Od jakiego poziomu cukru we krwi zaczyna się cukrzyca? Zwróć uwagę zwłaszcza na tzw. stan przedcukrzycowy

Kiedy lekarz skieruje nas na badania krwi, a w panelu pojawia się także, kontrola poziomu cukru zastanawiamy się, jakie są normy. Zwłaszcza kiedy otrzymamy już wyniki i są dość niepokojące. Podwyższone wartości sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się, od jakiego poziomu cukru we krwi zaczyna się cukrzyca.
Zobacz wideo Cukrzyca u dzieci - objawy i leczenie

Od jakiego poziomu cukru we krwi zaczyna się cukrzyca? To bardzo częste pytanie, które zadaje sobie znaczna część pacjentów, kiedy wyniki badań pokazują przekroczenie określonych norm. Jednak, aby móc prawidłowo odpowiedzieć na powyższe zagadnienie należy wziąć pod uwagę pewne wytyczne.

Stan przedcukrzycowy a cukrzyca. Jaka jest granica?

Zanim dojdzie do pojawienia się cukrzycy, organizm może wysyłać pewne sygnały. Jednak podstawą jest nie tylko obserwowanie organizmu, ale także odpowiednia prewencja, czyli wykonywanie badań. Stan przedcukrzycowy to dużym uproszczeniu pośrednia forma pomiędzy cukrzycą a zdrowiem. Można go stwierdzić lub wykluczyć za pomocą podstawowego badania krwi. Wówczas w przypadku rozpoznania schorzenia wyniki wskazują nieprawidłową glikemię na czczo.

W artykule naukowym autorstwa Ewy Otto-Buczkowskiej i Artura Chwalby ze Specjalistycznego Centrum Medycznego Śląskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Gliwicach, czytamy, iż pojawienie się stanu przedcukrzycowego pływa nie tylko na rozwój cukrzycy, ale także na pojawienie się szeregu powikłań.

Według lekarzy o stanie przedcukrzycowym możemy mówić w momencie, gdy wyniki poziomu cukru we krwi na czczo są na poziomie od 100 do 125 mg/dl.

Od jakiego poziomu cukru we krwi zaczyna się cukrzyca?

Specjaliści z zakresu diabetologii informują, że podstawą do stwierdzenia cukrzycy są wyniki stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej spełniające poniższe kryteria:

  1. Glikemia na czczo wynosi równo lub powyżej 126 mg/dl, a rozpoznanie opiera się na dwukrotnym wykonaniu badania na podstawie próbki krwi pobranej od ośmiu do 14 godzin od ostatniego posiłku.
  2. Tak zwana glikemia przygodna wynosi równo lub powyżej 200 mg/dl z towarzyszącymi objawami hiperglikemii takimi jak wzmożone pragnienie, osłabienie czy wielomocz. Wynik jest niezależny od pory dnia oraz pory ostatniego posiłku.
  3. Glikemia wynosi równo lub więcej niż 200 mg/dl w 120. minucie doustnego testu obciążenia glukozą zwanym w skrócie OGTT.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Nowe narzędzie do diagnozowania cukrzycy, czyli czym jest wartość HbA1c

Diabetolodzy nieustannie poszukują nowych rozwiązań nie tylko w zakresie leczenia, ale także diagnostyki poszczególnych chorób. Przykładem są specjaliści, którzy opublikowali naukowy artykuł na oficjalnej stronie Wydawnictwa Medycznego VIA MEDICA

Małgorzata Potyralska, z NZOZ Diabetologia Bielsko-Biała s.c., Bielsko-Biała, Elżbieta Sojka z NZOZ Uzdrowisko "Ustroń", Ustroń oraz  Krzysztof Strojek ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeanalizowali rolę oznaczania hemoglobiny glikowanej HbA1c w diagnozowaniu cukrzycy.

Po tym, jak  Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne wprowadziło tę metodę diagnostyki, do codziennej praktyki pojawiło się wiele pytań i wątpliwości. Dlatego specjaliści przeanalizowali wady i zalety nowego rozwiązania. 

Okazuje się, że zalet jest dosyć sporo. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na niezależność wyniku od spożywanych pokarmów czy pory dnia. Stres, wysiłek fizyczny, czy chwilowa choroba także nie mają wpływu na wynik. Kluczowym atutem jest także stabilność materiału biologicznego. Można go przechowywać w temperaturze 4 st. C nawet przez siedem dni.

Pomimo tylu plusów nadal toczą się dyskusje, czy rola oznaczania hemoglobiny glikowanej HbA1c jest zasadna. W grę wchodzi czułość tego rodzaju testów. 

Problem w wyznaczeniu punktu odcięcia dla rozpoznania cukrzycy lub zakresu dla stanu przedcukrzycowego polega na tym, że zwiększając czułość badania, obniża się jego swoistość, co w rezultacie prowadzi albo do nierozpoznawania cukrzycy, albo do jej rozpoznania u osób zdrowych

- twierdzą specjaliści.

Stąd na pozór nowatorska metoda diagnozowania cukrzycy nadal jest w fazie analiz i nie może stanowić jednoznacznej odpowiedzi czy mamy do czynienia z chorobą. Dlatego na ten moment globalnie podstawą do rozpoznania jest wspomniane wcześniej badanie stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej.

Więcej o: