Zmęczenie, zawroty głowy i nudności mogą być objawami zawału serca u kobiet. A nawet ból szczęki

Kobiety ostrzegają się wzajemnie przed nietypowymi oznakami zawału serca. "To może wcale nie musi przypominać tego, co widzimy w filmach". Może się zacząć od bólu szczęki albo pleców.

- Atak serca był ostatnią rzeczą, o jakiej myślała 40-letnia Melissa. Energiczna matka dwojga synów kilka miesięcy wcześniej poszła do lekarza na pełne badanie fizykalne i nie miała żadnych objawów, które wskazywałyby na chorobę serca. Ale po walce z zapaleniem oskrzeli Melissa zaczęła odczuwać ucisk w klatce piersiowej - ta historia miała na szczęście, dobre zakończenie. Po tygodniu ktoś w przychodni wreszcie wpadł na pomysł, aby zrobić jej EKG. Okazało się, że przechodzi zawał serca.

Jednak objawy, z którymi zgłosiła się do lekarza, nie przypominały klasycznego zawału. A przynajmniej nie wyglądało to tak, jak to sobie wcześniej wyobrażała i wcale nie przypominało znanych z filmów scen.

- Zawsze zakładałam, że atak serca będzie odczuwany jako przeszywający ból w klatce piersiowej, który będzie trwał do czasu leczenia. To zupełnie nie pasowało do moich objawów - opowiadała Melissa serwisowi Secondscount.org.

Oznaki zawału serca u kobiet mogą różnić się od tych, których doświadczają mężczyźni. Mimo iż zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą odczuwać ból w klatce piersiowej i duszności, to kobiety częściej doświadczają nudności, zawrotów głowy i uczucia niepokoju.

Dlaczego choroby serca u kobiet są tak często pomijane lub wręcz lekceważone? - zastanawia się dziennik "The New York Times". Jest to na tyle duży problem, że zajęli się nim naukowcy. Ich badania sugerują, że kobiety mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że ich objawy oznaczają problemy z sercem. Co więcej - nawet lekarze mają z tym problem.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kobiecy zawał - to musisz wiedzieć

Symptomy zawału serca u kobiet są inne niż u mężczyzn

Przyczyną dla której kobiety zwlekają z szukaniem pomocy lekarskiej lub też są błędnie diagnozowane, są objawy inne, niż te, których wszyscy się spodziewają.

Ból w klatce piersiowej lub dyskomfort są najczęstszą oznaką zawału serca u obu płci, jednak u kobiet może przybrać inną postać. Często zamiast ostrego bólu mają objawy, które mogą być trudniejsze do powiązania z problemami z sercem, takie jak duszności, zimne poty, złe samopoczucie, zmęczenie oraz ból szczęki i pleców.

Co więcej, okazuje się, że nawet, gdy kobiety zgłaszają się do lekarza na czas, częściej niż mężczyźni są odsyłane z błędną diagnozą. Jak pokazały badania, kobiety rzadziej trafiały do szpitala z podejrzeniem zawału serca, rzadziej wykonywano im badania, takie jak elektrokardiogram, które mogą wykryć problemy kardiologiczne, stawiane im diagnozy były mniej dokładne, niż te, które dostawali mężczyźni.

Wspomina się historię kobiety ze szpitala Yale-New Haven, która skarżyła się na ból szczęki. Została skierowana do dentysty, który usunął jej dwa trzonowe zęby. Nadal jednak czuła się źle, więc wreszcie zrobiono jej EKG, które wykazało problemy z sercem. Skończyło się na tym, że konieczny był zabieg angioplastyki.

W czasopiśmie "Therapeutics and Clinical Risk Management" czytamy, że przy zawale mięśnia sercowego aż 62 procent kobiet nie odczuwa bólu ani dyskomfortu w klatce piersiowej, w porównaniu do zaledwie 36 procent mężczyzn. Wiele kobiet natomiast zgłasza duszności, a także objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności i niestrawność (około jedna czwarta mężczyzn zgłosiła również tego typu objawy).

7 oznak zawału serca u kobiet

Objawy zawału serca u kobiet:

  1. ból w klatce piersiowej (pamiętajmy jednak, że przy zawale serca kobiety mogą w ogóle nie odczuwać bólu lub dyskomfortu w klatce piersiowej, lub ten ból może być nieznaczny)
  2. ból szczęki
  3. nudności i niestrawność
  4. niezwykłe zmęczenie
  5. zawroty głowy
  6. ból pleców
  7. duszności

- Nie ma dwóch takich samych ataków serca, więc każdy atak serca może mieć inne objawy - przypominają eksperci.

Na Twitterze kilka lat temu pojawił się wątek, gdzie kobiety ostrzegają się wzajemnie, i wymieniają różne nietypowe objawy. Przypominają też, że młody wiek nie chroni przed zawałem. Jak pokazują statystyki, zawał serca dotyczy coraz młodszych kobiet.

Matka dwojga małych dzieci, która miała atak serca w wieku 45 lat, ostrzega inne kobiety, aby zwracały uwagę na objawy, które ona zignorowała. Esther Stanhope była na lotnisku Gatwick w 2017 roku i miała właśnie wejść na pokład samolotu do Amsterdamu, kiedy zaczęła czuć się nieco dziwnie.

- Nie mogłam złapać oddechu, ale pomyślałem, że to musi być spowodowane pośpiechem i wsiadłam do samolotu. Poczułam się lepiej, ale w drodze powrotnej wszystko się powtórzyło, więc pomyślałam, że może to mieć związek z lotem. Przyjaciele sugerowali, że mógł to być atak paniki, a może astma - opisuje swoje doświadczenia. Niestety, sześć tygodni później wszystko wróciło. Okazało się, że był to zawał serca.

Źródła: secondscount.org, The New York Times, DovePress.com

Więcej o: