Twoje serce w zimie - jak dbać o zdrowie serca, gdy robi się zimno. Dlaczego niskie temperatury sprzyjają zawałom serca

To zimą podczas dużych mrozów, zdarza się więcej przypadków poważnych problemów z sercem, w tym zawałów. Dlaczego zima może zagrażać zdrowiu serca?

Zimowe zagrożenia to nie tylko wyższe ryzyko przeziębień, grypy, wychłodzenia organizmu czy odmrożeń -  to także większe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Dlaczego liczba zawałów serca wzrasta zimą?

Główny winowajca niskie temperatury

- Chodzi przede wszystkim o czynnik biologiczny - piszą eksperci z Northwestern Medical Group.  W wyniku działania niskiej temperatury dochodzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, a to z kolei utrudnia przepływ krwi. W efekcie podnosi się ciśnienie zwiększając ryzyko udaru mózgu czy zawału serca. Zwężenie tętnic wieńcowych jest groźne też dla osób cierpiących z powodu choroby niedokrwiennej serca, bo może dodatkowo pogorszyć ich stan.

Ponadto niskie temperatury powodują, że organizm musi się bardziej napracować, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Wiejący zimą silny wiatr powoduje, że ciało szybko traci ciepło. To wszystko sprawia, że serce ma naprawdę trudne zadanie.

Trzeba też mieć na uwadze, że hipotermia jest stanem, który może się skończyć uszkodzeniem mięśnia sercowego.

Do tego zdarza się, że zimą pracujemy ciężej niż zwykle, choćby przy odśnieżaniu. Ponadto chodzenie po ciężkim, mokrym śniegu wymaga wysiłku. Jeżeli chorujemy na serce, taki dodatkowy wysiłek może nam zaszkodzić.

Świąteczny stres

Cóż, nie wszystkim udaje się bezstresowo przejść przez przedświąteczny okres i same święta. Dla niektórych osób szczególnie męczące bywają tygodnie i dni tuż przed końcem roku. Stres emocjonalny w podnosi poziom hormonów stresu, a co za tym idzie, ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.

Znaki ostrzegawcze i objawy zawału serca

Objawy zawału serca:

 • trwający kilkanaście minut rozlany ból w klatce piersiowej, promieniujący na inne części ciała
 • duszności, przyspieszony i spłycony oddech (nawet podczas odpoczynku)
 • kołatanie serca
 • uciążliwy długotrwały kaszel
 • ból brzucha, nudności i wymioty
 • zlewne poty
 • przemożne uczucie lęku przed śmiercią
 • pieczenie lub ucisk w klatce piersiowej (może być mylone ze zgagą)
 • nagły ból mięśni czy niedowład rąk
 • uczucie przytłaczającego zmęczenia
 • omdlenie

Gdy podejrzewamy atak serca, starajmy się jak najszybciej wezwać pogotowie, bo od tego, jak szybko zostanie udzielona pomoc, zależą dalsze zdrowie i życie.

Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Jak zminimalizować ryzyko zawału serca zimą?

Eksperci mają dla nas kilka rad, które mogą nas uchronić przed pogorszeniem zdrowia serca zimą.

Aby zminimalizować wpływ niskich temperatur na serce, powinniśmy starać się skrócić czas przebywania na mrozie. Zanim wyjdziemy na mróz, ubierzmy się odpowiednio do pogody. Jeśli sporo czasu spędzamy na zimnie, róbmy sobie przerwy na rozgrzewkę lub wchodźmy do ciepłego wnętrza. Nie odśnieżajmy podjazdu za jednym zamachem.

Ważne, aby podczas mrozów unikać nadmiaru alkoholu - rozgrzewa tylko pozornie. I jeszcze jedna rada: myjmy często ręce, aby zminimalizować ryzyko infekcji. Zakażenia dróg oddechowych, takie jak grypa czy COVID-19, mogą zwiększać ryzyko zawału serca. Najlepiej, aby osoby ze słabym sercem zadbały o odpowiednie szczepienia ochronne.

Źródła: MedicalNewsToday.com, nm.org/health

Więcej o: