Jak zbić ciśnienie? Poza zmianą stylu życia warto znać sprawdzone sposoby. Pomogą już w kilka minut

Nadciśnienie tętnicze występuje częściej niż mogłoby się nam wydawać. Wiele osób żyje latami w nieświadomości, że ich ciśnienie nie do końca odpowiada przyjętym normom. Wynikać to może ze stresu, szczególnie tego przewlekłego, lub chorób układu sercowo naczyniowego. Jak zbić ciśnienie samodzielnie i radzić sobie z kiepskim samopoczuciem? Istnieje kilka sposobów.

Podwyższone ciśnienie krwi to dla wielu osób sygnał ostrzegawczy od organizmu, który niekiedy jest latami ignorowany. Częste bóle głowy, kołatania serca i uczucie duszności powinny nas jednak martwić. Warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i regularnie badać się na własną rękę, by zaobserwować jak zachowuje się nasz organizm w ciągu dnia.

Jak zbić ciśnienie? 

Oczywiście nadciśnienie zawsze należy konsultować z lekarzem. Czasem w obniżeniu ciśnienie wystarcza zmiana stylu życia, jednak bywa też konieczne stosowanie leków, które mogą uchronić przed najpoważniejszymi powikłaniami, w tym przed zawałem i udarem. Doraźnie jednak można zastosować kilka sposobów, które pomogą kontrolować prawidłowe ciśnienie krwi.

Jeśli ciśnienie skacze nam z powodu stresu, warto pod ręką mieć zioła na uspokojenie np. melisę lub gotową mieszankę. Dodatkową pomocą mogą okazać się ćwiczenia oddechowe, które pozwalają opanować nerwy i tym samym obniżyć zbyt wysokie ciśnienie.

Zobacz wideo Ta choroba nie boli, ale bywa skutecznym zabójcą. Co możesz zrobić?

Cierpisz na nadciśnienie? Zmień swoje nawyki

Problem nadciśnienia najlepiej rozwiązać zmianą stylu życia. Nie jest to najłatwiejszy sposób, jednak wyrobienie kilku zdrowszych nawyków przynieść może oczekiwanie rezultaty. Przede wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa tu dieta. Warto zrezygnować z nadmiaru soli, alkoholu oraz przetworzonej żywności. W zamian za to lepiej zwiększyć podaż warzyw i owoców, szczególnie tych bogatych w potas, jak buraki, pomidory czy arbuz.

Jak zbić ciśnienie w inny sposób? Ważnym elementem jest też regularny ruch. Sport to doskonałe remedium na stres, lecz prowadzi również do utraty masy ciała. Nadwaga i otyłość są często ściśle powiązane z problemem nadciśnienia, stąd warto zadbać o zdrową i rozsądną redukcję. Nie należy się jednak przetrenowywać i nadwyrężać swojego organizmu. Na początek wystarczy codzienny energiczny spacer z psem lub sesja pilatesu w zaciszu własnego domu. Najlepiej znaleźć taką aktywność fizyczną, która będzie dodatkowo sprawiała nam radość. Warto jednak pilnować by osiągać tętno w granicach 130. Regularne trenowanie serca obniża tętno spoczynkowe i chroni przed rozwojem nadciśnienia i chorób z tym związanych.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: