Uzależnienie od alkoholu może rozwijać się stopniowo, niemal niezauważenie dla nas i dla otoczenia. Zaczyna się od szukania wymówek dla wypicia drinka czy lamki wina. Mówimy sobie, że robimy to dla zrelaksowania się, odstresowania lub postrzegamy jako nagrodę po ciężkim dniu.
Powoli jednak zaczynamy się izolować i oddalać od rodziny czy przyjaciół, bo tak jest nam łatwiej pić. Pijemy w samotności, ukrywając to przed najbliższymi i współpracownikami. Zaczynamy mieć drobne kłopoty z wypełnianiem obowiązków, czy to rodzinnych, czy służbowych ponieważ wybieramy picie zamiast zobowiązań. Co gorsze, doświadczamy okresowych zaburzeń pamięci, nie pamiętamy pewnych zdarzeń, do których doszło, gdy byliśmy pod wpływem alkoholu itp.
Wykazujemy oznaki drażliwości, przeżywamy skrajne emocje, a jeżeli się nie napijemy, mamy charakterystyczne oznaki odstawienia. Zmienia się też nasz wygląd, ponieważ się zaniedbujemy, zapominamy o higienie i zmianie ubrania. Nagle okazuje się, że mamy już tylko tych znajomych, z którymi możemy się napić.
Zaburzenia związane z nadużywaniem alkoholu mają różne stopnie: począwszy od łagodnego (gdy mamy 2-3 objawy), poprzez umiarkowane (4-5 objawów) aż do ciężkich (6 lub więcej objawów), obserwowanych przez minimum rok.
Istnieje kilka narzędzi przesiewowych, które pomagają określić, czy ktoś ma już problem z nadużywaniem alkoholu. Jednym z takich narzędzi jest CAGE, kwestionariusz, który mierzy nasilenie problemu z piciem. - Jeśli odpowiesz „tak" na dwa lub więcej pytań, powinieneś zwrócić się o profesjonalną pomoc medyczną - piszą eksperci.
Cztery pytania przesiewowe CAGE:
Więcej artykułów na temat zdrowia przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Źródła: alkoholrehabguite.org, alkoholizm.eu/testy,