Domowe sposoby na stłuczenia. Jak działać?
Domowe sposoby na stłuczenia są tym skuteczniejsze im szybciej zostaną zastoowane. Stłuczenie to nic innego, jak uszkodzenie tkanek miękkich, (podskórnej i mięśniowej), okostnej i stawów okołotkankowych. Podczas stłuczeń, najczęściej uszkodzeniu ulegają także drobne naczynia krwionośne. Stąd właśnie biorą się krwiaki śród- i podskórne, potocznie nazywane siniakami. W przypadku takich urazów, nie dochodzi do przerwania skóry.
Oprócz obrzęku i wylewów podskórnych, wśród charakterystycznych objawów stłuczenia należy wymienić ostry ból, a jeżeli uraz dotyczy stawu - także jego zniekształcenie i ograniczenie ruchomości. Jak szybko wyleczyć stłuczenie?
- W przypadku wystąpienia stłuczenia, pierwszym działaniem powinno być ochłodzenie miejsca wystąpienia kontuzji. Doprowadzi to do obkurczenia naczyń krwionośnych, co ograniczy obrzęk i krwawienie podskórne. Zimno działa też znieczulająco, więc zmniejszy towarzyszące urazowi dolegliwości bólowe. Wystarczy zamoczyć czystą ściereczkę w zimnej wodzie lub zawinąć w nią kostki lodu (pamiętaj, nie można kłaść lodu bezpośrednio na skórę, gdyż grozi to wystąpieniem odmrożenia). Tak przygotowany kompres trzymamy na skórze przez 10 minut.
- Zastosowanie zimnego okładu zmniejszy obrzęk i wylew podskórny, ale najprawdopodobniej nie zapobiegnie całkowicie wystąpieniu opuchlizny i zasinienia. W łagodzeniu objawów stłuczenia sprawdzi się okład z gazy nasączonej octem. Ocet pobudza krążenie krwi, dzięki czemu zapobiega jej gromadzeniu się w miejscu wystąpienia urazu.
- Dobrze sprawdzi się też okład z kapusty. Sok zawarty w liściach tej rośliny stymuluje krążenie i uszczelnia naczynia krwionośne. Liście kapusty należy sparzyć, delikatnie rozbić, przyłożyć do miejsca wystąpienia urazu i zawinąć gazą. Taki okład można zostawić na całą noc.
- Gdy opuchlizna ustąpi, do stłuczonego miejsca można przyłożyć ciepły okład. Takie działanie znacząco przyspieszy regenerację tkanek.
Zobacz wideo
Wakacyjna pierwsza pomoc, czyli jak przykleić plaster, złagodzić oparzenia i ukąszenia owadów
Co robić przy stłuczeniu ręki? Zasada jest taka sama. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli doszło do stłuczenia stawu (dotyczy to także stawów kończyn dolnych), warto go unieruchomić bandażem elastycznym.
Jeżeli obrzęk jest znaczny, a dolegliwości bólowe osiągają duże nasilenie, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Zobacz też: Skręcenie, zwichnięcie, złamanie - poznaj najważniejsze różnice