Wysoki cholesterol. Objawy są dość zaskakujące. Podczas spaceru zwróć uwagę na nogi

Wysoki cholesterol czasem nie daje konkretnych objawów. Kiedy odczuwamy ból nóg i ogólne zmęczenie do głowy nie przychodzi nam od razu problem ze zdrowiem. Może jednak okazać się, że tego typu symptomy są związane z hipercholesterolemią. Na co zwrócić uwagę i jak postępować? Niektóre dolegliwości mogą pojawić się podczas spaceru.
Zobacz wideo 5 zabójców cholesterolu z kuchni - jedz i obniżaj!

Zbyt wysoki cholesterol jest niezwykle groźny dla zdrowia i życia. Dlatego bardzo ważne jest to, aby nie lekceważyć pierwszych objawów rozwijającego się schorzenia. Hipercholesterolemii towarzyszą czasem nietypowe symptomy. Jeden z nich można dostrzec podczas chodzenia.

Objawy wysokiego cholesterolu. Zwróć uwagę na nogi

Hipercholesterolemia to inaczej wysokie stężenie cholesterolu we krwi. Występowanie tego typu schorzenia prowadzi do wielu powikłań sercowo-naczyniowych. Niestety przez dłuższy czas mogą nie pojawić się, żadne alarmujące objawy, przez co duża część pacjentów zgłasza się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby.

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego kluczowa jest prewencja dotycząca obniżenia stężenia frakcji LDL-cholesterolu. W ten sposób można ograniczyć ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych chorób. Wysoki poziom cholesterolu zazwyczaj wykrywa się przypadkowo podczas badań okresowych, jednak mogą pojawić się pewne symptomy świadczące o rozwoju hipercholesterolemii. Należą do nich między innymi poniższe przykłady:

  • beżowe lub brązowe grudki na powiekach, lub w kąciku oka,
  • ból nóg podczas chodzenia,
  • żółtaki guzowate, grudki na wyprostnych powierzchniach stawów kolanowych, stopach, łokciach,
  • żółtaki ścięgna Achillesa.

Kiedy podczas spaceru odczuwamy dyskomfort, pojawiają się skurcze, tępy ból nóg i uczucie ciężkości to może być znak, że w żyłach doszło do ograniczenia przepływu krwi. Taki stan wywołuje nadmierna ilość cholesterolu. Jeśli dolegliwości powracają wyłącznie podczas ruchu i zaobserwowaliśmy owrzodzenia na stopach to, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Hipercholesterolemia, nie lekceważ objawów

Lekarze alarmują, że zjawisko hipercholesterolemii to zmora obecnych czasów. Brak właściwej profilaktyki sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą wspomniane schorzenie. W artykule naukowym autorstwa Katarzyny Arent-Piotrowskiej z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie czytamy, iż wysoki cholesterol jest jedną z głównych przyczyn chorób sercowo-naczyniowych. Co więcej, schorzenia te stanowią główną przyczynę przedwczesnych zgonów na terenie całej Europy.

Hipercholesterolemia występuje w dwóch odsłonach, a mianowicie w pierwotnej i wtórnej. W pierwszym przypadku schorzenie jest w dużej mierze uwarunkowane genetycznie. Dlatego tak ważne jest to, aby wykonywać badania krwi, zwłaszcza jeśli w rodzinie występowały choroby układu krążenia. Badanie polega na pomiarze stężenia cholesterolu we frakcji HDL, LDL i trójglicerydów. W tym celu pobierana jest niewielka próbka krwi z przedramienia. Natomiast hipercholesterolemia wtórna jest wynikiem występowania innych zaburzeń. 

Wskutek utrzymywania się wysokiego stężenia cholesterolu przez całe życie, bardzo wcześnie dochodzi do rozwoju miażdżycy i jej powikłań, w tym zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych (np. zawał mięśnia sercowego) w młodym wieku

- podkreśla Katarzyna Arent-Piotrowska.

Specjaliści zaznaczają, że wyniki licznych badań wykazują, iż zmiana stylu życia pozwala na walkę z wysokim cholesterolem. Wprowadzenie nowych nawyków pozwala poprawić stan zdrowia. Lekarze zalecają między innymi ograniczenie spożycia nienasyconych kwasów tłuszczowych, ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych, ograniczenie podaży kalorii, ograniczenie spożycia alkoholu oraz zwiększenie poziomu aktywności fizycznej i spożycie błonnika.

Więcej o: