Czy mogę przestać przestać chrapać? Co mówią eksperci

Chrapanie nie jest zaburzeniem, chociaż może być powiązane z bezdechem sennym. To akustyczny efekt, towarzyszący oddychaniu, a utrudnia sen nie tyle chrapiącemu, ile jego otoczeniu.

Patrząc od strony "technicznej", chrapanie pojawia się, gdy mięśnie języka, podniebienia i gardła rozluźniają się i ograniczają przepływ powietrza. Próbując nabrać powietrza wprawiamy różne mięśnie w wibrację, co objawia się dźwiękiem. Wiadomo też, że mężczyźni chrapią dwa razy częściej niż kobiety.

Chrapanie zależy od wielu czynników, w tym wieku (starzenie się pogarsza sprawę), alergii, chorób, takich jak przeziębienie. Niekiedy winę za chrapanie ponosi charakterystyczny kształt gardła. Nie bez znaczenia jest też masa ciała. Im większa nadwaga tym ryzyko chrapania większe.

Chrapanie nasila się też, gdy śpimy w pomieszczeniu, gdzie jest zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze. Także spanie na pewnej wysokości, w rozrzedzonym powietrzu, może spowodować, że nagle zaczniemy chrapać. Sytuację pogarsza spanie na plecach lub wypicie alkoholu przed snem, ponieważ to dodatkowo rozluźnia mięśnie i pozwala językowi zapaść się i zamknąć gardło, ograniczając dostęp powietrza.

Gdy donośne chrapanie jest związane z bezdechem sennym, grozi zaburzeniami snu i zwiększa ryzyko nadciśnienia, a nawet niewydolności serca. Zwykle jednak chrapiące osoby są całkiem zdrowe.

- Większość osób cierpiących na bezdech senny chrapie, ale samo chrapanie nie oznacza, że masz już bezdech senny - wyjaśnia dr Jolie Chang, otolaryngolog z University of California w San Francisco (USA).

Jak przestać chrapać?

Jeżeli twoje chrapanie nie jest powiązane z bezdechem sennym (co można sprawdzić odwiedzając specjalistę), możemy spróbować radzić sobie z tym takimi sposobami jak:

  • spanie na boku (istnieją poduszki ułatwiające spanie na boku oraz koszule, które utrudniają przewracanie się na plecy) - podobno połowa chrapiących osób przestaje wydawać dźwięki, gdy zmieni pozycję w czasie snu
  • ćwiczenia języka - jedną z najczęstszych przyczyn chrapania jest cofanie się języka w głąb gardła. Najprostszym sposobem zapobiegania temu jest codzienne ćwiczenie języka, jednak eksperci powątpiewają, czy ktokolwiek będzie w stanie systematycznie je wykonywać. W dodatku ich skuteczność jest dyskusyjna (propozycje takich ćwiczeń można znaleźć pod tym linkiem).
  • zmniejszenie masy ciała - odchudzenie się może pomóc w pozbyciu się chrapania, gdyż zmniejszy nacisk na tchawicę i umożliwi przepływ większej ilości powietrza

- Istnieje wiele urządzeń przeciw chrapaniu, które można kupić online, w większości są całkowicie bezwartościowe. Paski podbródkowe, klipsy i paski na nos, rozszerzacze nozdrzy – uważaj na nie - mówi dr Chang. Nawilżacz powietrza także nie powstrzyma chrapania.

Można jednak skorzystać z urządzenia zwanego CPAP (ang. Continuous Positive Airway Pressure), które wspomaga oddychanie. To urządzenie zaleca się osobom cierpiącym z powodu bezdechu sennego. Jest to rodzaj pompy powietrznej, podłączonej do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos albo nos i usta razem. Dzięki ciągłemu nadciśnieniu, wytwarzanemu przez pompę, CPAP utrzymuje drogi oddechowe otwarte i dzięki temu przeciwdziała bezdechowi podczas snu.

Lekarz dentysta może też zaproponować specjalne ochraniacze na zęby, które pomagają utrzymywać szczękę wysuniętą nieco do przodu. W ten sposób język nie blokuje gardła. Należy jednak pamiętać, że taki ochraniacz, aby dobrze działał, musi być dopasowany przez dentystę.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dlaczego chrapanie zabija życie seksualne? [LEPSZY SEKS]

Źródła: The New York Times, sleepfoundation.org

Więcej o: