Stomatologia na NFZ czy prywatny gabinet? "Leczenie odpłatne staje się luksusem dla bogaczy"

Leczenie zębów na NFZ jest coraz mniej powszechną formą. W niektórych miasteczkach ubywa punktów, w których realizowana jest bezpłatna usługa. Jednak problem jest znacznie większy. Okazuje się, że leczenie w prywatnych gabinetach jest wyjątkowo kosztowne, przez co duża część pacjentów decyduje się na usunięcie zęba.
Zobacz wideo Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Wizyty u stomatologa często nie należą do najprzyjemniejszych. Zwłaszcza kiedy w grę wchodzi pomoc w sytuacji uciążliwego bólu. W dodatku fakt, że musimy zapłacić, sprawia, iż często przeczekujemy najtrudniejszy moment i zwlekamy z leczeniem. Niestety tego typu postępowanie prowadzi do pogorszenia stanu uzębienia, co ostatecznie kończy się nawet resekcją. 

Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy? Gorzka czekolada a cukrzyca. Jakie słodycze można jeść przy cukrzycy?

Leczenie zębów kosztuje krocie? Niektórzy wolą je usunąć

Ceny usług stomatologicznych w gabinetach prywatnych zwalają z nóg. Okazuje się, że za tego rodzaju pomoc medyczną musimy słono zapłacić. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi leczenie kanałowe. Małgorzata Lindorf, stomatolog i przewodnicząca komisji stomatologicznej w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi w rozmowie z "Super Expressem" zdradziła, że są sytuacje gdy pacjent słysząc cenę usługi, domaga się, aby wyrwać zęba, bo będzie taniej.

Przeanalizowaliśmy ceny leczenia kanałowego w kilku gabinetach prywatnych. Ich wysokość sięga od 200 do nawet 1400 złotych. Oczywiście do tego należy dodać koszt znieczulenia. Rozbieżność cen opiera się na tym, z jakim zębem mamy do czynienia. Najdroższe jest leczenie zęba czterokanałowego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Jak obniżyć cukier? Pospiesz się i zbierz młode listki tej rośliny, zanim zakwitnie Jak obniżyć cukier? Zbierz świeże pędy ten rośliny. Najlepsze są wczesną wiosną

Coraz mniej gabinetów na NFZ. "Stan zębów Polaków będzie się pogarszał"

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia możliwość leczenia zębów nieodpłatnie. Jednak liczba gabinetów świadczących tego rodzaju usługi jest coraz mniejsza. Stomatolodzy podkreślają, że często nie decydują się na podpisanie umowy z NFZ, ponieważ tego typu praktyka przestała się opłacać.

Dr Małgorzata Lindorf podkreśla, że ceny energii i używanych materiałów znacznie wzrosły, co wpływa na koszt usług. Niskie wyceny NFZ sprawiają, że praca w takiej formie zwyczajnie się nie opłaca. Obecne ceny mogą w dużej mierze przyczynić się do pogorszenia stanu uzębienia wśród Polaków, których nie stać będzie na prywatne leczenie.

Jak informuje "Super Express" rodzice także nie ukrywają, że w przypadku gdy chodzi o leczenie zębów u dzieci wolą je wyrwać, niż zapłacić krocie.

To nie ma znaczenia, czy leczymy swoje zęby, czy mleczaki dziecka. Ja wolę wyrwać bolącego zęba niż płacić po 300 – 400 zł lub więcej

- uważa 36-latka, mama trzyletniej Klary. 

Stomatolog Małgorzata Lindorf zaznacza jednak, że kiedy pacjent decyduje się na rezygnację z leczenia, tłumaczy, że dopóki jest szansa, należy ratować zęby

Więcej o: