- Utrata wagi może sprawić, że staniesz się bardziej atrakcyjny. Jednak ile musisz stracić kilogramów, aby inni to zauważyli i docenili? - na tak postawione pytanie spróbowali odpowiedzieć naukowcy z University of Toronto w Kanadzie.
Jak zabrali się za to zadanie? Najpierw przygotowali kolekcję zdjęć twarzy kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 40 lat. Zdjęcia były odpowiednio aranżowane. Fotografowane osoby musiały mieć neutralny wyraz twarzy, włosy gładko zaczesane do tyłu, żadnego makijażu na twarzy czy ozdób na głowie. Dodatkowo każde zdjęcie zostało zanimowane w ten sposób, aby kolejne sekwencje odsłaniały coraz więcej z twarzy. Pierwszy obraz pokazywał zbliżenie ust, kolejne coraz większy fragment twarzy, aż pojawiał się pełny owal. Zdjęcia pochodziły z czasu, gdy te osoby stosowały dietę odchudzającą.
Uczestnicy badania z kolei zostali poproszeni o porównanie losowo wylosowanych par twarzy z każdej sekwencji i wybranie tej, która wygląda na bardziej otłuszczoną. Ten eksperyment pokazał, że aby obserwator zauważył różnicę na twarzy u osoby, która się odchudziła (lub przytyła), wskaźnik masy ciała, czyli BMI, u tej osoby musi ulec zmianie o około 1,33 kg/m2 (czyli o 3,5-4 kg).
Kiedy jednak uznajemy, że osoba, która właśnie schudła, zyskała na atrakcyjności? Cóż, naukowcy odnotowali, że aby ich twarze zostały uznane za atrakcyjniejsze, kobiety muszą zrzucić około 6,3 kg, a mężczyźni około 8,2 kg. Wyrażone w BMI to odpowiednio 2,38 kg/m2 dla kobiet i 2,59 kg/m2 dla mężczyzn.
Kobiety i mężczyźni średniego wzrostu muszą przytyć lub stracić odpowiednio około trzech i pół lub czterech kilogramów, aby ktokolwiek mógł to zobaczyć na ich twarzy. Ale muszą stracić dwa razy więcej, aby ktokolwiek uznał ich za bardziej atrakcyjnych
- mówi Nicholas Rule, jeden z autorów badania.
Dobra wiadomość jest taka:
Różnice między grupami kobiet i mężczyzn sugerują, że atrakcyjność twarzy u kobiet może być bardziej powiązana ze zmianą wagi niż u mężczyzn. Oznacza to po prostu, że kobiety próbujące schudnąć muszą zrzucić nieco mniej kilogramów niż mężczyźni, aby ludzie uznali je za atrakcyjniejsze
- przekonują autorzy badania.
Otłuszczenie twarzy jest uznawane za wskaźnik stanu zdrowia. Zwiększona otyłość twarzy oznacza zwykle poważną nadwagę i wiąże się z takimi zagrożeniami jak: obniżenie odporności, częste infekcje, pogorszenie pracy układu krążenia oraz wyższe ryzyko przedwczesnej śmierci.
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Social Psychological and Personality Science".
Więcej podobnych artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.
Źródła: Social Psychological and Personality Science, utoronto.ca