Nie czuj się winny, że pracujesz podczas urlopu

Czy poświęcanie części wypoczynku na pracę to rzeczywiście "samo zło". A co, jeśli lubisz swoje zajęcie, albo potrafisz postawić sobie granice? Ekspertka pisze, dlaczego nie powinniśmy od razu czuć się winni, gdy czasem zajrzymy do laptopa podczas pobytu na plaży.

Więcej artykułów o zdrowiu przeczytasz na głównej stronie Gazeta.pl.

Trwa lato i wakacyjny szczyt urlopowy, któremu jednak od lat towarzyszy "lamentowanie, jak to nie umiemy odpoczywać na wakacjach".

- W tych lamentach jest trochę prawdy, zwłaszcza w ostatnich kilku latach, ponieważ praca zdalna podczas pandemii sprzyjała zatarciu granic między pracą a życiem osobistym - pisze "The New York Times" (NYT).

Świadczy o tym choćby fakt, że wiele osób nie wykorzystuje w pełni przysługujących im dni płatnego urlopu i odkłada odpoczynek na nieokreśloną przyszłość. Ponadto rzeczywiście niektórzy nie potrafią się oderwać od pracy podczas wakacji, co pokazała ankieta, na którą powołuje się NYT, przeprowadzona przez serwis fishbowl. Otóż na pytanie, czy podczas urlopu są w stanie w pełni odłączyć się od pracy, aż 54 proc. ankietowanych (spośród 20 tys. specjalistów) przyznało, że niestety nie potrafi "uciec" od myślenia o sprawach zawodowych nawet na plaży.

"Męczennicy pracy" nie przynoszą jednak pracodawcom specjalnych korzyści, spada ich wydajność, a niewypoczęty pracownik popełnia więcej błędów, żyje w stresie, grozi mu wypalenie zawodowe i wszystkie tego konsekwencje. Stąd niektóre firmy wręcz zobowiązują swoich pracowników do wzięcia urlopu i odcięcia się od pracy na pewien czas.

- To środek, który jest prawdopodobnie konieczny tylko w kulturze, w której ludzie czują się winni, że nie są w pracy, a potem wstydzą się pracować, kiedy powinni się zrelaksować - zauważa Laura Vanderkam, amerykańska autorka książek o zarządzaniu czasem.

Lubisz pracować w wakacje? To też jest w porządku

Gdy leżąc na leżaku otwierasz laptopa i próbujesz popracować, zwykle słyszysz mnóstwo "dobrych" rad, które wywołują w tobie wyrzuty sumienia. Ekspertka jednak uspokaja: nie musisz czuć się winny, jeśli chcesz pracować na wakacjach, to też jest w ok!

- Praca nie jest gorszym sposobem na spędzenie urlopu niż oglądanie telewizji lub przeglądanie Instagrama, a twórcza praca może czasami być nawet miłą odskocznią od chaosu rodzinnych wakacji - pisze autorka. A co, jeśli lubisz swoją pracę? Tym bardziej nie będzie to czas stracony (dla odpoczynku).

Zobacz wideo Jak zrobić pływającą lodówkę?

Rady dla tych, którzy lubią pracować

W niektórych sytuacjach odpoczynek możliwy jest nawet, gdy jesteśmy w pracy. Wszystko zależy od tego,  czy rzeczywiście chcemy rygorystycznie oddzielić czas przeznaczony na pracę od swojego "osobistego" czasu.

- Jak wziąć krótki urlop w godzinach pracy? Możemy wyjść na godzinę z biura, aby poczytać powieść na łonie przyrody, wybrać się na popołudniową przejażdżkę rowerem, lunch z przyjacielem, wyjść z biura (lub z domu, jeśli pracujemy zdalnie) trochę wcześniej, aby zrobić zakupy i ugotować specjalną kolację dla znajomych - podsuwa ekspertka.

Laptopy, komórki, wi-fi to w takiej sytuacji nasi sprzymierzeńcy. Dzięki nim możemy pracować w dowolnym czasie i w (niemal) dowolnym miejscu. Jak pokazała ankieta (wymyślona i zrealizowana przez Laurę Vanderkam), całkiem sporo młodych mam bardzo sobie ceni, że może popracować wieczorem z domu, aby w ciągu dnia mieć więcej czasu dla dzieci. Podobno mężczyźni też tak robią, tylko rzadziej się do tego przyznają.

Czy musimy się całkowicie "odłączyć" od pracy, aby się zrelaksować? Dla wielu osób praca jest zbiorem zadań, a nie zbiorem godzin spędzanych w określonym miejscu.

- Przestańmy się czuć winni. Poświęcenie pewnego czasu dla siebie podczas dnia pracy nie od razu rozleniwia, a trochę pracy na wakacjach nie czyni z nas pracoholika. Chociaż oczywiście jest różnica pomiędzy osobą, która sprawdza służbową pocztę w hotelu, a osobą, która bierze udział w zebraniu na Zoomie stojąc w kolejce do Space Mountain - mówi ekspertka.

Wszystko zależy od tego, czy praca podczas urlopu jest naszym wyborem, czy też została nam narzucona przez apodyktycznego szefa. I czy sami potrafimy tak zarządzać swoim czasem, by zachować balans.

Źródła: The New York Times, Glassdoor,Harvard Bussines Reviev

Więcej o: