Domowe sposoby na ból kolana: okłady z kapusty, kąpiel owsiana, etc. Czy to rzeczywiście pomaga?

Domowe sposoby na ból kolana pomagają łagodzić tę wyjątkowo uporczywą dolegliwość. Uraz mechaniczny, przeforsowanie, choroby reumatoidalne - to tylko niektóre z możliwych przyczyn nieprzyjemnego objawu. Gdy odczuwamy silny ból, nie musimy od razu sięgać po środki farmakologiczne. Domowe sposoby na ból kolana mogą dać równie dobre rezultaty, pod warunkiem, że będą stosowane regularnie.

Co na ból kolana? Domowe sposoby

Domowe sposoby na ból kolana mogą być skuteczne w określonych sytuacjach. Wbrew powszechnym opiniom, ból kolana nie dotyka wyłącznie osób starszych. Ta przykra dolegliwość, która skutecznie zakłóca normalne funkcjonowanie, może pojawić się w każdym wieku. Gdy odczuwamy silny ból stawu kolanowego, najczęściej od razu sięgamy po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, ogólne i miejscowe. Warto jednak wiedzieć, że istnieją domowe sposoby, które mogą skutecznie złagodzić tę dolegliwość. Ich przewaga nad farmaceutykami polega na tym, że nie wywierają negatywnego wpływu na organizm.

Skuteczne domowe sposoby na ból kolana? Okłady z liści kapusty! Żadne badania naukowe nie potwierdzają skuteczności tej metody, ale stosowały ją już nasze babcie i do dziś ten "ludowy" sposób zwalczania bólu cieszy się wielkim uznaniem. Wystarczy obtłuc wewnętrzną stronę liścia (np. tłuczkiem do mięsa), przyłożyć do bolącego miejsca, owinąć bandażem i pozostawić na kilka godzin. Kapusta złagodzi ból i zredukuje obrzęk.

Chondromalacja objawia się silnym bólem w kolanieChondromalacja rzepki - definicja, charakterystyka, leczenie

W leczeniu bólu kolana, warto wykorzystać przeciwzapalne i regenerujące właściwości imbiru. Wystarczy okręcić bandażem świeży korzeń, zawiązać i zanurzyć w gorącej wodzie. Po kilku minutach uzyskamy napar, którym nasączymy kompres.

Domowe sposoby na reumatyczne bóle kolan

Reumatyczne bóle kolan należą do najbardziej uporczywych. Dodatkowo, towarzyszy im zesztywnienie zmienionego chorobowo stawu. Jak poradzić sobie z tym problemem? Świetnie sprawdzi się kompres z gorczycy, która rozgrzewa stawy i poprawia ich ruchomość. Wystarczy zmielić 2 łyżki nasion i zalać je litrem ciepłej wody. Po kilku minutach otrzymamy napar, z którego zrobimy kojący kompres przeciwbólowy.

Zobacz wideo Dlaczego kolano tak często boli i co się w nim psuje?

Bardzo dobrze sprawdzi się też kąpiel z owsem, który jest bogatym źródłem saponin o działaniu przeciwzapalnym. Do odpowiednich rozmiarów garnka wkładamy 1 kg słomy owsianej, którą zalewamy 4 litrami ciepłej wody. Po ok. 3 godzinach napar doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 30 minut. Tak przygotowaną miksturę dolewamy do kąpieli.

Domowe sposoby na silny ból kolana

Domowe sposoby na bolące kolana mogą sprawdzić się także w przypadku wystąpienia bólu o znacznym nasileniu. W tym przypadku, najlepiej sprawdzi się terapeutyczna kąpiel z wywarem z sosnowych szyszek i igliwia, które zawierają mnóstwo olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym. 0,5 kg igieł i szyszek zalewamy 2 litrami letniej wody, a następnie - gotujemy przez 15 min. Odwar dodajemy do kąpieli.

Torbiel Bakera to niewielki, łagodny guzek, który pojawia się tuż pod kolanemTorbiel Bakera - co to takiego? Skąd się bierze i jak wygląda jej leczenie?

Niemniej jednak należy pamiętać, że w wielu przypadkach takie metody mogą okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji nie należy zwlekać i udać się z wizytą do lekarza, który może zalecić wykonanie szczegółowych badań i wdrożyć odpowiednią terapię.

Zobacz też: Endoproteza kolana. Kiedy i w jakich przypadkach jest wszczepienia?

Więcej o: