Co pić na wątrobę? Ten napój pij przed snem, aby ją wspierać

Jedzenie w pośpiechu, nadużywanie alkoholu lub uboga w składniki mineralne dieta mogą być wyczerpujące dla wątroby. Narząd ten pracuje na najwyższych obrotach, by oczyszczać organizm z toksyn, dlatego warto wspierać regenerację wątroby.

Nieprawidłowa dieta, lecz również stres i pośpiech mogą powodować problemy z wątrobą. Objawami są najczęściej zmęczenie, złe samopoczucie, ale również bezsenność. Poza dobrze zbilansowaną dietą istnieje kilka domowych sposobów na wsparcie wątroby. Wystarczy codziennie przed snem pić ten zdrowy napar.

Napój dla zdrowej wątroby. Doceń właściwości ostropestu

Ta niepozorna roślina nie ma sobie równych, jeśli chodzi o wspomaganie pracy wątroby. Jeszcze w średniowieczu lekarze stosowali ostropest jako lek na wszelkiego rodzaju dolegliwości pokarmowe. Obecnie to nadal jedno z najlepiej przebadanych ziół. Choć można jeść nasiona ostropestu, warto parzyć codziennie napar. Będzie on bogaty w witaminę C i E, przeciwutleniacze oraz flawonoidy. W nasionach ostropestu znajdziemy również sylimarynę, która wzmacnia wątrobę i oczyszcza organizm z toksyn. 

Zobacz wideo Detoks to dobry pomysł? Odpowiedź nie jest oczywista

Jak przygotować zdrowotny napar?

Napar z leczniczej rośliny przygotujesz z łatwością. Wystarczy łyżeczkę lub dwie zmielonego ostropestu zalać gorącą wodą i pozostawić pod przykryciem na kilka minut. Dostępne są również "herbatki" z ostropestu w torebkach. Można znaleźć je w aptekach lub sklepach ze zdrową żywnością. Ostudzony napój należy wypijać codziennie wieczorem, można pić go także na czczo. Ten prosty nawyk pomoże skutecznie oczyścić wątrobę. Osoby cierpiące na choroby wątroby i przyjmujące leki, przed spożyciem ziół powinny poradzić się lekarza. Niektórych medykamentów nie powinno się bowiem łączyć z ziołami, gdyż te mogą osłabiać działanie leków.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zadbaj o to, by Twój organizm prawidłowo funkcjonował

Warto podkreślić, że przemyślana dieta, zgodna z zapotrzebowaniem organizmu na składniki odżywcze sprawi, że "fizjologiczne drogi oczyszczania będą prawidłowo funkcjonować" - tłumaczyła w "Superlinii"  profesor Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, gastrolog, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Co więcej, lekarka podkreśla, że "uleganie modzie na oczyszczanie może nam tylko zaszkodzić". 

Sam termin "oczyszczanie" oznacza, że chcemy doprowadzić coś do stanu wyjściowego. A przecież kuracje oczyszczające prowadzą do pozbawienia organizmu elementów niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Więc już na poziomie terminologii zachodzi tu nieporozumienie.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym materiale: Oczyszczajmy się dla zdrowia na wiosnę? Prof. Marek Naruszewicz: Tak, ale z głupoty

Więcej o: