Sposoby na zdrowy sen. Dlaczego pocimy się podczas snu i jak temu zapobiec?

Sposobów na zdrowy sen jest wiele. Jeśli jednak borykamy się z takimi problemami jak chrapanie, czy pocenie się przez sen, warto najpierw poznać przyczynę. Dlaczego więc pocimy się w czasie snu i jak temu zapobiec? Podpowiadamy.

Problemy ze snem ma wielu z nas. Czasami zdarza się tak, że choć wydaje się nam, że śpimy wystarczająco długo, to wstajemy bardzo zmęczeni. Jaka jest tego przyczyna i w jaki sposób zadbać o zdrowy sen? Sprawdź.

Zobacz wideo Joanna Opozda opowiedziała o problemach ze zdrowiem po ciąży i zaapelowała do fanek

Dlaczego pocimy się podczas snu? Przyczyn jest wiele

Pocenie się podczas snu to częsty problem. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, jakie są tego przyczyny. Okazuje się, że na pocenie może mieć  wpływ wiele czynników. Przedstawiamy niektóre z nich.

Najczęstszą przyczyną pocenia się w nocy jest duży stres, z którym mierzymy się w ciągu dnia. Specjaliści wskazują również, że na pocenie się podczas snu może mieć wpływ menopauza i infekcje organizmu. W takich przypadkach należy bezzwłocznie kontaktować się z lekarzem.

Na pocenie się w nocy może mieć również wpływ spożywanie alkoholu. Płyny tego rodzaju mają właściwości zwiotczające mięśnie oraz wywołują wahania ciśnienia krwi i tętna, co podnosi temperaturę ciała. Przez to wpływają na pocenie się i chrapanie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Niezwykle niebezpiecznym stanem jest też bezdech senny, który wpływa nie tylko na pocenie się podczas snu, ale doprowadza też do ciągłego zmęczenia, głośnego chrapania i problemów z koncentracją. Nieleczony prowadzi też do poważnych problemów z sercem.

W przypadku nocnych potów warto skontaktować się z lekarzem. Specjalista pomoże nam w ustaleniu przyczyny tego stanu i zaproponuje leczenie bądź przepisze odpowiednie leki. Najważniejsze jest, by tego nie lekceważyć.

Sposoby na zdrowy sen. Co zrobić, by się wyspać?

Jeśli chcemy zadbać o zdrowy sen, powinniśmy wprowadzić do naszej rutyny kilka zasad. Będą one skuteczne tylko wtedy, jeśli będziemy je powtarzać każdego dnia. Oto one:

  1. Łóżko powinno służyć wyłącznie do spania. Ogranicz pracę i oglądanie telewizji w łóżku do minimum.
  2. Dbaj o porządek w sypialni. Zredukuje to twój poziom stresu i sprawi, że w pomieszczeniu nie będzie kurzu i roztoczy, które utrudniają sen.
  3. Zadbaj o to, by budzić się i zasypiać  mniej więcej o tej samej porze.
  4. Unikaj wszelkich używek.
  5. Przed snem postaw na relaks. Unikaj używania smartfona i oglądania telewizji co najmniej 30 minut przed pójściem spać.
Więcej o: