Domowe sposoby na gorączkę mają na celu jak najszybsze obniżenie temperatury ciała. Gorączka to stan, w którym temperatura (zmierzona pod pachą) przekracza 38 stopni Celsjusza. Do wzrostu temperatury ciała może dojść w przebiegu wirusowej, bakteryjnej lub grzybiczej infekcji organizmu. Warto jednak podkreślić, że w nieswoistej postaci, może pojawić się także w przebiegu chorób nowotworowych, schorzeń tarczycy, alergii lub toczących się procesów autoimmunologicznych. Czym obniżyć gorączkę?
Gorączka jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci. Jeżeli jednak temperatura ciała nie jest zbyt wysoka, można wdrożyć leczenie domowymi sposobami. W obniżaniu gorączki u dzieci, dobrze sprawdzi się każda z powyższych metod. Oprócz nich, można też wdrożyć leczenie ziołowymi naparami (zadziałają także w przypadku dorosłych). Silne właściwości przeciwgorączkowe wykazuje kwiat lipy, który zawiera cenne fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, śluzy i witaminę C. Oprócz tego, lipa działa moczopędnie.
Bardzo dobre właściwości wykazuje też napar z liści malin, który wzmaga wypacanie wody i działa przeciwzapalnie. Malcowi można podać też mleko z miodem i rozgniecionym ząbkiem czosnku.
Bez względu na to, czy gorączka pojawiła się u dziecka czy osoby dorosłej, nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu. W trakcie gorączki, intensywnie pocimy się i w ten sposób - schładzamy skórę. Proces ten pochłania jednak znaczne ilości wody, a odwodnienie w trakcie infekcji jest szczególnie niebezpieczne. Co pić w czasie gorączki? Najlepiej niegazowaną wodę, w ilości niemniejszej niż 3 litry dziennie. Nie zaszkodzą też ziołowe napary i herbata.
Zobacz też: Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie