Berberyna nadzieją na zwalczanie komórek rakowych płuc

Berberyna jest naturalnym związkiem o potwierdzonym prozdrowotnym działaniu. Jest jednak z nią jeden problem. Jest nierozpuszczalna w wodzie i niezwykłe słabo przyswajalna, a w dużych dawkach toksyczna. Dlatego naukowcy poszukiwali sposobu na skuteczne dostarczenie tego leku bezpośrednio do komórek. Odkryli, że berberyna w nanokapsułkach skutecznie niszczy raka płuc.

Więcej tekstów na temat zdrowia znajdziesz na głównej stronie Gazeta.pl.

Berberyna to związek pozyskiwany z liści, owoców, kory oraz z korzenia krzewu zwanego berberysem. Pod względem chemicznym należy do alkaloidów, czyli związków zasadowych pochodzenia roślinnego. Jest to substancja wykazująca wiele cennych właściwości. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwpierwotniakowe, przeciwrakowe, przeciwcukrzycowe i przeciwzapalne. To znany i wykorzystywany od wieków lek ziołowy, przede wszystkim w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej.

Najnowsze badania, zrealizowane w University of Technology Sydney (Australia) potwierdziły też jej potencjał w leczeniu raka płuc. Wkład w te prace wnieśli ponadto naukowcy z International Medical University w Malezji oraz z Qassim University w Arabii Saudyjskiej.

Berberyna lekiem na raka płuc

Berberyna jest alkaloidem izochinolinowym, który jest dostępny na rynku jako suplement diety polecany w cukrzycy i przy chorobach sercowo-naczyniowych. Jednak terapeutyczne korzyści berberyny są ograniczone przez jej wyjątkowo niską biodostępność i toksyczność w wyższych dawkach.

Naukowcy potwierdzili także ogromny potencjał berberyny w hamowaniu zdolności do rozmnażania się komórek raka płuc (gruczolakorak płuc). Odnotowali też inne pozytywne działanie tego związku. Berberyna zmniejszała stan zapalny dróg oddechowych i naprawiała uszkodzenia powstałe w płucach palaczy pod wpływem dymu tytoniowego.

Problem, przed którym stanęli naukowcy, było skuteczne dostarczenie leku do chorych komórek. W tym celu wykorzystali nanocząsteczki - niezwykle małe, rozpuszczalne i biodegradowalne polimerowe kuleczki, wypełnione berberyną.

- Celem tego badania było opracowanie zoptymalizowanej formuły nanocząstek ciekłokrystalicznych (BP-LCN) z dodatkiem berberyny i fitantriolu (alkohol wielowodorotlenowy wspomagający utrzymanie poziomu wilgoci) oraz zbadanie aktywności przeciwnowotworowej in vitro w linii komórkowej A549 ludzkiego gruczolakoraka płuc - piszą autorzy pracy.

Oprócz hamowania rozrostu niedrobnokomórkowego raka płuc berberyna zmniejszała wytwarzanie reaktywnych form tlenu (wolne rodniki), modulowała geny zaangażowane w stan zapalny, stres oksydacyjny i przedwczesne starzenie się komórek. Naukowcy mają teraz nadzieję na szerokie wykorzystanie ich odkrycia.

Z powodu raka płuc umiera rocznie około 1,8 mln ludzi na świecie. To jedna z głównych przyczyn zgonów związanych z nowotworami. Ponadto stany zapalne płuc wiążą się z takimi chorobami jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), astma, są także istotnym czynnikiem ryzyka raka płuc. Stąd konieczność szukania skutecznych leków. Teraz naukowcy zwrócili się w stronę naturalnych preparatów ziołowych, takich jak berberyna, ale podawanych w najnowocześniejszym "opakowaniu", czyli jako nanokapsułki. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Pharmaceutics".

Zobacz wideo Widziałeś kiedyś płuca palacza? Zrób je z butelki na własny użytek i zobacz, co się stanie

Źródła: MedicalXPress.com, Pharmaceutics

Więcej o: