rzecz, bo tylko ona pozwala wykryć różne schorzenia na tyle wcześnie, by była szansa na skuteczne leczenie. Dlatego lista badań na choroby tarczycy to ważna informacja. Wszystko też zależy od tego, czy już pojawiają się jakieś dolegliwości, czy też po prostu chce się skontrolować zdrowie.  Wśród zalecanych badań wymienić można:

  • stężenie TSH,
  • stężenie fT4 i fT3,
  • stężenie T4 i T3,
  • USG tarczycy,
  • stężenie przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie,
  • stężenie przeciwciał przeciwko peroksydazie.

Czasem też kilka różnych badań zawartych jest w tzw. profilu tarczycowym oferowanym przez dany punkt diagnostyczny. Jakie ostatecznie badania wykonać, pomoże określić lekarz endokrynolog.

Czy warto wykonywać badania na choroby tarczycy?

Tarczyca pełni bardzo ważną funkcję w organizmie, więc warto jest wykonywać badania na choroby tarczycy, by wykryć je zawczasu. Wśród schorzeń wymienić można:

  • nadczynność tarczycy,
  • choroba Hashimoto,
  • subkliniczna nadczynność lub niedoczynność tarczycy,
  • guzki.

Mogą też występować sytuacje, gdzie zaburzenia pracy tarczycy wpływać będą na funkcjonowanie innych organów, np. serca. Wówczas może dojść np. do jego niewydolności spowodowanej niewłaściwym dopływem krwi. Innym przykładem wpływu tego gruczołu na funkcjonowanie organizmu jest np. to, że metabolizm wiąże się również z budową tkanki kostnej. Dlatego niedobór hormonów może doprowadzić do zbyt wolnego wzrostu kości. Jest to raptem parę przykładów, gdy tarczyca nie funkcjonuje w sposób właściwy, a już tylko z nich widać, że jej prawidłowa praca jest niezwykle ważna dla organizmu.

Zobacz też: Jakie są objawy złej pracy tarczycy? Nie ignoruj sygnałów, które wyraźnie wysyła ci organizm

Więcej o: