Sygnały ostrzegawcze zawału serca. Uwaga, niektóre objawy mogą pojawić się dużo wcześniej

Niekiedy do zawału serca dochodzi nagle. Musimy jednak wiedzieć, że często oznaki zbliżającego się ataku serca pojawiają się z kilkugodzinnym, jednodniowy lub nawet kilkudniowym wyprzedzeniem. Wczesnym sygnałem ostrzegawczym jest ból lub ucisk w klatce piersiowej, tak zwana dławica piersiowa, która nie ustępuje po odpoczynku.

Zawał mięśnia sercowego, zawał serca, atak serca - tak określa się stan, gdy dochodzi do martwicy mięśnia sercowego wywołanej niedokrwieniem. Dzieje się tak, gdy tętnica wieńcowa, która doprowadza krew do serca, zostanie zablokowana lub przepływ krwi w naczyniu jest znacznie utrudniony. Zawał serca jest jedną z postaci choroby niedokrwiennej serca, takim jak choroba wieńcowa (ale możliwe są też inne przyczyny zawału). Jednak zwykle jest to miażdżyca, czyli przewlekły stan zapalny naczyń krwionośnych, spowodowany osadzaniem się blaszki miażdżycowej na ich ściankach.  

Jakie są sygnały ostrzegawcze zawału serca?

Zaczyna się od bólu umiejscowionego w klatce piersiowej, który trwa dłużej niż 20 minut. To najbardziej charakterystyczny sygnał ostrzegawczy, że z sercem dzieje się coś złego. Ból może ustępować na kilka minut, po czym powraca. Dyskomfort w klatce piersiowej opisywany jest jako nieprzyjemny ucisk, uczucie pełności i ciężkości w klatce piersiowej.

Zwykle ból w klatce piersiowej jest silny, ale zdarza się też, że odczuwa się jedynie niewielki dyskomfort,  jakbyśmy mieli niestrawność.

Do tych objawów dołączają dolegliwości obejmujące górną część ciała. Możemy odczuwać ból w jednym lub obu ramionach, ból w górnej części pleców, w szyi, a nawet pozornie niczym nieuzasadniony ból szczęki i brzucha. Mamy wówczas uczucie, jakby ból promieniował z klatki piersiowej i rozprzestrzeniał się na inne części ciała.

Zwykle też podczas zawału serca pojawiają się duszności, do tego dołącza kaszel lub świszczący oddech.

Podczas ataku serca chory czuje, jak oblewa się zimny potem, może tez odczuwać nudności i zawroty głowy. Towarzyszy temu uczucie oszołomienia albo przytłaczające uczucie niepokoju, podobne do ataku paniki.

Objawy zawału serca mogą być nieco inne u kobiet i mężczyzn

Chociaż najczęstszym objawem zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, jest ból w klatce piersiowej, u kobiet częściej zdarzają się duszności, nudności lub wymioty oraz ból pleców lub ból szczęki oraz uczucie niepokoju.

Jak najczęściej objawia się zawał serca u kobiet:

  • pieczenie lub ucisk w klatce piersiowej (mylone ze zgagą)
  • niezbyt silny ból pod lewym łukiem żebrowym lub pod łopatką
  • nagły ból mięśni
  • niedowład rąk
  • uczucie przytłaczającego zmęczenia
  • duszności
  • przyspieszony i spłycony oddech, nawet podczas odpoczynku
  • nudności, wymioty
  • omdlenia

Eksperci przypominają jednak, że nie ma dwóch takich samych ataków serca, każdy z nas może mieć nieco inne objawy. Ważne jest, aby szybko uzyskać pomoc medyczną. Z każdą minutą bowiem coraz więcej tkanki serca ulega uszkodzeniu i obumiera.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć
Więcej o: