Ból serca. Kiedy niezwłocznie należy udać się do lekarza?

Ból serca to jedna z najbardziej niepokojących dolegliwości. Każdy przecież zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa ten narząd. Trzeba jednak wiedzieć, że ból w okolicy serca nie zawsze ma związek z układem krążenia. Jeżeli jednak przyczyna występowania dolegliwości bólowych w obszarze klatki piersiowej nie jest znana, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Jak boli serce?

Ból w okolicy serca: najczęstsze przyczyny

Ból serca to dolegliwość, której doświadczyć może każdy z nas. I nie chodzi tu bynajmniej o rozterki uczuciowe. Czy serce boli? Tak, podobnie jak inne mięśnie, serce może sygnalizować wszelkie nieprawidłowości dolegliwościami bólowymi. Zwykle towarzyszą im inne symptomy, jednak wypada podkreślić, że ból serca często może być błędnie rozpoznawany.

Bolące serce zwykle wzbudza silny niepokój. Nie należy się temu dziwić, jednak warto zdać sobie sprawę, że dolegliwości bólowe w klatce piersiowej mogą mieć inną przyczynę. Taki objaw często ma związek z żołądkiem, układem oddechowym lub neurologicznym. Nie można jednak go bagatelizować, zwłaszcza jeżeli równolegle pojawiają się inne niepokojące symptomy.

Problemy ze snem najczęściej polegają na trudnościach z zasypianiem lub częstym wybudzaniem się ze snu Źle śpisz, grożą ci choroby serca. Ryzyko rośnie aż trzykrotnie

Bólowi serca mogą towarzyszyć inne objawy

Poza bólem i/lub kłuciem w klatce piersiowej, na problemy z sercem mogą wskazywać następujące symptomy:

  • kołatanie serca i arytmia,
  • częstoskurcz,
  • duszności,
  • omdlenia,
  • ból, który promieniuje do pleców i szyi,
  • ból promieniujący do lewego barku,
  • obrzęki zlokalizowane w obszarze kostek i podudzi,
  • zmniejszona tolerancja na wysiłek.

Problemom kardiologicznym mogą też towarzyszyć objawy o charakterze ogólnym, takie jak: ból i zawroty głowy, ból stawów i mięśni, gorączka, kaszel, nudności, wymioty, biegunka, osłabienie, uczucie zmęczenia, lęk.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Gdzie boli serce?

Lokalizacja i charakter bólu serca zależy przede wszystkim od przyczyny występowania dolegliwości. I tak:

  1. Ból dusznicowy objawia się jako uczucie ściskania i dławienia w klatce piersiowej, czasami przypomina także pieczenie. Wynika z niedokrwienia mięśnia sercowego, co może być konsekwencją zwężenia światła tętnic wieńcowych.
  2. Bólowi, który jest konsekwencją zapalenia mięśnia sercowego towarzyszy duszność, gorączka i uczucie zmęczenia. W większości przypadków, jest zlokalizowany za mostkiem.
  3. Ból będący efektem zapalenia osierdzia ma postać ostrą i kłującą. Najczęściej jest zlokalizowany w lewej części klatki piersiowej. Zwykle utrzymuje się przez kilka godzin.
  4. Dolegliwości bólowe będące konsekwencją rozwarstwienia aorty, od samego początku są bardzo nasilone. Pojawiają się za mostkiem i w przedniej ścianie klatki piersiowej.
  5. Ból pojawiający się podczas zawału serca może promieniować do szyi i barku. Pojawia się za mostkiem i trwa dłużej niż 30 min. Najczęściej towarzyszą mu inne objawy, jak osłabienie, nadmierna potliwość, nudności i uczucie silnego niepokoju. 

Astma sercowa to schorzenie będące efektem niewydolności lewej komory serca. Astma sercowa. Czym jest dychawica sercowa?

Wszelkie podane wyżej sytuacje stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego wymagają niezwłocznej interwencji medycznej. Każdy niepokojący ból serca powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty u lekarza celem ustalenia przyczyn jego występowania. 

Zobacz też: Dwie porcje awokado tygodniowo zmniejszają ryzyko chorób serca o 16 procent

Więcej o: