Domowe sposoby na gorączkę. Jak skutecznie obniżyć temperaturę ciała podczas choroby?

Domowe sposoby na gorączkę działają bardzo dobrze jako uzupełnienie terapii farmakologicznej, a w lżejszych przypadkach same są w stanie opanować podwyższoną temperaturę ciała. Gorączka to jeden z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu. Podwyższona temperatura utrudnia namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Trzeba jednak wiedzieć, że wysoka gorączka może stanowić realne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci.

Jak zbić gorączkę u dorosłych? Domowe sposoby

Domowe sposoby na gorączkę mają na celu jak najszybsze obniżenie temperatury ciała. Gorączka to stan, w którym temperatura (zmierzona pod pachą) przekracza 38 stopni Celsjusza. Do wzrostu temperatury ciała może dojść w przebiegu wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej infekcji organizmu. Warto jednak podkreślić, że w nieswoistej postaci, może pojawić się także w przebiegu chorób nowotworowych, schorzeń tarczycy, alergii lub toczących się procesów autoimmunologicznych. Czym obniżyć gorączkę?

  1. Do najczęściej stosowanych sposobów na gorączkę należą zimne okłady. Wystarczy przygotować kilka kompresów, zanurzając czyste ręczniki w zimnej wodzie lub zawijając w nie woreczki z lodem. Okłady należy przyłożyć do czoła, karku i pachwin na ok. 15 minut. Taki zabieg doprowadzi do ochłodzenia krwi i w konsekwencji - do spadku temperatury.
  2. Tak samo zadziała chłodna kąpiel. Zanurzenie ciała w wannie wypełnionej chłodną wodą doprowadzi do spadku gorączki. Należy jednak pamiętać, że woda powinna być zimniejsza od temperatury ciała najwyżej o 2 stopnie Celsjusza, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Tą metodę możemy polecić wyłącznie osobom dorosłym. W stanie gorączki, kontakt z letnią wodą jest wyjątkowo nieprzyjemny, zwłaszcza dla dzieci.
  3. W walce z gorączką, dużą skuteczność wykazują owoce czarnego bzu. Sok z tej rośliny pobudzi proces pocenia, a dodatkowo - zadziała przeciwzapalnie i wzmocni układ odpornościowy. 
  4. Miód jest powszechnie stosowany w leczeniu wielu schorzeń. Poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, wykazuje też właściwości przeciwgorączkowe. Pod tym względem, najlepsze działanie wykazuje miód lipowy. Żeby przygotować leczniczą miksturę, wystarczy rozpuścić dwie łyżki miodu w letniej wodzie i dodać łyżeczkę soku z cytryny.
Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Domowe sposoby na gorączkę u dzieci

Gorączka jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci. Jeżeli jednak temperatura ciała nie jest zbyt wysoka, można wdrożyć leczenie domowymi sposobami. W obniżaniu gorączki u dzieci, dobrze sprawdzi się każda z powyższych metod. Oprócz nich, można też wdrożyć leczenie ziołowymi naparami (zadziałają także w przypadku dorosłych). Silne właściwości przeciwgorączkowe wykazuje kwiat lipy, który zawiera cenne fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, śluzy i witaminę C. Oprócz tego, lipa działa moczopędnie.

Bardzo dobre właściwości wykazuje też napar z liści malin, który wzmaga wypacanie wody i działa przeciwzapalnie. Malcowi można podać też mleko z miodem i rozgniecionym ząbkiem czosnku.

Bez względu na to, czy gorączka pojawiła się u dziecka czy osoby dorosłej, nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu. W trakcie gorączki, intensywnie pocimy się i w ten sposób - schładzamy skórę. Proces ten pochłania jednak znaczne ilości wody, a odwodnienie w trakcie infekcji jest szczególnie niebezpieczne. Co pić w czasie gorączki? Najlepiej niegazowaną wodę, w ilości niemniejszej niż 3 litry dziennie. Nie zaszkodzą też ziołowe napary i herbata. 

Zobacz też: Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: