Migotanie przedsionków nie tylko pogarsza jakość życia, ale także ma wpływ na rozwój wielu chorób lub samoistnie prowadzi do śmierci. Kardiolodzy ostrzegają, iż zaobserwowano znaczny wzrost występowania schorzenia. Jakie są jego objawy, rokowania, czy formy leczenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.
Migotanie przedsionków to nic innego jak arytmia serca. jego charakterystyczną cechą jest uczucie kołatania w klatce piersiowej, które wynikają z szybkiego i niemiarowego bicia serca. Kiedy narząd działa prawidłowo, skurcz przedsionków następuje w wyniku powtarzających się impulsów elektrycznych, które powstają w węźle zatokowym.
Jest on naturalnym rozrusznikiem serca, który odpowiada za miarową pracę mięśnia. Kiedy dochodzi do powstawania impulsów poza węzłem zatokowym, powstaje chaos elektryczny. W tym czasie przedsionki, zamiast prawidłowo się kurczyć, zaczynają drgać. Wtedy mówimy o migotaniu przedsionków.
Ta choroba należy do jednych z najbardziej podstępnych schorzeń. Wszystko przez fakt, iż może przebiegać bezobjawowo, a jej zdiagnozowanie nie raz było wynikiem przypadku. Dlatego tak istotne są rutynowe badania EKG. Lekarze wymieniają jednak symptomy, które towarzyszą pacjentom cierpiącym na migotanie przedsionków. Ich lista jest następująca:
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Specjaliści informują, że częstotliwość występowania choroby wzrasta z wiekiem. Według lekarzy z Oddziału Klinicznego Kardiologii, Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, dr n. med. Magdaleny Sawickiej oraz Prof. dr hab. n. med. Zbigniewa Kalarusa za obecność migotania przedsionków wśród pacjentów odpowiadają zmiany w budowie serca. Przykładem jest zwłóknienie oraz stłuszczenie narządu.
Kolejnym podłożem arytmii są wady zastawkowe lub niewydolność serca. Zdaniem prof. dr hab. Artura Mamcarza oraz dr med. Marcina Wełnickiego migotanie przedsionków występuje u pacjentów, u których doszło do uszkodzenia mięśnia sercowego na skutek chorób przewlekłych takich jak:
Według specjalistów powyższa lista schorzeń z biegiem czasu doprowadza do uszkodzenia komórek, odgrywających kluczową rolę w generowaniu i przewodzeniu impulsów elektrycznych. Taki stan ułatwia powstawanie migotania przedsionków.
Kolejną kluczową przyczyną zaburzeń rytmu serca według lekarzy jest spadek odpowiedniego stężenia potasu lub magnezu. Tego typu przypadki związane są często z zaburzeniami elektrolitowymi organizmu.
W kardiologii wymieniane są trzy rodzaje schorzenia pod względem ich częstotliwości oraz trwania. Podział wygląda następująco:
Zadaniem terapii jest przywrócenie poprawnego rytmu serca. W tym celu lekarze stosują terapię zwaną "kardiowersją". W zależności od stanu zaawansowania choroby leczenie może być przeprowadzone w formie kardiowersji farmakologicznej lub elektrycznej.
W przypadku zastosowania drugiego wariantu zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Do klatki piersiowej chorego przykładane są elektrody, które generują impuls elektryczny. Zapis pracy serca oraz reakcji na impulsy jest monitorowany na urządzeniu EKG. Jak informują kardiolodzy, ta forma leczenia pozwala przywrócić prawidłowe bicie serca w aż 90 procent przypadków.
Podczas migotania przedsionków dochodzi do nieprawidłowego przepływu krwi, co może powodować powstawanie zakrzepów. Dr n. med. Magdalena Sawicka oraz prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus wskazują, że brak właściwego leczenie zakrzepicy żylnej może powodować zgon wśród pacjentów z migotaniem przedsionków. Lekarze wyjaśniają również, że może dojść do udaru niedokrwiennego, a jego ryzyko wzrasta z wiekiem.
Specjaliści wskazują, że właściwa terapia schorzeń współistniejących nie tylko poprawia jakość życia chorego, ale również ogranicza ilość zgonów. Nieleczona zakrzepica jest bezpośrednio związana ze śmiercią pacjenta.