Domowe sposoby na gorączkę. Jak skutecznie obniżyć temperaturę ciała podczas choroby?

Domowe sposoby na gorączkę działają bardzo dobrze jako uzupełnienie terapii farmakologicznej, a w lżejszych przypadkach same są w stanie opanować podwyższoną temperaturę ciała. Gorączka to jeden z najskuteczniejszych mechanizmów obronnych organizmu. Podwyższona temperatura utrudnia namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Trzeba jednak wiedzieć, że wysoka gorączka może stanowić realne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci.

Jak zbić gorączkę u dorosłych? Domowe sposoby

Domowe sposoby na gorączkę mają na celu jak najszybsze obniżenie temperatury ciała. Gorączka to stan, w którym temperatura (zmierzona pod pachą) przekracza 38 stopni Celsjusza. Do wzrostu temperatury ciała może dojść w przebiegu wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej infekcji organizmu. Warto jednak podkreślić, że w nieswoistej postaci, może pojawić się także w przebiegu chorób nowotworowych, schorzeń tarczycy, alergii lub toczących się procesów autoimmunologicznych. Czym obniżyć gorączkę?

Naturalne sposoby na przeziębieniePrzeziębienie: dlaczego nie można go lekceważyć

  1. Do najczęściej stosowanych sposobów na gorączkę należą zimne okłady. Wystarczy przygotować kilka kompresów, zanurzając czyste ręczniki w zimnej wodzie lub zawijając w nie woreczki z lodem. Okłady należy przyłożyć do czoła, karku i pachwin na ok. 15 minut. Taki zabieg doprowadzi do ochłodzenia krwi i w konsekwencji - do spadku temperatury.
  2. Tak samo zadziała chłodna kąpiel. Zanurzenie ciała w wannie wypełnionej chłodną wodą doprowadzi do spadku gorączki. Należy jednak pamiętać, że woda powinna być zimniejsza od temperatury ciała najwyżej o 2 stopnie Celsjusza, a sama kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Tą metodę możemy polecić wyłącznie osobom dorosłym. W stanie gorączki, kontakt z letnią wodą jest wyjątkowo nieprzyjemny, zwłaszcza dla dzieci.
  3. W walce z gorączką, dużą skuteczność wykazują owoce czarnego bzu. Sok z tej rośliny pobudzi proces pocenia, a dodatkowo - zadziała przeciwzapalnie i wzmocni układ odpornościowy. 
  4. Miód jest powszechnie stosowany w leczeniu wielu schorzeń. Poza działaniem przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, wykazuje też właściwości przeciwgorączkowe. Pod tym względem, najlepsze działanie wykazuje miód lipowy. Żeby przygotować leczniczą miksturę, wystarczy rozpuścić dwie łyżki miodu w letniej wodzie i dodać łyżeczkę soku z cytryny.
Zobacz wideo Gorączka u dziecka - jak reagować?

Domowe sposoby na gorączkę u dzieci

Gorączka jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci. Jeżeli jednak temperatura ciała nie jest zbyt wysoka, można wdrożyć leczenie domowymi sposobami. W obniżaniu gorączki u dzieci, dobrze sprawdzi się każda z powyższych metod. Oprócz nich, można też wdrożyć leczenie ziołowymi naparami (zadziałają także w przypadku dorosłych). Silne właściwości przeciwgorączkowe wykazuje kwiat lipy, który zawiera cenne fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, śluzy i witaminę C. Oprócz tego, lipa działa moczopędnie.

Bardzo dobre właściwości wykazuje też napar z liści malin, który wzmaga wypacanie wody i działa przeciwzapalnie. Malcowi można podać też mleko z miodem i rozgniecionym ząbkiem czosnku.

Gorączka po szczepieniu to naturalna odpowiedź organizmu na wprowadzony do niego preparat.Gorączka po szczepieniu. Temperatura powodem do niepokoju?

Bez względu na to, czy gorączka pojawiła się u dziecka czy osoby dorosłej, nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu. W trakcie gorączki, intensywnie pocimy się i w ten sposób - schładzamy skórę. Proces ten pochłania jednak znaczne ilości wody, a odwodnienie w trakcie infekcji jest szczególnie niebezpieczne. Co pić w czasie gorączki? Najlepiej niegazowaną wodę, w ilości niemniejszej niż 3 litry dziennie. Nie zaszkodzą też ziołowe napary i herbata. 

Zobacz też: Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o: